Týden 31 – Přes pozitivní makrodata přišla korekce
Když jsem minulý týden volal po možné korekci akciových trhů, nemyslel jsem, že dorazí tak rychle. Stalo se, a stalo se tak nejen na akciových, nýbrž také na komoditních a většině dluhopisových trhů. Pohled na následující graf ukazuje, že výprodeje byly plošné a nezůstala ušetřena ani takzvaná bezpečná aktiva. Propad s sebou vzal také ceny zlata a některých dluhopisů.
Obr. 1: Vývoj hlavních druhů aktiv v uplynulém týdnu (zdroj: Morningstar)
Prostředky prodané na rizikovém akciovém trhu se tedy tentokrát nepřelily do dluhopisového a zlatého bezpečí. Prodávalo se i tam. Jsme na začátku plošné likvidace portfolií? Co bylo impulsem pro takové výprodeje?
Nepatřím mezi ty, kteří v médiích s oblibou a velice fundovaně zpětně zdůvodňují to, proč jejich původní předpověď nevyšla. Mohu tedy s klidným svědomím říci, že přesně nevím. Uplynulý týden byl týdnem silných makrodat a ta dopadla vesměs nad očekávání dobře. Oproti původním předpokladům vyšel skvěle první odhad US HDP za druhý kvartál. Čtyřprocentní růst očekávali jen ti největší optimisté. Američtí centrální bankéři na svém zasedání nepřišli s ničím novým a svoji rétorikou opět ukázali trhu přátelskou tvář. Páteční statistiky z trhu práce byly opět velice solidní a tamní průmysl rostl v červenci mnohem rychleji, než se očekávalo. Že by obavy pramenily z toho, že rychlá ekonomická expanze donutí FED zvýšit úrokové sazby rychleji, než se dosud předpovídalo?
Máme se už začít bát a podléhat množícím se článkům o nevyhnutelné a kruté korekci? Odpověď, alespoň pro tuto chvíli, poskytuje následující graf.
Obr. 2: Vývoj celosvětového akciového indexu MSCI World 2011-2014 (zdroj: stockcharts.com)
Ten zobrazuje vývoj světových akcií v uplynulých třech letech. Současný trend je na něm vyznačen růstovým kanálem započatým v červnu roku 2012. Vidíme, že pokles cen z minulého týdne je z tohoto pohledu prozatím jen „plochou historkou okresního formátu“ a nenaznačuje o budoucnosti růstu celosvětového indexu zhola nic. Varovným znamením by z technického pohledu bylo až prolomení hranice podpory vyznačené spodní trendovou čarou a zároveň také hranice dvousetdenního klouzavého průměru. Do té doby se jedná pouze o běžnou korekci, z níž není třeba panikařit.
Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.
Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Tři faktory přinesly investorům skvělý rok. Co bude rozhodovat letos?
Máme za sebou skvělý investiční rok, není-liž pravda? Akciové trhy nám nadělily více než dvacetiprocentní zhodnocení a nebyly v tom rozhodně samy. Svoji hodnotu zvyšovalo prakticky vše, na co se…
Co si pohlídat u DIPu či stavebního spoření před koncem roku, abyste nepřišli o tisíce
Do konce roku zbývají necelé tři týdny, a i když se mnozí už vidí spíše u vánočního stromku nebo v horším případě řeší nákupy dárků, vyplatí se věnovat pár minut…
Že je vyhráno nad inflací? I pár procent udělá v průběhu let s úsporami pěknou paseku
Vývoj inflace se stal v posledních letech nejen v České republice žhavým tématem. Není divu, dvojciferný růst cen z let 2022 a 2023, kdy inflace přesáhla 15, respektive 10 procent,…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.