Týden 11 – Ukrajina s Čínou, to je oč tu běží

Kombinace čínského zpomalování a ukrajinské hrozby měla na trhy v uplynulém týdnu negativní vliv. Ztrácela riziková aktiva a poklesu se nevyhnul ani po celý kvartál poklidně rostoucí komoditní trh. Výsledky krymského referenda nikoho nepřekvapily. Více jak devadesát procent tamních obyvatel se přihlásilo k myšlence připojení jejich regionu k Rusku. Západ brojí a někteří naivní politikové z domácích luhů a hájů vyjadřují názor, že „výsledek...

Kombinace čínského zpomalování a ukrajinské hrozby měla na trhy v uplynulém týdnu negativní vliv. Ztrácela riziková aktiva a poklesu se nevyhnul ani po celý kvartál poklidně rostoucí komoditní trh. Výsledky krymského referenda nikoho nepřekvapily. Více jak devadesát procent tamních obyvatel se přihlásilo k myšlence připojení jejich regionu k Rusku. Západ brojí a někteří naivní politikové z domácích luhů a hájů vyjadřují názor, že „výsledek referenda na Krymu by neměl být respektován.“ Že by návod ke třetí světové!?

Volání po tvrdých sankcích je sice hezké, ale zejména za strany Evropské unie jen těžce proveditelné. Energetická závislost Evropy na ruských zdrojích je veliká a uzavření ruských kohoutků s ropou, plynem a ropnými produkty bychom tvrdě pocítili. Vezměme si třeba fakt, že Rusko uspokojuje svým plynem čtyřicet procent poptávky v Německu a téměř třetinu poptávky italské. Problém ale není jen v energiích. Silným ruským exportním artiklem je třeba také pšenice, a když už jsme u zemědělství, tak například rusko-běloruský kartel uspokojuje téměř polovinu světové poptávky po potaši.

Ruty suty Ukrajina obr 4Obr. 1: Ruské vývozy plynu (zdroj: www.businessinsider.com)

Pokud jde o dění na Ukrajině, tak bych se více nežli evropských sankcí obával reakce uvnitř Ukrajiny. Přece jen jde o kus jejich země a podle ukrajinské ústavy nelze oddělit jakoukoli část území bez celostátního, nikoli tedy lokálního, referenda.

Zpomalování v Číně potvrzuje také report o průmyslové produkci této klíčové asijské velmoci v únoru letošního roku. Po horších datech indexu nákupních manažerů v průmyslu hovořícím o kontrakci sektoru a slabším růstu HDP máme na stole další kousek mozaiky.

Týdenní komentář 11 obr 2Graf 2: Průmyslová produkce v Číně (zdroj: www.forexfactory.com)

Na druhé straně bych byl nerad, abychom to s nedůvěrou vůči Číně přeháněli. Ano, hrozí to, že se pomalý růst ekonomiky negativně promítne do nebezpečně nafouknutého trhu s bydlením a odtud do finančního sektoru. Nezapomínejme ale na to, že čínská vláda není bezmocná. Problém dobře vnímá, ale podle slov premiéra Li Keqianga není v aktuální situaci transformace čínské ekonomiky růst HDP na prvním místě.

To, že nablízku zřejmě není žádný čínský armageddon, ukazují také poměrové grafy mezi vývojem australského a kanadského dolaru a také výkonnost australských akcií vůči celosvětovému indexu.  Čína je velkým komoditním spotřebitelem, regionálně blízká a na suroviny bohatá Austrálie je jejím přirozeným dodavatelem. Pokud by hrozil vážný problém v čínském průmyslu, pak by vázl také australský export komodit a následně by se nedařilo australským akciím a potažmo australskému dolaru v poměru s ostatními komoditními měnami. To se ovšem neděje. Hodnoty obou poměrových grafů od počátku roku 2014 spíše rostou. Situace v Číně je tedy složitá a opatrnost je na místě, na druhé straně záplava strašidelných článků zaměřených na čínské tvrdé přistání je pravděpodobně přehnaná.

Týdenní komentář 11 obr 3Graf 3: Srovnávací graf vývoje hodnoty australského a kanadského dolaru (zdroj: Morningstar)

Týdenní komentář 11 obr 4Graf 4: Srovnávací graf vývoje hodnoty australského akciového indexu k indexu celosvětovému (zdroj: Morningstar)

V následujícím týdnu bude pro trhy klíčovým faktorem vývoj na Ukrajině po krymském referendu. Politické slovní přestřelky neberme v úvahu. Kritickou může být reakce z Kyjeva. Druhou netrpělivě očekávanou událostí je výstup ze zasedání centrálních bankéřů v USA a jejich rozhodnutí ohledně dalšího osudu třetí etapy kvantitativního uvolňování. Ponechá FED současné tempo odebírání stimulů, nebo se pod tlakem horších domácích makrodat rozhodně ponechat objem své finanční injekce v současné velikosti?

Týdenní komentář 11 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Týdenní komentář 11 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje