Už to přichází?

Neúnavnost amerických akciových indexů je obdivuhodná a všimli si ji už i české televize v hlavních zpravodajských relacích. Jak Dow Jones index, tak také širší SP500 dosahují prakticky každý týden na nová historická maxima a člověk se ptá, jestli to tak může jít do nekonečna.Hlavní stratég světově nejuznávanější akciové banky Goldman Sachs říká, že nikoli a že bychom se měli...

Neúnavnost amerických akciových indexů je obdivuhodná a všimli si ji už i české televize v hlavních zpravodajských relacích. Jak Dow Jones index, tak také širší SP500 dosahují prakticky každý týden na nová historická maxima a člověk se ptá, jestli to tak může jít do nekonečna.Hlavní stratég světově nejuznávanější akciové banky Goldman Sachs říká, že nikoli a že bychom se měli připravit na změnu, protože vrchol US akciového trhu se pozvolna blíží.  Zde je několik jeho argumentů.Současný růstový trend započatý v roce 2009 je druhým nejdelším a také nejvýnosnějším trhem v historii. Překonává jej už jen období zakončené splasknutím internetové bubliny. Je tedy možné, že je konec radostného období již na dohled.Na měření blízkosti konce sekulárních trendů mají u Goldmanů své indikátory, které s velkou spolehlivostí předpověděly vrcholy předchozí. Právě tyto indikátory se aktuálně šplhají do pater, z nichž v minulosti nebylo úniku. Současná hodnota hovoří o téměř 70% pravděpodobnosti tvorby vrcholu současného trendu. Kdy by to tedy mělo přijít?Pokud se indikátor v minulosti pohyboval mezi 60-70 procenty, pak byla pravděpodobnost příchodu medvědího trhu na dvouletém horizontu téměř devadesáti procentní.

Říkáte, že je to jen teorie a poklesu se není třeba obávat? To je samozřejmě možné, nicméně zodpovědný investor musí takovou možnost vnímat a pracovat s ní.

V mém portfoliu je více než padesátka amerických firem. Vlastně je to solidní akciový fond a nikdo mě nemůže nařknout z toho, že jsem oproti US akciím přehnaně skeptický. Přesto ale postupně snižuji svoji expozici vůči USA na úkor globálních akciových trhů a buduji postupně zajišťovací portfolio, kam zařazuji instrumenty, které by profitovaly z poklesu cen finančně slabých amerických společností. Firma se ztrátovým hospodařením a vysokým dluhem je pro tuto skupinu dobrým kandidátem. A věděli jste, že právě akcie ztrátových firem letos posilují daleko nejvíce?  Žijeme v legračním světě…

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?

Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…

25. 6. 2025 8 minut čtení

Výnosy

Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu

Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…

23. 5. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché

Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…

14. 5. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.