Týden 37 – Dolar posiluje

Trhy opět jasně preferují riziko před bezpečím. Kdo hledá důkaz, stačí letmý pohled na první z našich tradičních tabulek. Těm, kteří by byli příliš optimističtí, je třeba připomenout, že data v tabulce jsou kromě reálného posunu cen svých podkladů také výsledkem pohybu měnového páru USD/CZK. A dolar vůči české koruně v uplynulých pěti obchodních dnech posílil o 1,3 %. Z tohoto pohledu...

Trhy opět jasně preferují riziko před bezpečím. Kdo hledá důkaz, stačí letmý pohled na první z našich tradičních tabulek. Těm, kteří by byli příliš optimističtí, je třeba připomenout, že data v tabulce jsou kromě reálného posunu cen svých podkladů také výsledkem pohybu měnového páru USD/CZK. A dolar vůči české koruně v uplynulých pěti obchodních dnech posílil o 1,3 %. Z tohoto pohledu na trhu zase tolik radosti nebylo a výrazně křepčit mohou zejména majitelé multiměnových portfolií se zastoupením amerického dolaru.

Co se odehrálo v oblastech majících pro vývoj cen investic rozhodující vliv?

Makroekonomická data

Zde uplynulý týden příliš důvodů k optimismu nepřinesl. Zaostávala opět především data evropská. Expanze evropského průmyslu nadále slábne. I přesto, že se stále pohybuje v teritoriu růstu (nad 50 body) pokračuje evropský index Manufacturing PMI v poklesu započatém v úvodním čtvrtletí tohoto roku.

Tydenni komentar 37 obr 1Obr.1: Manufacturing PMI eurozóna (zdroj: forexfactory.com)

Více než se očekávalo, poklesl také maloobchod a vyšší, než předpokládané zpomalení růstu zaznamenal také sektor služeb. Data z Evropy byla tedy již tradičně špatná.

Spojené státy hlásí v uplynulém týdnu smíšená data. Silně lépe, než se očekávalo, dopadla data o růstu sektorů průmyslu i služeb, naopak slabší než očekávaná data přišla nečekaně z trhu práce. Hlavním zklamáním pak byla skutečnost, že tamní ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci jen 142 tisíc nových pracovních míst při očekávání 226 tisíc. Špatná data se ale do trhů prakticky nijak nepromítla. Centrální banka USA již delší dobu hlásá, že jedna vlaštovka jaro nedělá, a k tomu aby mohla nějaká data ovlivnit její rozhodnutí, se musí jednat o nějaký trend a nikoli jedno číslo. Dopad na očekávání ohledně dalších kroků FEDu je tedy mizivý.

Vyjádření centrálních bank

Klíčovou událostí uplynulého týdne byla schůze evropských centrálních bankéřů, jejíž výstupy trhy silně překvapily. Mario Draghi nečekaně oznámil další snížení úrokových sazeb a také předestřel hrubé obrysy plánu na odkupy ABS (asset backed securities). Překvapením to bylo zejména proto, že ještě minulý měsíc tvrdila hlavní persona Evropské centrální banky (ECB), že by další snižování sazeb bylo neúčinné a zbytečné. ECB také snížila svoji predikci vývoje HDP eurozóny pro roky 2014 a 2015 na 0,9 % a 1,6 %.

V důsledku tohoto nečekaného rozhodnutí prudce poklesla hodnota společné evropské měny a vzhůru naopak vystřelil americký dolar. Rozhodnutí také podpořilo v růstu rizikově orientované cenné papíry na čele s evropskými akciemi. Vzhledem k tomu, že Mario Draghi informoval, že další snížení sazeb již ze strany ECB nepřijde, bude pro další vývoj důležitým údajem oznámení objemu výkupů ABS. Toho budeme svědky v příštím měsíci. Z celkového pohledu je aktivita ECB pozitivním faktorem pro akciové trhy, které z centrální banky opět dostávají jasný signál o tom, že tamní bankéři nespí a tržní stabilita je jedním z jejich hlavních úkolů.

Potenciální další rizika

Na geopolitickém poli jsme byli v uplynulém týdnu svědky spíše pozitivních zpráv, kterým kralovala vyjádření Ruska a Ukrajiny proklamující ochotu se shodnout na mírovém řešení konfliktu a následně uzavřené dočasné příměří. Víkendové přestřelky, z nichž se navzájem obě strany obviňují, mohou mít na vývoj z počátku tohoto týdne mírně negativní dopad, celkově ale z tohoto pohledu napětí opadá.

Náš pohled na další vývoj na trzích s cennými papíry zůstává nadále spíše pozitivní. Nevylučujeme korekci zejména na americkém trhu, nicméně změně dlouhodobého růstového trendu prozatím nic nenasvědčuje.

Tydenni komentar 37 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 37 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Václav Pech

Související články

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.