Týden 22 – Majitelé drahých akcií stále tančí

Nejširší americký index SP500 prorazil resistenci na 1900 bodech a obchoduje nyní na historicky nejvyšších úrovních. Příčinou proražení je podle mého názoru zejména pozitivní sentiment vládnoucí na trzích od počátku května. Obr. 1: Vývoj indexu SP500 (zdroj: www.stockcharts.com) Z grafu je patrné, že průraz důležité hladiny odporu se uskutečnil za poměrně nízkých objemů. Ty jsou ostatně trendem celého...

Nejširší americký index SP500 prorazil resistenci na 1900 bodech a obchoduje nyní na historicky nejvyšších úrovních. Příčinou proražení je podle mého názoru zejména pozitivní sentiment vládnoucí na trzích od počátku května.

Tydenni komentar 22 obr 1Obr. 1: Vývoj indexu SP500 (zdroj: www.stockcharts.com)

Z grafu je patrné, že průraz důležité hladiny odporu se uskutečnil za poměrně nízkých objemů. Ty jsou ostatně trendem celého roku 2014, když růst započatý v únoru je založen na stále nižších objemech (sloupcový graf ve spodní části grafu). To z pohledu technické analýzy není zpravidla příliš pozitivní informace.

Pokud budeme pátrat po důvodech růstu rizikového apetitu v ohlášených číslech, pak příliš argumentů k nadšení nenalezneme. Americká makrodata v uplynulém týdnu v mnohém zaostala za očekáváním. Druhý odhad růstu americké ekonomiky v úvodním kvartálu letošního roku zklamal. Konsensus analytiků hovořil o tom, že chytré hlavy očekávaly díky mimořádně tuhé zimě pokles HDP o 0,6 procenta. Oznámené číslo bylo ještě o 0,4 procenta horší. Celkový jednoprocentní pokles HDP jde z velké části na vrub nižšího objemu zásob a tak nemusí být pro budoucnost nijak dramatickým znamením. Velké bankovní domy dokonce vnímají pokles jako poměrně pozitivní zprávu a očekávají, že ve druhém čtvrtletí budeme svědky růstu okolo čtyř procent, který následky zimy vynahradí.

Hůře než se očekávalo dopadly také oba údaje ze spotřebitelské sféry. Jak spotřebitelská důvěra, tak spotřebitelský sentiment na odhadovaná čísla nedosáhly. Zklamaly také údaje o rozjednaných prodejích domů v USA stejně tak jako objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Pozitivní vliv tedy měly spíše zákulisní informace. Z Evropské centrální banky prosakují zprávy o tom, že právě červen by měl být tím měsícem, v němž banka sáhne k radikálním opatřením majícím za cíl snížit hodnotu společné evropské měny. Záporné úrokové sazby, neomezené LTRO, evropská verze kvantitativního uvolňování… To je jen několik možností, které mají bankéři k dispozici a o nichž již na svém posledním zasedání jednali. Důsledkem by mělo být zlevnění eura a další růst rizikového apetitu.

Dalším argumentem posilujícím pozitivní sentiment jsou informace, které vyšly najevo z několika večeří, jež absolvoval bývalý šéf FEDu Ben Bernanke se zájemci. Povečeřet a podiskutovat s Bernankem o budoucí vývoji trhů stálo 25 000 USD a na veřejnost z těchto schůzek pronikly poměrně pozitivní informace. Podle Bernankeho bude americká centrální banka držet úrokové sazby nízko mnohem delší dobu, než si veřejnost myslí a zachová tak nadále pozitivní klima pro další růst hodnoty rizikověji orientovaných investičních papírů. Poplach, který rozpoutala současná guvernérka Yellen svojí neopatrnou odpovědí, je tedy podle jejího předchůdce bezpředmětný.

Bude růst akcií nadále pokračovat, nebo přijde na přetřes tradiční „sell in May and go away?“ Těžko říci, ale vsadil bych si spíše na to, že akcie ještě letos neřekly konečné slovo. Kromě jiného tomu napovídá i jeden z mnou používaných indikátorů.

Tydenni komentar 22 obr 2Obr. 2: Indikátor ukazující začátky a konce trendů indexu SP500

Na grafu je zjevné, že pro jeho průběh jsou důležité hranice sto čtyřiceti bodů a nula bodů. Dosažení horní hranice informuje o tom, že by růstový trend indexu mohl skončit a mohlo by dojít k jeho korekci, či konsolidaci v pohybu do strany. Doběhne-li čára ke spodní zmíněné úrovni, je pravděpodobné, že je u konce sestupná fáze trhu a můžeme být svědky opětovného růstu.

Jak tento indikátor v realitě funguje? To ukazuje další graf.

Tydenni komentar 22 obr 3Obr. 3: Vývoj indexu SP500 (zdroj: Think or Swim)

Na grafu je cenový vývoj indexu. Přerušované čáry graf protínají ve chvíli, kdy indikátor naznačuje konec růstového trendu a možnou korekci, nebo konsolidaci. Plné čáry naopak znamenají konec poklesu hodnoty amerických akcií a možný nákupní signál. Nic není perfektní, ale vypovídací hodnotu nelze indikátoru upřít. Současná hodnota je ale možnému konci trendu spojenému s hranicí 140 bodů prozatím na míle vzdálena. Není tedy vyloučeno, že se majitelé poměrně drahých akcií budou ještě nějakou dobu radovat.

Tydenni komentar 22 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 22 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Václav Pech, analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Obavy z inflace (Týden 42)

Akciové trhy mají za sebou velice volatilní týden, když americké akcie po počátečním propadu našly svoje kupce a vyrazily prudce vzhůru.

19. 10. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zahajuje další výsledková sezóna (Týden 41)

Akciové trhy zakončily uplynulý týden v kladných hodnotách a vzbudily tak v investorech naději, že korekce započatá s příchodem září nachází pevnou půdu pod nohama a trh je připraven své…

12. 10. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Anketa: Kryptoměny jako součást portfolia. Ano, nebo ne?

Úvodní ze série anket mezi našimi partnery a kolegy jsme zahájili pěkně kontroverzním tématem. Patří kryptoměny do investičního portfolia klientů? Je to investice, nebo čistá spekulace? Jak asi tušíte, sešly…

8. 10. 2021 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.