Týden 27 – Jsou čísla z Ameriky skutečně tak pozitivní?

Rizikově orientovaná část investorů slaví další radostný týden. Ceny akcií a rizikověji orientovaných dluhopisů v uplynulém týdnu po krátkém a téměř neznatelném zaváhání opět rostou. A to tak, že výrazně. Hlavním zdrojem optimismu byla dobrá čísla z amerického trhu práce a tradičně povzbudivé projevy hlav centrálních bank v USA a v Evropě. Americká ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci 288 000 nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti poklesla na...

Rizikově orientovaná část investorů slaví další radostný týden. Ceny akcií a rizikověji orientovaných dluhopisů v uplynulém týdnu po krátkém a téměř neznatelném zaváhání opět rostou. A to tak, že výrazně. Hlavním zdrojem optimismu byla dobrá čísla z amerického trhu práce a tradičně povzbudivé projevy hlav centrálních bank v USA a v Evropě.

Americká ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci 288 000 nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti poklesla na 6,1 procenta.

Tydenni komentar 27 obr 1Obr. 1: Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství (zdroj: Federal reserve)

Počet nově vytvořených pracovních míst pokračuje v solidních číslech, kterých jsme byli v posledních pěti měsících svědky. Naznačuje tak poměrně solidní vývoj v jedné ze dvou FEDem sledovaných oblastech. Je třeba zavnímat to, že počátek léta je také obdobím sezónních prací a červnová čísla tak bývají tradičně solidní.  Budou-li dobrá čísla pokračovat, bude mít FED stále méně důvodů pro udržování svých podpůrných programů. A zpráva o tom, že centrální banky přestane tisknout nové dolárky, je pozitivní pro americkou měnu.

Jak je to ale ve skutečnosti?

Říkáte, že ne vše je vždy jasné a pozitivní? Jestliže oslavujeme přírůstek nových pracovních míst 288 000, pak je zároveň třeba říci, že počet lidí, kteří byli nedobrovolně přeřazeni na nižší pracovní úvazek, byl 275 000. Nabízí se intepretace, že většina nově vytvořených míst je na zkrácený úvazek a na jednom místě nyní prostě sedí dva lidé. A máme víc zaměstnaných a díky polovičním úvazkům nemusí firmy například odvádět vysoké prostředky na „Obamacare“ (limitováno počtem odpracovaných hodin).

Tydenni komentar 27 obr 2Obr. 2: Míra nezaměstnanosti v USA 1947-2014 (zdroj: Federal reserve)

Pozitivně překvapil i pokles míry nezaměstnanosti na 6,1 %. Důvodů k radosti však zase není tolik, aby propuklo všeobecné veselí. Předně: míra participace, tedy množina lidí, z nichž je výpočet prováděn, nadále klesá a je nyní srovnatelná s číslem z roku 1978. Z aktivního trhu práce tedy mizí další dříve aktivní lidé. Ano, část jich odchází jednoduše do důchodu. I tak se ale jedná o údaj, jehož si je FED vědom a často o něm hovoří, když mírní nadšení z dobrých čísel a obhajuje pokračování svých podpůrných opatření.

Tydenni komentar 27 obr 3Obr. 3: Míra participace v USA 1947-2014 (zdroj: Federal reserve)

Ještě jednu poznámku. Hovořil jsem o trendu snižování pracovních úvazků. Jak by tedy vypadala nezaměstnanost v USA, kdybychom do ní zařadili nejen osoby bez práce, ale také ty zaměstnance, kterým byl nedobrovolně snížen úvazek? I na to oficiální statistiky FEDu pamatují. Údaj je vedený jako míra nezaměstnanosti U-6 a jeho stav je následující:

Tydenni komentar 27 obr 4Obr. 4: Míra nezaměstnanosti U-6 v USA 1994-2014 (zdroj: Federal reserve)

Jak je vidno, takto vnímaná nezaměstnanost se pohybuje stále poměrně vysoko i z historického pohledu. Dvanáct a půl procenta není málo. A zatímco klasická míra nezaměstnanosti v uplynulém měsíci poklesla, „úšestka“ naopak vzrostla. Nárůst částečných úvazků je patrný. Čísla tak možná zase vyloženě pozitivní nejsou.

Tydenni komentar 27 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 27 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Tentokrát do strany (Týden 48)

Hlavní světové akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly ve stagnaci, k níž částečně přispěl také (díky státnímu svátku) citelně zkrácený obchodní týden ve Spojených státech amerických. Investorům a obchodníkům evidentně…

1. 12. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcína jako světlo na konci tunelu (Týden 47)

Akciové trhy si v uplynulém týdnu prošly rozdílným vývojem, který potvrzuje to, o čem jsme psali v našich posledních několika komentářích. Zprávy o několika vakcínách proti nemoci covid-19 dávají investorům…

25. 11. 2020 2 minut čtení minut čtení

Ostatní, Výnosy

Unikátní recese. Uvolněné peníze ženou akcie na maxima

V současné době se kvůli pandemii covid-19 nacházejí ekonomiky stále v recesi. A ta je velmi unikátní. Nevyvolalo ji zpřísnění měnové politiky, neochota komerčních bank poskytovat úvěry ani pokles firemních…

19. 11. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje