Týden 48 – Jde to ještě výše, je tu nový rekord

Z uplynulého týdne mají investoři zcela jistě radost. Opět se v korunovém vyjádření zazelenalo vše, co mohlo, a listopad tak prozatím potvrzuje náš optimistický výhled na závěrečné čtvrtletí letošního roku, který jsme publikovali například zde. Růst amerického akciového indexu z uplynulého týdne byl spíše záležitostí technickou, když index SP500 prorazil rezistenci v okolí 2050 bodů. Páteční nadšení bylo ve druhé...

Z uplynulého týdne mají investoři zcela jistě radost. Opět se v korunovém vyjádření zazelenalo vše, co mohlo, a listopad tak prozatím potvrzuje náš optimistický výhled na závěrečné čtvrtletí letošního roku, který jsme publikovali například zde.

Růst amerického akciového indexu z uplynulého týdne byl spíše záležitostí technickou, když index SP500 prorazil rezistenci v okolí 2050 bodů. Páteční nadšení bylo ve druhé polovině seance korigováno směrem dolů, nicméně Proražení této úrovně a postup na nová historická maxima je pro investory dobrou zprávou.

Tydenni komentar 48 obr 1Obr. 1: Vývoj indexu SP500 v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts)

Silný růst evropských akcií pak lze zřejmě přičíst očekáváním podpůrných opatření ze strany Evropské centrální banky, které by, jak je očekáváno, mohl v tomto týdnu oznámit Mario Draghi. Pokud budou opatření dostatečně přesvědčivá, je pravděpodobný další růst evropských akciových trhů.

Tydenni komentar 48 obr 2Obr. 2: Vývoj evropského akciového indexu STOXX50 v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts)

Při pohledu na tvrdá data se toho ale zase až tak moc nestalo. Důležitá makra jsou vyhlašována na konci a začátku nového měsíce a máme je tudíž ještě před sebou. V USA jsme se dočkali mírně lepších čísel ze stavebnictví, výborně dopadl výrobní index z průmyslově důležité oblasti Philadelphie, naopak zklamal větší než očekávaný počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti a hůře vyšel v USA také odhad indexu nákupních manažerů v průmyslu.  Špatně dopadly také odhady stejného indexu v Evropě, což nepotěšilo zejména v Německu, kde se růst průmyslu prakticky zastavil. Evropany může potěšit alespoň to, že index německého ekonomického sentimentu ZEW nečekaně vzrostl.

Nejočekávanější událostí tak bylo zveřejnění zápisu z jednání centrální banky USA. Při zkoumání zápisu je ale těžké najít něco, co by již nebylo známo. Bankéři jen znovu zopakovali, že americká ekonomika ožívá a hlavním rizikem pro ni je stále nebezpečí deflace.

Tydenni komentar 48 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 48 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Technická korekce (Týden 8)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…

23. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…

16. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále platí rovnice akcie=TINA? (Týden 6)

Trhy v uplynulém týdnu provedly kompletní otočku a smazaly tak nepříznivý vývoj předchozích pěti obchodních dní. Důvodem změny nálady na trhu je pravděpodobně rostoucí důvěra obchodníků a investorů v to,…

9. 2. 2021 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje