Týden 26 – Jsou to ale paradoxy

Americká ekonomika zatím investory neděsí Americká ekonomika se mezikvartálně propadla o téměř tři procenta. Silně negativní zpráva, kterou musely trhy ve středu absorbovat, ovlivnila dění po celý zbytek týdne. Hrubý domácí produkt Spojených států je v průběhu čtvrtletí monitorován hned několikrát. Nejprve se publikují odhady a teprve třetí číslo udává skutečný stav věcí. Zatímco první údaj hovořil o mírném růstu,...

Americká ekonomika zatím investory neděsí

Americká ekonomika se mezikvartálně propadla o téměř tři procenta. Silně negativní zpráva, kterou musely trhy ve středu absorbovat, ovlivnila dění po celý zbytek týdne. Hrubý domácí produkt Spojených států je v průběhu čtvrtletí monitorován hned několikrát. Nejprve se publikují odhady a teprve třetí číslo udává skutečný stav věcí. Zatímco první údaj hovořil o mírném růstu, druhý naopak o poklesu o 1,8 %, ten závěrečný navýšil kontrakci HDP v USA na téměř tři procenta. Špatné číslo z druhého odhadu bylo před měsícem odargumentováno nezvykle tuhou zimou, která snížila ekonomickou aktivitu. Aktuální údaj hovoří o zpomalení ve většině segmentů US ekonomiky a sněhem, mrazem a ledem se již jednoduše zdůvodnit nedá.

Přesto je ale z Wall Streetu slyšet optimismus. „Investory nezajímá to, co bylo, ale co bude. A současná čísla svědčí pro rychlý růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Ten očekáváme kolem 4 procent. Proto není důvod k pesimismu,“ zní téměř unisono z velkých investičních domů. Z tohoto pohledu bude kritický červencový první odhad HDP za druhé čtvrtletí 2014. Pokud by byla realita jiná než očekávání… Já vím, Wall Street řekne, že to je jen první odhad a ten bývá nepřesný, ale ta další čísla, to už bude jiná káva J.

Klesající dlouhodobý výkon? Stimulujte, bude líp!

Tydenni komentar 26 obr 1

Obr. 1:  US HDP 1980-2014 (zdroj: Mauldin Economics)

Při pohledu na graf průměrných ročních hodnot růstu HDP USA od roku 1980 po současnost není pochyb o tom, že dříve dosahované hodnoty jsou dnes již minulostí a hovořit o novém normálu je na místě. Celkově se průměrná hodnota růstu od roku 1950 do roku 2000 pohybuje vysoko nad třemi procenty. V první dekádě nového tisíciletí poklesl průměrný růst HDP pod dvě procenta (1,9 %). Se současnou revizí je poslední číslo ještě o tři desetiny níže. S akciovým trhem na historických maximech a naprostým sebeuspokojením investorů to možná stojí za zamyšlení. Odráží ještě akciový trh stav ekonomiky, nebo je jen odrazem politiky centrálních bank? Jedná se o nové paradigma, nebo se vše vrátí k normálu? Pochopitelně býky slabé HDP nemůže zaskočit. Je podle nich pouze známkou toho, že US ekonomika je ještě slabá na to, aby byla odstřižena od stimulů a brzděna zvyšováním sazeb. A to je přece dobrá zpráva! Pozitivní pro akcie!

Nulové dluhopisové výnosy stejně lákají

Podobných paradoxů bychom v trhu našli více. Například pokles výnosů dluhopisů a postupné, byť pomalé zvyšování inflace. Ano i toho jsme svědky. Investoři kupují dluhopisy, i když jejich výnosy jsou nízké a reálné výnosy po odečtení inflace prakticky nulové. Příklad? Výnos desetiletého US dluhopisu je 2,53 % a hodnota inflace (FEDem sledovaná PCE tedy Personal Consumption Expenditures) je také nad dvěma procenty. Má smysl takové aktivum vůbec kupovat? Odpověď trhu: „Nepochybně ano! Všichni to kupují.“

Tydenni komentar 26 obr 2Obr. 2:  Graf nadvýnosu desetiletého US dluhopisu nad inflací 1962-2012 (zdroj: Federal reserve)

Podobná je situace i na většině rizikovějších dluhopisů. Výnosy jsou oproti těm dřívějším mnohem nižší. A co evropské dluhopisy, nejsou také drahé? Říkáme, že je Evropa v krizi a jižní státy stále potřebují podporu. Naopak nahlas hovoříme o solidních stavech ekonomiky USA. Proč je pak výnos desetiletého španělského dluhopisu stejný jako u stejného amerického? Je Francie tak za vodou a bezpečná, že si na trhu může půjčovat dokonce mnohem levněji než Spojené státy?

Jedeme dál

Akcie nejsou levné a dluhopisy jakbysmet. Všichni to víme, a přesto jsme optimisté a plně věříme v to, že současná pohodička nikdy neskončí. A skutečně, nějaký bod zlomu se skrývá snad možná až někde za obzorem.

Tydenni komentar 26 tab 1

Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 26 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.