Týden 31 – Přes pozitivní makrodata přišla korekce

Když jsem minulý týden volal po možné korekci akciových trhů, nemyslel jsem, že dorazí tak rychle. Stalo se, a stalo se tak nejen na akciových, nýbrž také na komoditních a většině dluhopisových trhů. Pohled na následující graf ukazuje, že výprodeje byly plošné a nezůstala ušetřena ani takzvaná bezpečná aktiva. Propad s sebou vzal také ceny zlata a některých dluhopisů. Obr. 1:...

Když jsem minulý týden volal po možné korekci akciových trhů, nemyslel jsem, že dorazí tak rychle. Stalo se, a stalo se tak nejen na akciových, nýbrž také na komoditních a většině dluhopisových trhů. Pohled na následující graf ukazuje, že výprodeje byly plošné a nezůstala ušetřena ani takzvaná bezpečná aktiva. Propad s sebou vzal také ceny zlata a některých dluhopisů.

Tydenni komentar 31 obr 1Obr. 1: Vývoj hlavních druhů aktiv v uplynulém týdnu (zdroj: Morningstar)

Prostředky prodané na rizikovém akciovém trhu se tedy tentokrát nepřelily do dluhopisového a zlatého bezpečí. Prodávalo se i tam. Jsme na začátku plošné likvidace portfolií? Co bylo impulsem pro takové výprodeje?

Nepatřím mezi ty, kteří v médiích s oblibou a velice fundovaně zpětně zdůvodňují to, proč jejich původní předpověď nevyšla. Mohu tedy s klidným svědomím říci, že přesně nevím. Uplynulý týden byl týdnem silných makrodat a ta dopadla vesměs nad očekávání dobře. Oproti původním předpokladům vyšel skvěle první odhad US HDP za druhý kvartál. Čtyřprocentní růst očekávali jen ti největší optimisté. Američtí centrální bankéři na svém zasedání nepřišli s ničím novým a svoji rétorikou opět ukázali trhu přátelskou tvář. Páteční statistiky z trhu práce byly opět velice solidní a tamní průmysl rostl v červenci mnohem rychleji, než se očekávalo.  Že by obavy pramenily z toho, že rychlá ekonomická expanze donutí FED zvýšit úrokové sazby rychleji, než se dosud předpovídalo?

Máme se už začít bát a podléhat množícím se článkům o nevyhnutelné a kruté korekci? Odpověď, alespoň pro tuto chvíli, poskytuje následující graf.

Tydenni komentar 31 obr 2Obr. 2: Vývoj celosvětového akciového indexu MSCI World 2011-2014 (zdroj: stockcharts.com)

Ten zobrazuje vývoj světových akcií v uplynulých třech letech. Současný trend je na něm vyznačen růstovým kanálem započatým v červnu roku 2012. Vidíme, že pokles cen z minulého týdne je z tohoto pohledu prozatím jen „plochou historkou okresního formátu“ a nenaznačuje o budoucnosti růstu celosvětového indexu zhola nic. Varovným znamením by z technického pohledu bylo až prolomení hranice podpory vyznačené spodní trendovou čarou a zároveň také hranice dvousetdenního klouzavého průměru. Do té doby se jedná pouze o běžnou korekci, z níž není třeba panikařit.

Tydenni komentar 31 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 31 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

 

Související články

Výnosy

Edward otevírá klientům oči ohledně investování. Pro koho je, a pro koho ne?

Partneři Broker Trustu, kteří pro investování se svými klienty využívají platformu Edward, překonali symbolický milník. Edward po devíti měsících spravuje už více jak miliardu korun.  „Poradce dokáže díky Edwardovi velmi rychle…

16. 4. 2021 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optimismus vydrží zřejmě i v dubnu (Týden 15)

Akciové trhy vyspělých ekonomik v právě skončeném týdnu poměrně silně rostly a hned několik indexů, včetně toho nejsledovanějšího amerického indexu SP500, si sáhlo na nová historická maxima. Důvody tohoto růstu…

13. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje