Týden 48 – Jde to ještě výše, je tu nový rekord

Z uplynulého týdne mají investoři zcela jistě radost. Opět se v korunovém vyjádření zazelenalo vše, co mohlo, a listopad tak prozatím potvrzuje náš optimistický výhled na závěrečné čtvrtletí letošního roku, který jsme publikovali například zde. Růst amerického akciového indexu z uplynulého týdne byl spíše záležitostí technickou, když index SP500 prorazil rezistenci v okolí 2050 bodů. Páteční nadšení bylo ve druhé...

Z uplynulého týdne mají investoři zcela jistě radost. Opět se v korunovém vyjádření zazelenalo vše, co mohlo, a listopad tak prozatím potvrzuje náš optimistický výhled na závěrečné čtvrtletí letošního roku, který jsme publikovali například zde.

Růst amerického akciového indexu z uplynulého týdne byl spíše záležitostí technickou, když index SP500 prorazil rezistenci v okolí 2050 bodů. Páteční nadšení bylo ve druhé polovině seance korigováno směrem dolů, nicméně Proražení této úrovně a postup na nová historická maxima je pro investory dobrou zprávou.

Tydenni komentar 48 obr 1Obr. 1: Vývoj indexu SP500 v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts)

Silný růst evropských akcií pak lze zřejmě přičíst očekáváním podpůrných opatření ze strany Evropské centrální banky, které by, jak je očekáváno, mohl v tomto týdnu oznámit Mario Draghi. Pokud budou opatření dostatečně přesvědčivá, je pravděpodobný další růst evropských akciových trhů.

Tydenni komentar 48 obr 2Obr. 2: Vývoj evropského akciového indexu STOXX50 v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts)

Při pohledu na tvrdá data se toho ale zase až tak moc nestalo. Důležitá makra jsou vyhlašována na konci a začátku nového měsíce a máme je tudíž ještě před sebou. V USA jsme se dočkali mírně lepších čísel ze stavebnictví, výborně dopadl výrobní index z průmyslově důležité oblasti Philadelphie, naopak zklamal větší než očekávaný počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti a hůře vyšel v USA také odhad indexu nákupních manažerů v průmyslu.  Špatně dopadly také odhady stejného indexu v Evropě, což nepotěšilo zejména v Německu, kde se růst průmyslu prakticky zastavil. Evropany může potěšit alespoň to, že index německého ekonomického sentimentu ZEW nečekaně vzrostl.

Nejočekávanější událostí tak bylo zveřejnění zápisu z jednání centrální banky USA. Při zkoumání zápisu je ale těžké najít něco, co by již nebylo známo. Bankéři jen znovu zopakovali, že americká ekonomika ožívá a hlavním rizikem pro ni je stále nebezpečí deflace.

Tydenni komentar 48 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 48 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.