Týden 15 – Přijdou výprodeje?

Tématem uplynulého týdne byly výprodeje akcií na vyspělých trzích. Paradoxně je odstartovala lepší čísla z amerického trhu práce, když se v rámci největší světové ekonomiky podařilo v uplynulém měsíci vyprodukovat více nových pracovních míst, než bylo očekáváno. Celosvětový index MSCI World u plynulém týdnu ztratil 3,64 procenta, americký SP500 téměř procenta čtyři a tak jednookým mezi slepými byly akcie evropské....

Tématem uplynulého týdne byly výprodeje akcií na vyspělých trzích. Paradoxně je odstartovala lepší čísla z amerického trhu práce, když se v rámci největší světové ekonomiky podařilo v uplynulém měsíci vyprodukovat více nových pracovních míst, než bylo očekáváno. Celosvětový index MSCI World u plynulém týdnu ztratil 3,64 procenta, americký SP500 téměř procenta čtyři a tak jednookým mezi slepými byly akcie evropské. Ty jsou slabší jen o necelé tři procenta.

Ptát se po důvodech tohoto poklesu je celkem zbytečné a hlavně zcela nepotřebné. Je zde jiná a zcela klíčová otázka: „Jedná se již o začátek silnějšího poklesu akcií, které si v uplynulých letech připsaly neobvykle vysoké zisky, nebo se jedná je o „pullback“ po němž budeme svědky dalšího růstového pohybu?“ Odpověď pochopitelně neznám a nezná ji společně se mnou asi nikdo. Nicméně lze říci, že se prozatím nic dramatického neděje.

Z technického hlediska nebyl dlouholetý růstový trend nijak porušen a zůstává stále platný.

Týdenní komentář 15 obr 1Obr. 1: Index SP500 2013 -2014 (zdroj www.stockcharts.com)

Z grafu je evidentní, že trh stále tvoří nová vyšší maxima a každé minimum je naopak výše, než to předchozí. V grafu jsou také vyznačeny tři klíčové hranice podpory vyjádřené sto, sto padesáti a dvousetdenním průměrem. Dvousetdenní průměr je často považován za důležitou technickou hranici mezi růstovým a klesajícím trendem. Stodenní je onou hranicí, na níž se zastavily prakticky všechny korekce v průběhu tohoto trendu a stopadesátidenní průměr byl pak konečnou pro prozatím nejdramatičtější pokles indexu SP500 ve sledovaném období od počátku roku 2013. Hodnota indexu se nyní nachází právě na 100-denním průměru.

Pokud by mělo dojít k prudkému poklesu hodnoty rizikových aktiv a pokles z uplynulého týdne by měl být jeho úvodem, pak je s překvapením, že se podobný vývoj neopakuje i jinde a zasáhl pouze akciové trhy a to ještě zcela rozdílnou měrou. Například akcie emerging markets v uplynulém týdnu rostly (mínusové znaménko v tabulce 1 je dáno přepočtem do CZK).

Týdenní komentář 15 obr 2Obr. 2: Vývoj ceny ETF sdružující americké preferenční akcie (zdroj: www.stockcharts.com

Panika není patrná ani u skupiny preferenčních akcií, kde se cena jejich ETF stále pohybuje u svých maxim a stejné je to také s hodnotami nejrizikovějších ze skupiny dluhopisů, dluhopisů s vysokým výnosem. V neposlední řadě ani hodnoty indexu VIX, tedy indexu volatility chicagské opční burzy přezdívaného také index strachu, nevystupují nijak mimořádně vysoko. Naopak, od počátku roku 2013 jsou jen mírně nadprůměrné.

Zkrátka prozatím nic nenaznačuje to, že by se chystal nějaký armageddon, jak se snaží mnozí vykreslovat. Ano, akcie jsou poměrně drahé a větší korekce se zřejmě někdy dostaví. Ale v nejbližších dnech to asi ještě nebude. Přinejmenším tomu nic nenasvědčuje.

Týdenní komentář 15 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Týdenní komentář 15 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.