Trocha racionální statistiky při pádu trhů

V uplynulých 3 týdnech jste mohli zaznamenat různé články, které upozorňují na vysoké poklesy na akciových trzích způsobené panikou kolem koronaviru (Covid-19). Také jste se dočetli, že zažíváme největší propad ceny ropy o více jak 30 %, způsobený nedohodou Ruska se Saudskou Arábií ohledně omezení počtu vytěžených barelů ropy.

V minulém týdnu jsme tak zažili dva velmi hektické dny. V pondělí spadly trhy o více jak 8 %, ve čtvrtek se propad hlavních indexů zastavil na více jak mínus 10 %. Takto rychlý pokles trhy nepamatují od černého pondělí roku 1987. Týden nakonec akciové trhy uzavřely růstem o 9 %, a to zejména díky rozhodnutí Americké centrální banky o podpoře ekonomiky za více jak 1,5 bilionu dolarů. Americký FED již v předminulém týdnu udělal další opatření v podobě razantního snížení základní úrokové sazby o 0,5 % a další státy nejsou pozadu. Ve čtvrtek ECB ponechala základní úrokové sazby na 0 % a depozitní na -0,4 %, ale navýšila podporu na objem nákupů dluhopisů o dalších 120 miliard EUR do konce roku 2020. Chce tak bojovat s důsledky ochlazení vlivem pandemie koronaviru.

Jak na tom byly nevýznamnější akciové trhy k pátku 13. 3. 2020? Americký index S&P 500 od svých únorových maxim ztratil 20,5 %. Dow Jones ztrácel 21 %, Evropský index 50 největších firem Euro Stoxx 50 ztrácí již úctyhodných 29,5 %.

Obdobné propady na akciových trzích nejsou nic neobvyklého. Pouze jsme na ně trochu zapomněli, protože posledních 11 let se neslo v duchu nízkého kolísání cen akcií. Jak se bude situace vyvíjet dál, je těžké odhadnout. Vše bude záležet na šíření koronaviru a na tom, jaká ochranná opatření zasáhnou chod světové ekonomiky.

Ať chceme nebo nechceme, na trh jednou za čas musí přijít nějaké ochlazení v podobě korekce, recese nebo krize. Pokud je propad do 20 % od maxim, stále se bavíme o korekci. Jakmile jde o větší propad než 20 %, mluvíme už o změně trendu z býčího (rostoucího) na medvědí (klesající). Korekce nastávají z různých důvodů a někdy mohou přijít bez varování a bez zjevného důvodu. Od poslední krize v letech 2008/2009 do dnešních dní jsme na trzích zaznamenali celkem 8 různých korekcí.

Pokud bych zapátral ještě dále do historie, tak od roku 1980 do roku 2018 akciový trh zažil celkem 36 korekcí a jen 5 z nich se potom prohloubilo do medvědího trhu.

Následující obrázek se dívá na trhy optikou indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1900 do roku 2014.

Poslední 2 až 3 roky se čím dál více v mediích objevují články, že současný ekonomický růst v Americe bez recese trvá nezvykle dlouho. Dokonce je historicky nejdelší, trval téměř 11 let. Předchozí nejdelší ekonomický cyklus trval 9,5 roku. Očekával se nějaký spouštěč, který tento cyklus ukončí a přijde nějaká výraznější korekce či změna z růstového trendu na klesající. Spouštěčem nebyla ani krize volatility z února 2018, ani rozpoutání obchodních válek mezi USA a Čínou z listopadu 2018, a jestli jím bude současná panika kolem šíření koronaviru COVID-19, to ukáže až čas následujících měsíců. Z Historických statistik můžeme říci, že průměrná doba klesajícího trhu (medvědího) trvala 1,4 roku a pokles od vrcholu ke dnu byl 41 %. Naproti tomu délka rostoucího (býčího) trhu je 9,1 roku s průměrným zhodnocením 480 %.

Pro příklad uvedu, jak se vyvíjela 30letá jednorázová investice 100 000 Kč do dividendových akcií

A jak by stejný příklad vypadal pro pravidelnou investici 1 000 Kč/m po dobu posledních 30 let?

V obou případech jsme si prošli 2 krizemi. První v roce 2000/2003 a druhou v letech 2008/2009, kdy byl pokles od maxim po minima více než 40 %. Pokud klient nezpanikařil a pod vlivem emocí neprodal, tak po 2-3 letech krize odezněla a trhy v dalších letech pokračovaly v růstu. V prvním případě vychází průměrné zhodnocení přes 8 % p.a., v druhém se k 8 % p.a. velmi blížíme.

Pojďme se podívat na současnou situaci srovnáním krize z let 2008/2009. Z grafu je patrné, že můžeme být někde uprostřed poklesů a že nejistota na trzích ještě nějaký ten týden bude.

Je potřeba si uvědomit že koronavirus není korunavirus. Finanční a majetková aktiva mají stále reálnou hodnotu, ale momentálně jsou na trzích za nižší cenu. Je tu možnost nakoupit globální akciové fondy s výraznou slevou. Dnes se s cenou za akcie dostáváme na úrovně začátku roku 2018. Je tedy možné znovu nakoupit akcie firem za cenu srovnatelnou před 2 lety.

Např. bych pro srovnání uvedl akcie společnosti Apple (Google (-27%), Microsoft (-27%) FB (-31%), prostě firmy které klienti znají a dnes a denně s nimi přijdou do styku). Jejich cena za poslední 3 týdny klesla v nejnižším bodě o 22 %. To přeci neznamená, že firma snížila výrobu o 22 %, nebo že by propustila 22 % zaměstnanců, tj. že by se o 22 % zmenšila. Jde pouze o prudký pokles způsobený strachem investorů z budoucího vývoje a přesunem prostředků z rizikovějších aktiv, tj. z akcií, do bezpečnějších instrumentů, a to do státních dluhopisů. Firma pořád produkuje stejné množství telefonů, tabletů, počítačů a jiné elektroniky. Jak postupuje koronavirus, Apple svoje obchody po Evropě na čas uzavírá a v Číně opět otevírá. Volat, používat služby jako Icloud nebo Apple music můžeme bez omezení. V korekci v listopadu-prosinci 2018 výše uvedené firmy poklesly v průměru o 27 % a žádná z nich se výraznými existenčními problémy nepotýkala.

Jaké si z výše uvedených informací vzít doporučení?

Pokud jsme na začátku měli portfolio složené z akcií 50 %, dluhopisů 30 % a nemovitostí 20 %, tak v současné době při více jak 20% poklesu budete mít rozložení následující: 40 % akcie, 35 % dluhopisy a 25 % nemovitosti, je tedy dobré podváženou akciovou složku doplnit, a to buď odprodejem z portfolia, tedy tzv. rebalancováním, nebo pokud máte volné finanční prostředky, tak je možné využít současných nižších cen akcií k postupným nákupům.

V případě pravidelné investice v prvních 10-20 letech nemusíte dělat téměř nic. Pouze udržet nervy na uzdě a nepanikařit. Pokračovat v pravidelné investici. Případně také využít nižších cen k drobným jednorázovým nákupům.

Protože nevíme, jak bude propad hluboký, doporučuji případné jednorázové investice rozdělit například na třetiny. První část investujte při poklesu o 15 %, druhou při poklesu o 30 % a třetí při poklesu o 45 %.

Jedno je jisté, po určité době se propady zastaví, trhy se oživí a bude následovat růst.

Pavel Beneš, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Poradenství, Úvěrování

ČNB počtvrté snížila sazby. Které hypotéky zlevní?

Česká národní banka snížila ve čtvrtek již počtvrté za sebou úrokové sazby. Základní úroková sazba tentokrát klesne o 0,5 procentního bodu na 5,25 %. Jak se tento víceméně předpokládaný krok…

2. 5. 2024 4 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Sedm tipů, jak pojistit bydlení, abyste měli kvalitní ochranu a dostali skutečně zaplaceno

Podle České asociace pojišťoven má na 65 % Čechů pojištěnou domácnost a 55 % chrání pojištěním i svou nemovitost. Tato čísla v průběhu let rostou, což je jednoznačně pozitivní fakt.…

29. 4. 2024 9 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.