Týden 30 – Trhy rostou, ale menší korekce je na spadnutí

Napětí na Ukrajině houstne, separatisté pokračují v bojích. Prezident Putin vyhrožuje, že Rusko bude do budoucna muset vrátit důraz na svůj zbrojní průmysl. Mezinárodní měnový fond varuje před přílišným optimismem ohledně růstu americké ekonomiky a snižuje svoji projekci globálního růstu v roce 2014 z 3,7 % na 3,4 % (loňský růst byl 3,2 %, takže žádná sláva). Pokračují také boje v Gaze...

Napětí na Ukrajině houstne, separatisté pokračují v bojích. Prezident Putin vyhrožuje, že Rusko bude do budoucna muset vrátit důraz na svůj zbrojní průmysl. Mezinárodní měnový fond varuje před přílišným optimismem ohledně růstu americké ekonomiky a snižuje svoji projekci globálního růstu v roce 2014 z 3,7 % na 3,4 % (loňský růst byl 3,2 %, takže žádná sláva). Pokračují také boje v Gaze a ani jedna ze zúčastněných stran se netváří, že by se tamní situace mohla uklidnit. To je v kostce sumář hlavních událostí uplynulého týdne.

Čekáte, že jsme na trzích prožili pesimistický týden? Pokud ano, pak jste od pravdy daleko. Jak ukazuje tabulka na konci komentáře, hodnoty všech aktiv za uplynulých pět obchodních dní citelně vzrostly. Zároveň však také rostou obavy z blížící se korekce akciových trhů, které negativní zprávy a rostoucí geopolitická rizika již delší dobu bohorovně ignorují. Jsou tyto obavy opodstatněné a máme se takové korekce bát?

Dochází síly

Kam oko dohlédne, tam vidí známky toho, že trhu přinejmenším krátkodobě docházejí síly. Z fundamentálního pohledu panují obavy o budoucí ekonomický růst. Ty potvrdil Mezinárodní měnový fond. Slabý úvodní kvartál v USA byl odůvodněný nezvykle tuhou zimou a moudré hlavy z investičních bank se nechávaly slyšet, že to není problém, protože vše nasvědčuje tomu, že druhý kvartál bude silný a růst v něm hravě přesáhne tři procenta.

Tydenni komentar 30 obr 1Obr. 1: Aktuální predikce růstu HDP ve 2Q 2014 (zdroj: Federal reserve Atlanta)

Předpovědní model, který provozuje atlantská pobočka FEDu, hovoří méně hlasitě, ale poměrně jasně. Růst HDP ve 2Q 2014 aktuálně odhaduje na hranici 2,7 %. Tedy silně pod úrovní, kterou očekává Wall Street. A i průměrná očekávání analytiků z Wall Streetu od počátku června klesají.

Z technického pohledu jsou věci také o něco složitější, než se na první pohled zdá. Hned tři široce používané indikátory vykazují divergence (odlišný vývoj) od vývoje indexu SP500. I to je možnou známkou toho, že se akciový růst blíží do fáze korekce.

Tydenni komentar 30 obr 2Obr. 2: Vývoj indexu SP500 a třech vybraných a široce používaných indikátorů (zdroj: Stockcharts.com)

Investoři hledají bezpečí

Silný růst akcií v uplynulém roce byl podpořen také silným sentimentem, v němž rizikovější aktiva svojí výkonností překonávala aktiva bezpečnější. Růstové akcie svým investorům vydělaly více, než široký index, akcie malých firem přinesly vyšší zhodnocení než akcie jejich velkých kolegů a rizikové dluhopisy byly v portfoliích také užitečnější, než ty bezpečné. V letošním roce to již tak beze zbytku neplatí. Je možné, že hlavní růstová vlna býčího trhu započatého v roce 2009 je již za námi, nebo jsme svědky její závěrečné fáze.

Tydenni komentar 30 obr 3Obr. 3: Srovnávací graf vývoje indexu SP500 a indexu malých společností (zdroj: Stockcharts.com)

Jak je vidět z grafu, od počátku roku 2014 je výkonnost rizikovějších akcií malých společností mnohem nižší, než ta, které dosahují velké společnosti z indexu SP500. Jedná se o zřetelný příklon k bezpečí.

Podobný vývoj je vidět také na srovnání vývoje rizikových dluhopisů s vysokým výnosem a korporátních dluhopisů investičního stupně. I zde je rok 2014 prozatím rokem vystřízlivění a opětovného příklonu k bezpečnějším aktivům.

Tydenni komentar 30 obr 4Obr. 4: Srovnávací graf vývoje korporátních dluhopisů s vysokým výnosem a korporátních dluhopisů investičního stupně (zdroj: Stockcharts.com)

Tydenni komentar 30 obr 5Obr. 5: Srovnávací graf vývoje akciového indexu SP500 a US dlouhodobých dluhopisů (zdroj: Stockcharts.com)

Do třetice to samé. V roce 2013 jasně preferované akcie již letos nemají nadvýkonnost vůči bezpečným dlouhodobým státním dluhopisům. I zde se tedy investiční apetit a hromadný úprk do rizikových aktiv známý z roku 2013 mění směrem k bezpečí.

Blíží se velká korekce?

Korekce růstového trendu akciových indexů je tedy v nadcházejících týdnech poměrně pravděpodobná. Měla by ale být počátkem změny trendu a opětovného příchodu medvědů na akciové trhy? V tuto chvíli tomu nic nenasvědčuje.

Tydenni komentar 30 obr 6Obr. 6: Graf vývoje akciového indexu SP500 2013-2014 (zdroj: Stockcharts.com)

Pomineme-li všudypřítomné centrální banky a jejich extrémní starostlivost o vývoj kapitálových trhů, pak vypadá poměrně přesvědčivě i pohled na graf vývoje amerického akciového indexu SP500. Ten ukazuje silný rostoucí trend vykazující jen malé známky jeho korekcí. Znázorněny jsou také tři z technického hlediska klíčové průměry (50- denní, 150- denní a 200- denní), které trhu často slouží jako opora. Z tohoto pohledu je evidentní, že pokud nedojde k jejich narušení, nelze zcela jistě hovořit o možné změně dlouhodobého růstového trendu. Tyto diskuse by byly oprávněné teprve pod hranicí 200 denního průměru, tedy pokud by SP500 zkorigoval pod hranici 1850 bodů. K té má současný index ještě šest procent daleko. Pokud nebude možná korekce hlubší než šest procent, zůstává růstový trend v platnosti a dlouhodobí investoři se nemají čeho obávat.

Tydenni komentar 30 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 30 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

 

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.