Trhy zklamalo americké makro (Týden 13)

Akciové trhy ztratily v posledních týdnech svoje silné růstové momentum a jejich ceny mírně korigují z letos dosažených maxim. Přesto je prozatímní vývoj hlavních světových akciových indexů v roce 2019 pro investory mimořádně úspěšný, když si akcie za první kvartál letošního roku připsaly téměř dvanáct procent. Za poklesem většiny akciových trhů v posledním týdnu stojí výstup z jednání amerických centrálních bankéřů....

Akciové trhy ztratily v posledních týdnech svoje silné růstové momentum a jejich ceny mírně korigují z letos dosažených maxim. Přesto je prozatímní vývoj hlavních světových akciových indexů v roce 2019 pro investory mimořádně úspěšný, když si akcie za první kvartál letošního roku připsaly téměř dvanáct procent.

Za poklesem většiny akciových trhů v posledním týdnu stojí výstup z jednání amerických centrálních bankéřů. Výbor oznámil, že ruší svůj dosavadní výhled dvojího zvýšení sazeb v roce 2019 a také přehodnotil svůj pohled na další rozpouštění své bilance. Nově platí, že FED v letošním roce již neplánuje žádné zvýšení úrokových sazeb a od května začne omezovat a v září úplně zastaví normalizaci své rozvahy. Oznámení prvotně vyvolalo silný růst akcií, který se ovšem v následujících dnech a zejména v pátek zvrátil v pokles. Ten odstartovala slabší než očekávaná americká makrodata mapující vývoj ve výrobní a také nevýrobní sféře. Předběžný odhad obou ukazatelů trhy silně zklamal a toto zklamání se následně přeneslo také do nálady na trhu.

Výstup z jednání FEDu ukázal, že ani centrální banka největší světové ekonomiky není odolná vůči celosvětovým obavám ohledně zpomalujícího tempa globální ekonomiky a předčasně tak odstoupila od svých původních plánů pro letošní rok. V důsledku rozhodnutí centrální banky poklesla hodnota amerického dolaru a růst zaznamenaly jak ceny komodit včetně zlata, tak také dluhopisy.

Pozornost investorů v poslední době poutá výnosová křivka znázorňující výnosy dluhopisů na rozdílných časových horizontech. Klasický tvar křivky ukazuje, že dlouhodobější dluhopisy přinášejí svým majitelům vyšší výnosy než dluhopisy krátkodobé. Je to logické, protože půjčit někomu peníze na deset let sebou nese vyšší riziko, než je půjčit na tři měsíce a věřitel by měl být za toto riziko odměněn vyšším výnosem své investice. Aktuální křivka je ale poměrně plochá a například desetileté dluhopisy se obchodují s nižším výnosem než krátké tříměsíční dluhopisy.

Případné další prohlubování inverze výnosové křivky by pak zcela jistě budilo mezi investory obavy, protože takové situace, v níž mají krátkodobé dluhopisy vyšší výnos než dluhopisy dlouhodobé, velice často předznamenávaly pozvolný příchod recese.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

 

Související články

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se…

5. 4. 2024 10 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.