Týden 16 – Pod vlivem dobrých zpráv

Armageddon se skutečně nekoná. Přinejmenším prozatím. Týden zkrácený velikonočními svátky byl týdnem růstovým a většina hlavních indexů tak přinejmenším silně zmírnila ztráty týdne předchozího.  Podporu akciovým trhům přinesla zejména makroekonomická data z druhé strany oceánu. Rychlejší než očekávaný růst maloobchodních tržeb ukazuje na to, že se americký spotřebitel probral ze zimního spánku a nízký počet nových žádostí o podporu...

Armageddon se skutečně nekoná. Přinejmenším prozatím. Týden zkrácený velikonočními svátky byl týdnem růstovým a většina hlavních indexů tak přinejmenším silně zmírnila ztráty týdne předchozího.  Podporu akciovým trhům přinesla zejména makroekonomická data z druhé strany oceánu. Rychlejší než očekávaný růst maloobchodních tržeb ukazuje na to, že se americký spotřebitel probral ze zimního spánku a nízký počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti poukazuje na poměrně dobrou situaci na pracovním trhu. Podporou pro trh bylo také zveřejnění zápisu jednání centrálních bankéřů. Ti se shodli na tom, že ekonomický růst ve většině regionů USA ožívá a to napovídá, že by horší data z ledna letošního roku mohla mít skutečně na svědomí neobvykle chladná zima. Oznámená data byla natolik dobrá, že podnítila obchodníky k opětovnému vstupu do rizikových aktiv, nebyla ovšem zase až tak dobrá, aby se trh začal obávat rychlejšího zvyšování úrokových sazeb. Optimální situace. Započatá výsledková sezóna je prozatím spíše rozporuplná. Dobré výsledky bankovního sektoru kalí nepříjemná zklamání velkých technologických společností na čele s koncernem IBM.

Evropská data jsou o poznání horší. Klíčový německý ekonomický sentiment ZEW je opět na nižších hodnotách, než bylo předpokládáno a nepotěšila ani míra inflace v eurozóně, která zůstává na velice nízkých hodnotách. To opět obrací zraky k Evropské centrální bance, od níž je stále častěji očekávána nějaká akce vedoucí k oslabení společné evropské měny. Ta přichází prozatím pouze skrze vyjádření členů její rady, z nichž posledním byl v uplynulém týdnu Christian Noyer. Ten upozornil, že ECB je připravena zahájit opatření vedoucí k oslabení eura, pokud inflace zůstane příliš nízko po příliš dlouhou dobu.

Data z Číny nepřinesla nic nového. Hrubý domácí produkt rostl meziročně v souladu s očekáváními o 7,4 procenta. Horší než očekávaný byl také vývoj průmyslové produkce, naopak pozitivně v Číně překvapily maloobchodní tržby.

Trhy příliš nereagují na neklidnou situaci na Ukrajině. Možný konflikt mezi proruskými separatisty a ukrajinskými speciálními jednotkami, které Kyjev k potlačení dalších nepokojů vyslal, světové indexy moc nezajímá. Evidentně se očekává mírové řešení a zárodkem k němu by mohla být čtvrteční konference v Ženevě. Její účastníci, tedy USA, EU, Rusko a Ukrajina se shodli na nezbytnosti mírového řešení a společně vyzvali ukrajinské proruské separatisty ke složení zbraní a opuštění budov, které v předchozích dnech obsadili.

Týdenní komentář 16 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Týdenní komentář 16 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.