Týden 47 – Docházejí impulsy?
Růstové momentum z trhů postupně vyprchává a nové impulsy nepřicházejí. Mírně negativně působí snižování odhadů budoucích zisků akcií sdružených v nejširším americkém indexu SP500. Blíže vývoj odhadů v posledním měsíci ukazuje první graf.
Obr. 1: Vývoj odhadu zisků indexu ke konci roku 2014 (zdroj: Standard and Poors)
Z grafu je vidět, že prakticky každým týdnem dochází k redukci odhadů ziskovosti. To má při růstu hodnoty indexu pochopitelně vliv i na jeden z posledních argumentů zastánců levných amerických akcií – poměr ceny k odhadovaným budoucím ziskům. Redukce odhadů ale není nijak dramatická a patří vlastně k pravidelnému folklóru, proto nemusí investory sama o sobě nijak mimořádně vzrušovat.
Nejdůležitější číslo dorazilo z Evropy a to nás naopak mírně potěšilo. Předběžné odhady růstu HDP v Eurozóně ukázaly, že evropská ekonomika v uplynulém období neklesala, nýbrž mírně rostla o 0,2 %. Kaňkou je zde to, že při pohledu na výsledky dosavadního německého tahouna optimismus trochu opadne. Mizerný růst o 0,1 % a meziroční o 1,2 % příliš nadějí na ukončení evropského ekonomického martýria nedávají. Máme za to, že pokud se nerozběhne Německo, bude Evropa i v budoucnu spíše stagnovat.
Vychladnutí růstového apetitu akciových trhů se dalo do jisté míry také očekávat. Při pohledu na druhý graf znázorňující časovou strukturu volatility vidíme, že se indikátor v uplynulých dnech dostal na úrovně v minulosti povětšinou spojené spíše s konsolidací trhu a té jsme byli minulý týden svědky.
Obr. 2: Časová struktura volatility 2013-2014 (zdroj: Stockcharts.com)
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?
Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…
Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu
Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…
Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché
Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.