Týden 41 – Zlato nezastavilo pád ani na 1200 USD za unci

Máme za sebou rozpačitý týden. S výjimkou Evropy se akciové trhy v posledních pěti obchodních dnech nikam výrazně nepohnuly. V mírném plusu skončily tradičně americké akcie (SP500 přidal díky pátečnímu silnému růstu 0,16 %) a lehce si pohoršily akcie rozvíjejících se trhů (-0,22 %). Oslabují komodity S neustále posilujícím dolarem pokračovaly v oslabování i komodity. Zlato prolomilo hranici 1200 dolarů za unci a blíží se...

Máme za sebou rozpačitý týden. S výjimkou Evropy se akciové trhy v posledních pěti obchodních dnech nikam výrazně nepohnuly. V mírném plusu skončily tradičně americké akcie (SP500 přidal díky pátečnímu silnému růstu 0,16 %) a lehce si pohoršily akcie rozvíjejících se trhů (-0,22 %).

Oslabují komodity

S neustále posilujícím dolarem pokračovaly v oslabování i komodity. Zlato prolomilo hranici 1200 dolarů za unci a blíží se ke kritickým úrovním podpory na 1180 dolarech. Její prolomení by bylo nepříjemnou zprávou zejména pro akcie těžařů. Mimochodem, dvanáctiměsíční cílová cena bankéřů z Goldman Sachs se nyní pohybuje na 1050 dolarů za unci. Nejvlivnější americká investiční banka tedy věří, že žlutý kov souboj o kótu 1180 prohraje.

Makroekonomická data

Úvodní týden nového měsíce je v USA tradičně bohatý na silná data. Nejočekávanějším údajem byl páteční repot z trhu práce a zveřejněná čísla vysoko předstihla očekávání. Nejsilnější ekonomika světa vytvořila v uplynulém období 248 tisíc nových pracovních míst. To je ve srovnání s uplynulým měsícem (180 tisíc) a odhady (216 tisíc) vysoké číslo. Silně také poklesla míra nezaměstnanosti z 6,1 % na 5,9 % a poprvé od finanční krize se tak dostala pod hranici šesti procent. Reakce trhů na zveřejněná čísla byla silná a dostala index SP500 během jediného dne z poměrně silného poklesu do ziskových hodnot. Ziskový týden se ale týká pouze akcií velkých společností. Střední ani malé společnosti páteční růst do zisku nedostal. To podporuje opatrnou atmosféru, o níž jsem v komentářích v uplynulých týdnech psal.

Další americká data již tak pozitivní nebyla. Spotřebitelská důvěra poklesla z 93,4 bodu na 86. Na růstu ubral, viděno optikou ISM Manufacturing PMI, také americký průmysl (minulý měsíc 59 bodů, nyní 56,6). Hůře než minulý měsíc si v USA vedl také nevýrobní sektor.

Pozitivně nepřekvapila ani evropská data. Míra nezaměstnanosti v eurozóně nadále stagnuje na 11,5 % a drobného zpomalení  svého růstu se dočkal jak evropský průmysl, tak také sektor služeb. Když nadprůměrná data nedorazila ani z Číny, není divu, že trhům chybí další impulsy k růstu.

Makroekonomická data uplynulého týdne tak hodnotíme jako smíšená. V horizontu jednoho měsíce svědčí data spíše o zpomalení.

Vyjádření centrálních bank

Zatímco v USA nebylo po centrálních bankéřích ani vidu ani slechu a žádné překvapení tak z jejich úst přijít ani nemohlo, v Evropě jsme byli svědky pravého opaku. Dlouho očekávaný projev Maria Draghiho ohledně budoucího postupu Evropské centrální banky však trhy zklamal a dal by se s trochou nadsázky nazvat mlžením. Pokud trh očekával slíbené podrobnosti ohledně chystané evropské verze kvantitativního uvolňování, pak musel být zklamán. Celková výše, výše měsíčních nákupů a zejména struktura bankou nakupovaných dluhopisů, to vše je nadále nejasné. A nejasnosti ohledně chování centrálních bank trhy rády nemají. Při drahých dluhopisech i akciích se v takovém prostředí můžeme dočkat zvýšené nervozity, která na trh přinese pro mnohé nežádoucí volatilitu. I z tohoto důvodu evropské akcie v uplynulém týdnu výrazně propadly.

Geopolitická rizika

Na tomto poli se toho příliš nového nestalo. Porušování příměří na Ukrajině je něco, na co si trh zvykl už dávno. Spojenci pokračují v náletech na pozice radikálních islamistů v Iráku a v Sýrii. Média hovoří o tom, že dopad těchto akcí není příliš významný a síly ISIS získávají pod svoji kontrolu další území. Otázkou je, zda cílem spojenců při jejich omezeném počtu a omezené možnosti použití jejich jednotek není spíše likvidovat možné zdroje příjmů nepřítele a nejsou tak alespoň z části zaměřené na ekonomicky důležité oblasti a stavby. Pro akciové a dluhopisové trhy tedy opět nic významného. Jediným zajímavým ohniskem rizika zejména pro rozvíjející se trhy je nyní situace v Hong Kongu. Pokud Čína proti studentům zasáhne vojensky, nebude to pro asijské akcie dobrá zpráva. Precedenty by tu byly. Je otázkou, zda může čínské vedení protestům v klidu přihlížet a neztratit tak svoji tvář. Mohlo by to být také interpretováno jako ztráta schopnosti jednat a to by mohlo vést k nepokojům i v jiných čínských regionech.  Vývoj v této oblasti tak shledáváme jako mírně negativní zejména pro asijské trhy.

Tydenni komentar 41 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 41 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nový rekord (Týden 14)

Akciové trhy v závěrečném týdnu úvodního kvartálu letošního roku silně rostly, aby následně dosáhly na svoje historická maxima. Hlavním důvodem tohoto optimistického vývoje je americkými demokraty prosazené přijetí masivní podpory…

6. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Drahé technologie (Týden 13)

Akciové trhy v předposledním týdnu úvodního kvartálu letošního roku vesměs rostly. Výjimkou z tohoto pravidla byly indexy rozvíjejících se ekonomik, na něž začíná doléhat růst hodnoty amerického dolaru. Uvnitř vyspělých…

30. 3. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje