V Americe je blaze (Týden 48)
Hody na akciových trzích nadále pokračují a na své historické „high“ se po Dow Jones indexu probojoval i širší SP500. Výnosy dluhopisů se nadále zvyšují, ceny bondů klesají a silný dolar drtí většinu na dolar citlivých komodit. Zlato odepsalo ze své hodnoty dvě a půl procenta, káva čtyři procenta a více než procentní ztráty zaznamenal také cukr, pšenice a bavlna. Z pohledu světa po Obamovi je to již několik týdnů stále stejné.
Sílu amerického dolaru ještě zvýšil zápis z posledního zasedání centrálních bankéřů v USA. Z něj jsme se dozvěděli, že se členům výboru vesměs zamlouvá aktuální stav americké ekonomiky a většinově mezi nimi převládá názor, že prosincovému zvýšení sazeb nic nebrání. I pravděpodobnost zvýšení sazeb vzrostla podle posledních průzkumů prakticky na 100 procent. Další pozitivní body pro dolar.
Ten svojí silou tlačí dolů většinu měn na čele s měnami rozvíjejících se ekonomik. I přes snahu indické centrální banky se rupie propadla vůči USD na historická minima, stejně tak jako turecká lira, a nedaří se ani čínskému juanu. Dolarové dluhy emerging markets se tedy silně prodražují a ceny komodit, které jsou pro ně často důležitým vývozním artiklem, jsou stále nízké. Nižší příjmy a vyšší výdaje = problém zejména pro dluhopisy těchto zemí. Ty ztratili za poslední tři týdny téměř pět procent.
V právě započatém týdnu nás čeká hned několik silných makroekonomických dat. V Evropě budeme svědky projevů prezidenta ECB Maria Draghiho a o víkendu proběhne v Itálii referendum o možném posílení pravomocí italského premiéra a vlády. Případný záporný výsledek by mohl mít nepříjemné důsledky, které mohou přinést předčasné volby a poměrně závažné politické riziko.
Ve Spojených státech bude oznámen předběžný odhad růstu tamní ekonomiky. Očekávání jsou nastavena poměrně vysoko. V případě zklamání můžeme být svědky negativní reakce. Stejně tak i při pátečních statistikách z trhu práce. Z Číny pro změnu přijdou data z výrobního sektoru i ze sektoru služeb.
V komoditním sektoru se napjatě očekávají výsledky středečního jednání zemí sdružených v kartelu OPEC. Otázkou je, zda OPEC sáhne k omezení produkce černého zlata a tím pošle současné ceny ropy rychle vzhůru.
Podrobný komentář a jako bonus porovnání fondů zaměřených na globální akcie najdete zde.
Související články
Máme se bát bubliny? (Týden 2)
Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…
Jak drahé je neinvestovat?(Týden 1)
Přestože byl právě skončený investiční rok 2020 plný dramatických událostí a pro majitele všech tříd investičních aktiv nebyl zrovna jednoduchý, potvrdil jednoznačně to, že když chce člověk alespoň udržet hodnotu…
Dravé akcie lehce ztrácí na síle (Týden 51)
Akciové trhy i v uplynulém týdnu rostly a přinášeli svým investorům zajímavé zisky. A to, i když v pátečním obchodování hodnoty akciových indexů poměrně silně zkorigovaly. Přesto je týdenní součet…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.