Trhy zabraly (Týden 41)

Jak rychle se dá zapomenout na nedávné strašáky, ukazuje právě skončený týden. Ten patřil k tomu nejlepšímu, co jsme v roce 2015 viděli. Akciové indexy přidaly v průběhu posledních pěti obchodních dní v průměru pět procent. Zpomalování v Číně jakoby už nikoho na trhu nezajímalo. Z předchozích komentářů je asi zřejmé, že jsem přehnané obavy ze zpomalování druhé největší světové ekonomiky...

Jak rychle se dá zapomenout na nedávné strašáky, ukazuje právě skončený týden. Ten patřil k tomu nejlepšímu, co jsme v roce 2015 viděli. Akciové indexy přidaly v průběhu posledních pěti obchodních dní v průměru pět procent. Zpomalování v Číně jakoby už nikoho na trhu nezajímalo.

Z předchozích komentářů je asi zřejmé, že jsem přehnané obavy ze zpomalování druhé největší světové ekonomiky zcela nesdílel. I data, která minulý týden z této země přišla, byla spíše pozitivní. Hlavní událostí ale bylo zveřejnění zápisu z poslední schůze amerických centrálních bankéřů. Na svět se tak dostal i důvod, proč FED na svém zářijovém zasedání nepřikročil k očekávanému zvýšení úrokových sazeb. Převládly obavy o vývoj na rozvíjejících se trzích, pro něž by zvýšení sazeb, doprovázené posílením dolaru a čínská nejistota mohly být velice nepříjemnou zprávou. Připočteme-li k tomu horší, než očekávaný report z amerického trhu práce, který přišel až po zmíněném zasedání, je pravděpodobné, že se Janet Yellen a její bankéři do zvyšování sazeb v nejbližší budoucnosti nijak nepohrnou. Prozatím platí, že nejpravděpodobnějším termínem zvýšení sazeb je prosinec, postupně se ovšem také zvyšují pravděpodobnosti toho, že se celý proces odloží až na rok 2016. Pokles hodnoty amerického dolaru je pak přímým důsledkem této situace.

Svůj zápis z jednání zveřejnila také Evropská centrální banka. I ta se zmiňuje o čínském zpomalování, které by podle ní mohlo mít negativní vliv na ekonomický růst a inflaci. Ta je už podle posledních čísel opět záporná a tak se na trhu objevují spekulace o navýšení současného objemu evropské verze kvantitativního uvolňování. To by byla pro cenné papíry a jejich hodnotu spíše pozitivní zpráva. Pro společnou evropskou měnu by měl být efekt, pokud se spekulace potvrdí, opačný.

V právě začínajícím týdnu budeme sledovat zejména úterní údaje o čínské obchodní bilanci či tamní inflaci. V USA jsou na programu projevy několika členů FEDu, údaje ze spotřebitelského sektoru a zejména páteční statistiky o nově otevřených pracovních místech. V Evropě budou důležitá čísla informovat o průmyslové produkci a hodnotě německého indexu ekonomického sentimentu ZEW.

Tydenni komentar 41 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 41 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 41 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Rizika, Výnosy

Trhy nadále padají (Videokomentář: Týden 4)

Náš analytik Václav Pech projde v méně než deseti minutách aktuální dění na trzích.

25. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.