Týden 16 – Pod vlivem dobrých zpráv

Armageddon se skutečně nekoná. Přinejmenším prozatím. Týden zkrácený velikonočními svátky byl týdnem růstovým a většina hlavních indexů tak přinejmenším silně zmírnila ztráty týdne předchozího.  Podporu akciovým trhům přinesla zejména makroekonomická data z druhé strany oceánu. Rychlejší než očekávaný růst maloobchodních tržeb ukazuje na to, že se americký spotřebitel probral ze zimního spánku a nízký počet nových žádostí o podporu...

Armageddon se skutečně nekoná. Přinejmenším prozatím. Týden zkrácený velikonočními svátky byl týdnem růstovým a většina hlavních indexů tak přinejmenším silně zmírnila ztráty týdne předchozího.  Podporu akciovým trhům přinesla zejména makroekonomická data z druhé strany oceánu. Rychlejší než očekávaný růst maloobchodních tržeb ukazuje na to, že se americký spotřebitel probral ze zimního spánku a nízký počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti poukazuje na poměrně dobrou situaci na pracovním trhu. Podporou pro trh bylo také zveřejnění zápisu jednání centrálních bankéřů. Ti se shodli na tom, že ekonomický růst ve většině regionů USA ožívá a to napovídá, že by horší data z ledna letošního roku mohla mít skutečně na svědomí neobvykle chladná zima. Oznámená data byla natolik dobrá, že podnítila obchodníky k opětovnému vstupu do rizikových aktiv, nebyla ovšem zase až tak dobrá, aby se trh začal obávat rychlejšího zvyšování úrokových sazeb. Optimální situace. Započatá výsledková sezóna je prozatím spíše rozporuplná. Dobré výsledky bankovního sektoru kalí nepříjemná zklamání velkých technologických společností na čele s koncernem IBM.

Evropská data jsou o poznání horší. Klíčový německý ekonomický sentiment ZEW je opět na nižších hodnotách, než bylo předpokládáno a nepotěšila ani míra inflace v eurozóně, která zůstává na velice nízkých hodnotách. To opět obrací zraky k Evropské centrální bance, od níž je stále častěji očekávána nějaká akce vedoucí k oslabení společné evropské měny. Ta přichází prozatím pouze skrze vyjádření členů její rady, z nichž posledním byl v uplynulém týdnu Christian Noyer. Ten upozornil, že ECB je připravena zahájit opatření vedoucí k oslabení eura, pokud inflace zůstane příliš nízko po příliš dlouhou dobu.

Data z Číny nepřinesla nic nového. Hrubý domácí produkt rostl meziročně v souladu s očekáváními o 7,4 procenta. Horší než očekávaný byl také vývoj průmyslové produkce, naopak pozitivně v Číně překvapily maloobchodní tržby.

Trhy příliš nereagují na neklidnou situaci na Ukrajině. Možný konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskými speciálními jednotkami, které Kyjev k potlačení dalších nepokojů vyslal, světové indexy moc nezajímá. Evidentně se očekává mírové řešení a zárodkem k němu by mohla být čtvrteční konference v Ženevě. Její účastníci, tedy USA, EU, Rusko a Ukrajina se shodli na nezbytnosti mírového řešení a společně vyzvali ukrajinské proruské separatisty ke složení zbraní a opuštění budov, které v předchozích dnech obsadili.

Týdenní komentář 16 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Týdenní komentář 16 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.