Týden 48 – Jde to ještě výše, je tu nový rekord

Z uplynulého týdne mají investoři zcela jistě radost. Opět se v korunovém vyjádření zazelenalo vše, co mohlo, a listopad tak prozatím potvrzuje náš optimistický výhled na závěrečné čtvrtletí letošního roku, který jsme publikovali například zde. Růst amerického akciového indexu z uplynulého týdne byl spíše záležitostí technickou, když index SP500 prorazil rezistenci v okolí 2050 bodů. Páteční nadšení bylo ve druhé...

Z uplynulého týdne mají investoři zcela jistě radost. Opět se v korunovém vyjádření zazelenalo vše, co mohlo, a listopad tak prozatím potvrzuje náš optimistický výhled na závěrečné čtvrtletí letošního roku, který jsme publikovali například zde.

Růst amerického akciového indexu z uplynulého týdne byl spíše záležitostí technickou, když index SP500 prorazil rezistenci v okolí 2050 bodů. Páteční nadšení bylo ve druhé polovině seance korigováno směrem dolů, nicméně Proražení této úrovně a postup na nová historická maxima je pro investory dobrou zprávou.

Tydenni komentar 48 obr 1Obr. 1: Vývoj indexu SP500 v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts)

Silný růst evropských akcií pak lze zřejmě přičíst očekáváním podpůrných opatření ze strany Evropské centrální banky, které by, jak je očekáváno, mohl v tomto týdnu oznámit Mario Draghi. Pokud budou opatření dostatečně přesvědčivá, je pravděpodobný další růst evropských akciových trhů.

Tydenni komentar 48 obr 2Obr. 2: Vývoj evropského akciového indexu STOXX50 v letech 2011-2014 (zdroj: Stockcharts)

Při pohledu na tvrdá data se toho ale zase až tak moc nestalo. Důležitá makra jsou vyhlašována na konci a začátku nového měsíce a máme je tudíž ještě před sebou. V USA jsme se dočkali mírně lepších čísel ze stavebnictví, výborně dopadl výrobní index z průmyslově důležité oblasti Philadelphie, naopak zklamal větší než očekávaný počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti a hůře vyšel v USA také odhad indexu nákupních manažerů v průmyslu.  Špatně dopadly také odhady stejného indexu v Evropě, což nepotěšilo zejména v Německu, kde se růst průmyslu prakticky zastavil. Evropany může potěšit alespoň to, že index německého ekonomického sentimentu ZEW nečekaně vzrostl.

Nejočekávanější událostí tak bylo zveřejnění zápisu z jednání centrální banky USA. Při zkoumání zápisu je ale těžké najít něco, co by již nebylo známo. Bankéři jen znovu zopakovali, že americká ekonomika ožívá a hlavním rizikem pro ni je stále nebezpečí deflace.

Tydenni komentar 48 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 48 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Tentokrát do strany (Týden 48)

Hlavní světové akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly ve stagnaci, k níž částečně přispěl také (díky státnímu svátku) citelně zkrácený obchodní týden ve Spojených státech amerických. Investorům a obchodníkům evidentně…

1. 12. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcína jako světlo na konci tunelu (Týden 47)

Akciové trhy si v uplynulém týdnu prošly rozdílným vývojem, který potvrzuje to, o čem jsme psali v našich posledních několika komentářích. Zprávy o několika vakcínách proti nemoci covid-19 dávají investorům…

25. 11. 2020 2 minut čtení minut čtení

Ostatní, Výnosy

Unikátní recese. Uvolněné peníze ženou akcie na maxima

V současné době se kvůli pandemii covid-19 nacházejí ekonomiky stále v recesi. A ta je velmi unikátní. Nevyvolalo ji zpřísnění měnové politiky, neochota komerčních bank poskytovat úvěry ani pokles firemních…

19. 11. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje