Týden 7 – Za všechno mohou centrální bankéři

Za všechno co se v uplynulém týdnu stalo, mohou centrální bankéři. S pro mě nepochopitelným napětím očekávaný projev nové hlavy FEDu Janet Yellen  ničím nepřekvapil. Šéfka americké centrální banky potvrdila to, co říká již několik let.  Čekal-li tedy někdo nemožné, byl zklamán. Přesto nebyl projev nové guvernérky nezajímavý. Předně potvrdila, že FED bude pokračovat v nastoleném tempu snižování...

Za všechno co se v uplynulém týdnu stalo, mohou centrální bankéři. S pro mě nepochopitelným napětím očekávaný projev nové hlavy FEDu Janet Yellen  ničím nepřekvapil. Šéfka americké centrální banky potvrdila to, co říká již několik let.  Čekal-li tedy někdo nemožné, byl zklamán.

Přesto nebyl projev nové guvernérky nezajímavý. Předně potvrdila, že FED bude pokračovat v nastoleném tempu snižování objemu kvantitativního uvolňování. Horší makroekonomická data, která ze Spojených států od prosince přicházejí, nechá Yellen prozatím uležet a nepředpokládá, že by na ně FED okamžitě reagoval.  To je pro trh spíše mírně negativní zpráva. Zajímavé bude v tomto směru březnové zasedání FEDu. Bude tempo omezování objemu poskytovaných prostředků pokračovat, nebo je centrální na čas pozastaví?

Na druhé straně guvernérka nejmocnější centrální banky planety potvrdila, že míra nezaměstnanosti pod hranicí šesti a půl procenta nebude jediným argumentem pro počátek navyšování dnešních minimálních úrokových sazeb. FEDem dříve naznačená hranice je totiž jen na dostřel indiánské foukačky a tak by mohl být leckdo nervózní. Právě tato informace má za následek to, že riziková aktiva vyrazila po projevu guvernérky vzhůru.

Týdenní komentář 7 obr 1

Obr. 1: Míra nezaměstnanosti USA 2006-2014 (zdroj: Federal reserve)

Silný růst na chvíli mírně ochladil guvernér FEDu ze St. Louis Boullard. Ten ve svém projevu přiznal vliv tempa ukončování objemu „tištěných“ peněz na akciový trh. Boullard řekl, že FED si je vědom silně negativních dopadů rychlejšího utahování podpůrné politiky na současné trhy s akciemi. Přiznal tak, že pokud by došlo k rychlejšímu, než očekávanému postupu ze strany centrální banky, bylo by to pro akcionáře zřejmě bolestné období.

Horší makroekonomická data ze Spojených států tak mohou mít v krátkodobém horizontu na akciové trhy pozitivní vliv. Příliš rychle se zotavující ekonomika by s sebou přinesla inflační tlaky. Ty by pak tlačily na rychlejší omezování objemu centrální bankou poskytovaných peněz, tak následně také na politiku nulových úrokových sazeb. Tedy na skutečnosti, kterých se trh reálně obává.

A tak, přestože Američany v uplynulém týdnu makrodata příliš nepotěšila, rizikovým aktivům se dařilo. Slabší statistika nově vytvořených pracovních míst, horší, než očekávané maloobchodní tržby, vyšší počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a klesající průmyslová produkce, to vše mělo za důsledek růst nejširšího indexu SP500 o téměř jeden a půl procenta.

Týdenní komentář 7 tab 1

Tab. 1: Výkonnost investičních aktiv v uplynulém týdnu a v roce 2014 v CZK

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje