Týden 7 – Za všechno mohou centrální bankéři

Za všechno co se v uplynulém týdnu stalo, mohou centrální bankéři. S pro mě nepochopitelným napětím očekávaný projev nové hlavy FEDu Janet Yellen  ničím nepřekvapil. Šéfka americké centrální banky potvrdila to, co říká již několik let.  Čekal-li tedy někdo nemožné, byl zklamán. Přesto nebyl projev nové guvernérky nezajímavý. Předně potvrdila, že FED bude pokračovat v nastoleném tempu snižování...

Za všechno co se v uplynulém týdnu stalo, mohou centrální bankéři. S pro mě nepochopitelným napětím očekávaný projev nové hlavy FEDu Janet Yellen  ničím nepřekvapil. Šéfka americké centrální banky potvrdila to, co říká již několik let.  Čekal-li tedy někdo nemožné, byl zklamán.

Přesto nebyl projev nové guvernérky nezajímavý. Předně potvrdila, že FED bude pokračovat v nastoleném tempu snižování objemu kvantitativního uvolňování. Horší makroekonomická data, která ze Spojených států od prosince přicházejí, nechá Yellen prozatím uležet a nepředpokládá, že by na ně FED okamžitě reagoval.  To je pro trh spíše mírně negativní zpráva. Zajímavé bude v tomto směru březnové zasedání FEDu. Bude tempo omezování objemu poskytovaných prostředků pokračovat, nebo je centrální na čas pozastaví?

Na druhé straně guvernérka nejmocnější centrální banky planety potvrdila, že míra nezaměstnanosti pod hranicí šesti a půl procenta nebude jediným argumentem pro počátek navyšování dnešních minimálních úrokových sazeb. FEDem dříve naznačená hranice je totiž jen na dostřel indiánské foukačky a tak by mohl být leckdo nervózní. Právě tato informace má za následek to, že riziková aktiva vyrazila po projevu guvernérky vzhůru.

Týdenní komentář 7 obr 1

Obr. 1: Míra nezaměstnanosti USA 2006-2014 (zdroj: Federal reserve)

Silný růst na chvíli mírně ochladil guvernér FEDu ze St. Louis Boullard. Ten ve svém projevu přiznal vliv tempa ukončování objemu „tištěných“ peněz na akciový trh. Boullard řekl, že FED si je vědom silně negativních dopadů rychlejšího utahování podpůrné politiky na současné trhy s akciemi. Přiznal tak, že pokud by došlo k rychlejšímu, než očekávanému postupu ze strany centrální banky, bylo by to pro akcionáře zřejmě bolestné období.

Horší makroekonomická data ze Spojených států tak mohou mít v krátkodobém horizontu na akciové trhy pozitivní vliv. Příliš rychle se zotavující ekonomika by s sebou přinesla inflační tlaky. Ty by pak tlačily na rychlejší omezování objemu centrální bankou poskytovaných peněz, tak následně také na politiku nulových úrokových sazeb. Tedy na skutečnosti, kterých se trh reálně obává.

A tak, přestože Američany v uplynulém týdnu makrodata příliš nepotěšila, rizikovým aktivům se dařilo. Slabší statistika nově vytvořených pracovních míst, horší, než očekávané maloobchodní tržby, vyšší počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a klesající průmyslová produkce, to vše mělo za důsledek růst nejširšího indexu SP500 o téměř jeden a půl procenta.

Týdenní komentář 7 tab 1

Tab. 1: Výkonnost investičních aktiv v uplynulém týdnu a v roce 2014 v CZK

Související články

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se…

5. 4. 2024 10 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.