Týden 44 – Spanilá jízda zpět

Pokud se někdo právě probudil z déle trvajícího spánku nebo je vzorným investorem a sleduje dění na trzích jen občas, může se oprávněně ptát: „Korekce? Jaká korekce? O čem to mluvíš?“ A bude mít pravdu. Akcie předvedly v uplynulém týdnu spanilou jízdu zpět na dohled ke svým historickým maximům. Ne, ještě na ně nedosáhly, jsou ale zase poměrně blízko. Proč...

Pokud se někdo právě probudil z déle trvajícího spánku nebo je vzorným investorem a sleduje dění na trzích jen občas, může se oprávněně ptát: „Korekce? Jaká korekce? O čem to mluvíš?“ A bude mít pravdu. Akcie předvedly v uplynulém týdnu spanilou jízdu zpět na dohled ke svým historickým maximům. Ne, ještě na ně nedosáhly, jsou ale zase poměrně blízko.

Proč se hejno pesimistů najednou změnilo v optimisty? Možná si milovníci blížících se katastrof uvědomili, že ebola má v America a v Evropě méně obětí, než vystřídala leckterá hollywoodská hvězda v posledních deseti letech manželů. Možná, že vzali v potaz i probíhající výsledkovou sezónu. Reportovaná čísla jsou veskrze pozitivní a ukazují, že se ziskovostí tamních firem to je pořád dobré. Možná mnohdy o desítky procent vyklesané ceny akcií přilákaly kupce. A třeba také všechno dohromady. Na trhu nebyly žádné známky toho, že by se měl několikaletý rostoucí trend definitivně otáčet a opětovný přechod k růstu se tedy dal očekávat. Koneckonců jsme jej předvídali poměrně přesně i zde.

Když už jsme u výsledkové sezóny. Několikrát jsem psal, že je podle mého názoru udržení ziskovosti US korporátní sféry klíčovým faktorem pro další růst akcií. Ohlášená čísla zatím žádnou katastrofu neindikují. Z více než dvou stovek firem, které své výsledky již ohlásily, jich plné tři čtvrtiny překonalo očekávání na bázi zisku a šedesát procent z nich překonalo očekávání také z pohledu tržeb.  Katastrofa se tedy nekoná a není ani v dohledu. Stejně jako ta stará okreska z mého dřívějšího komentáře.  Mírně negativním faktem je to, že téměř třicítka „odreportovaných“ společností pro závěrečný kvartál roku 2014 snížila svůj výhled ziskovosti, zatímco jen osm firem výhled pro nastávající období zvýšilo. Nejedná se ale o nijak dramatická čísla, která by měla vážně zaměstnávat naši pozornost.

Tydenni komentar 44 tab 1Tab. 1: Vývoj HDP klíčových ekonomik (zdroj: Morningstar)

Více pozornosti si zaslouží údaje o růstu nebo mnohde spíše zpomalování hlavních světových ekonomik. Výrazné zpomalení ekonomik by mohlo znamenat pro korporátní zisky problémy. Čísla pro USA jsou sice mírně rozházená (vzpomínáte, letos tam měli mimořádnou zimu a tudíž výsledky za 1Q2014 jsou mizerné), nicméně naznačují solidní růst. Z referátů k ohlášeným výsledkům lze vyčíst, že americké firmy na svém teritoriu zisky zvyšují a jako největší riziko pro svoji budoucnost vidí situaci v Evropě. Naopak zpomalování v Číně je jim prozatím docela lhostejné. Proto pro investory a jejich poradce nebude od věci sledovat kromě stále stejných vyjádření FEDu také situaci v Evropě.

Zde jen několik krátkých poznámek. Jaké jsou problémy? Zadlužení evropských států nadále roste a po silném ekonomickém oživení zatím ani vidu ani slechu (viz. tabulka 1). Evropu také souží sankce, které přijala vůči Rusku. Ty jsou prozatím platné do poloviny roku 2015. Je možné, že po volbách z tohoto víkendu dojde k uklidnění situace na Ukrajině a k prodloužení sankcí již nedojde. To vše má za následek téměř nulový růst a deflační tlaky. Investoři tak pokukují po Evropské centrální bance a po jejích možných činech na podporu růstu.

Evropská centrální banka však prozatím investory tvrdě zklamala. Na počátku října při své tiskové konferenci nebyl Mario Draghi schopen konkrétně specifikovat velikost opatření, která jeho ústav na podporu skomírající evropské ekonomiky připravuje. Změna rétoriky z „whatever it takes“ na „je velice obtížné takovou částku specifikovat,“ trhy rozhodně nepotěšila. Pokud by chtěla ECB okopírovat americký recept a přistoupit ke kvantitativnímu uvolňování, pak narazí na jasné „NE!“ ze strany Německa. Hledání východiska bude složité.

O víkendu byly také vyhlášeny výsledky „stress-testů“ prováděných v evropských komerčních bankách. Pětadvacítka bank testem neprošla. Dobrou zprávou je to, že v této skupině není žádná z velkých německých a francouzských bank a problémy jsou soustředěny zejména do jihoevropských zemí. Také celkové množství prostředků, které by tyto banky potřebovaly doplnit je spíše na nižší hranici odhadů. Ryze optimistický scénář pro Evropu tedy předpokládá ráznou akci ze strany ECB, zklidnění ukrajinského pnutí a ukončení sankcí tak, jak je prozatím předpokládáno. Je to celé tak nemožné?

Tydenni komentar 44 tab 2Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World, naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováno do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 44 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje