Týden 25 – Nejlepší zprávy jsou žádné zprávy

Největší zprávou u plynulého týdne bylo jednoznačně to, že se neobjevily žádné velké zprávy. Vše je při starém a máme se radovat, vzkázala na tiskové konferenci proběhnuvší po dvoudenním zasedání centrálních bankéřů jejich guvernérka „Bílá holubice“ Janet Yellen. FED bude pokračovat ve své dosavadní politice, opět o standardní částku sníží objem kvantitativního uvolňování a ponechá úrokové sazby na současné téměř nulové...

Největší zprávou u plynulého týdne bylo jednoznačně to, že se neobjevily žádné velké zprávy. Vše je při starém a máme se radovat, vzkázala na tiskové konferenci proběhnuvší po dvoudenním zasedání centrálních bankéřů jejich guvernérka „Bílá holubice“ Janet Yellen. FED bude pokračovat ve své dosavadní politice, opět o standardní částku sníží objem kvantitativního uvolňování a ponechá úrokové sazby na současné téměř nulové úrovni. Jejich zvýšení předpokládá nejdříve v průběhu příštího roku, a to spíše v jeho druhé polovině.

Poslední věta je spíše spekulací a tržním konsensem. Nepochází od Janet Yellen. Ta se bližší specifikaci termínu zvýšení sazeb elegantně vyhnula. „Nemáme na to žádné striktní pravidlo,“ odpověděla na přímou otázku. V překladu by to mohlo být cosi jako: „Nemám nejmenší tušení.“ Pro trhy je žádná zpráva vždy zprávou pozitivní a proto se po vyhlášení výsledků jednání vydaly opět celosvětově vzhůru.

Přitom se tentokrát od FEDu očekávalo víc. FED v jeho predikcích zajímá zejména růst ekonomiky, trh práce a inflace. Tu američtí centrální bankéři cílují na dvě procenta ročně a v minulosti z jejich úst několikrát zaznělo, že dokud se inflace k této hranici nepřiblíží, nehodlají na své politice nulových sazeb nic měnit. Statistiky zveřejněné před jednáním ukázaly, že v meziročním porovnání se inflace pohybuje již těsně nad dvěma procenty. Snad i proto jsme byli zvědaví, jak se k tomu FED postaví. Současná data jsou ale podle Yellen příliš krátkodobá na to, aby vyžadovala okamžitou reakci.

Nemění se ani globální rizikové faktory. Situace na Ukrajině je stále vypjatá a vyspělé akciové trhy příliš nezajímá. Je pochopitelné, že na její vývoj je citlivější ten evropský. Na boje v Iráku reaguje spíše komoditní sektor, když slušně roste cena ropy. Z mého pohledu je její nárůst ne zcela opodstatněný a můžeme se brzy dočkat jejího opětovného poklesu. Ne zcela tak souhlasím s mediálně populárními vyjádřeními analytických domů o tom, že ropa nad 150 USD není žádný problém. Kombinace bojů v Iráku a žádné reakce FEDu pomohla k dramatickému růstu cen zlata. To se opět obchoduje nad 1300 dolary za unci. Zda je to jev trvalý nevím. Korekce směrem vzhůru byla na spadnutí. Ale změna trendu!? Nicméně „zlatomilové“ mají opět radost a rozjíždějí svoji propagandu:)

Tydenni komentar 25 obr 1

Tydenni komentar 25 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 25 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

 

Související články

Výnosy

Edward otevírá klientům oči ohledně investování. Pro koho je, a pro koho ne?

Partneři Broker Trustu, kteří pro investování se svými klienty využívají platformu Edward, překonali symbolický milník. Edward po devíti měsících spravuje už více jak miliardu korun.  „Poradce dokáže díky Edwardovi velmi rychle…

16. 4. 2021 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optimismus vydrží zřejmě i v dubnu (Týden 15)

Akciové trhy vyspělých ekonomik v právě skončeném týdnu poměrně silně rostly a hned několik indexů, včetně toho nejsledovanějšího amerického indexu SP500, si sáhlo na nová historická maxima. Důvody tohoto růstu…

13. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje