Týden 41 – Zlato nezastavilo pád ani na 1200 USD za unci

Máme za sebou rozpačitý týden. S výjimkou Evropy se akciové trhy v posledních pěti obchodních dnech nikam výrazně nepohnuly. V mírném plusu skončily tradičně americké akcie (SP500 přidal díky pátečnímu silnému růstu 0,16 %) a lehce si pohoršily akcie rozvíjejících se trhů (-0,22 %). Oslabují komodity S neustále posilujícím dolarem pokračovaly v oslabování i komodity. Zlato prolomilo hranici 1200 dolarů za unci a blíží se...

Máme za sebou rozpačitý týden. S výjimkou Evropy se akciové trhy v posledních pěti obchodních dnech nikam výrazně nepohnuly. V mírném plusu skončily tradičně americké akcie (SP500 přidal díky pátečnímu silnému růstu 0,16 %) a lehce si pohoršily akcie rozvíjejících se trhů (-0,22 %).

Oslabují komodity

S neustále posilujícím dolarem pokračovaly v oslabování i komodity. Zlato prolomilo hranici 1200 dolarů za unci a blíží se ke kritickým úrovním podpory na 1180 dolarech. Její prolomení by bylo nepříjemnou zprávou zejména pro akcie těžařů. Mimochodem, dvanáctiměsíční cílová cena bankéřů z Goldman Sachs se nyní pohybuje na 1050 dolarů za unci. Nejvlivnější americká investiční banka tedy věří, že žlutý kov souboj o kótu 1180 prohraje.

Makroekonomická data

Úvodní týden nového měsíce je v USA tradičně bohatý na silná data. Nejočekávanějším údajem byl páteční repot z trhu práce a zveřejněná čísla vysoko předstihla očekávání. Nejsilnější ekonomika světa vytvořila v uplynulém období 248 tisíc nových pracovních míst. To je ve srovnání s uplynulým měsícem (180 tisíc) a odhady (216 tisíc) vysoké číslo. Silně také poklesla míra nezaměstnanosti z 6,1 % na 5,9 % a poprvé od finanční krize se tak dostala pod hranici šesti procent. Reakce trhů na zveřejněná čísla byla silná a dostala index SP500 během jediného dne z poměrně silného poklesu do ziskových hodnot. Ziskový týden se ale týká pouze akcií velkých společností. Střední ani malé společnosti páteční růst do zisku nedostal. To podporuje opatrnou atmosféru, o níž jsem v komentářích v uplynulých týdnech psal.

Další americká data již tak pozitivní nebyla. Spotřebitelská důvěra poklesla z 93,4 bodu na 86. Na růstu ubral, viděno optikou ISM Manufacturing PMI, také americký průmysl (minulý měsíc 59 bodů, nyní 56,6). Hůře než minulý měsíc si v USA vedl také nevýrobní sektor.

Pozitivně nepřekvapila ani evropská data. Míra nezaměstnanosti v eurozóně nadále stagnuje na 11,5 % a drobného zpomalení  svého růstu se dočkal jak evropský průmysl, tak také sektor služeb. Když nadprůměrná data nedorazila ani z Číny, není divu, že trhům chybí další impulsy k růstu.

Makroekonomická data uplynulého týdne tak hodnotíme jako smíšená. V horizontu jednoho měsíce svědčí data spíše o zpomalení.

Vyjádření centrálních bank

Zatímco v USA nebylo po centrálních bankéřích ani vidu ani slechu a žádné překvapení tak z jejich úst přijít ani nemohlo, v Evropě jsme byli svědky pravého opaku. Dlouho očekávaný projev Maria Draghiho ohledně budoucího postupu Evropské centrální banky však trhy zklamal a dal by se s trochou nadsázky nazvat mlžením. Pokud trh očekával slíbené podrobnosti ohledně chystané evropské verze kvantitativního uvolňování, pak musel být zklamán. Celková výše, výše měsíčních nákupů a zejména struktura bankou nakupovaných dluhopisů, to vše je nadále nejasné. A nejasnosti ohledně chování centrálních bank trhy rády nemají. Při drahých dluhopisech i akciích se v takovém prostředí můžeme dočkat zvýšené nervozity, která na trh přinese pro mnohé nežádoucí volatilitu. I z tohoto důvodu evropské akcie v uplynulém týdnu výrazně propadly.

Geopolitická rizika

Na tomto poli se toho příliš nového nestalo. Porušování příměří na Ukrajině je něco, na co si trh zvykl už dávno. Spojenci pokračují v náletech na pozice radikálních islamistů v Iráku a v Sýrii. Média hovoří o tom, že dopad těchto akcí není příliš významný a síly ISIS získávají pod svoji kontrolu další území. Otázkou je, zda cílem spojenců při jejich omezeném počtu a omezené možnosti použití jejich jednotek není spíše likvidovat možné zdroje příjmů nepřítele a nejsou tak alespoň z části zaměřené na ekonomicky důležité oblasti a stavby. Pro akciové a dluhopisové trhy tedy opět nic významného. Jediným zajímavým ohniskem rizika zejména pro rozvíjející se trhy je nyní situace v Hong Kongu. Pokud Čína proti studentům zasáhne vojensky, nebude to pro asijské akcie dobrá zpráva. Precedenty by tu byly. Je otázkou, zda může čínské vedení protestům v klidu přihlížet a neztratit tak svoji tvář. Mohlo by to být také interpretováno jako ztráta schopnosti jednat a to by mohlo vést k nepokojům i v jiných čínských regionech.  Vývoj v této oblasti tak shledáváme jako mírně negativní zejména pro asijské trhy.

Tydenni komentar 41 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 41 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306