Trhy zabraly (Týden 41)

Jak rychle se dá zapomenout na nedávné strašáky, ukazuje právě skončený týden. Ten patřil k tomu nejlepšímu, co jsme v roce 2015 viděli. Akciové indexy přidaly v průběhu posledních pěti obchodních dní v průměru pět procent. Zpomalování v Číně jakoby už nikoho na trhu nezajímalo. Z předchozích komentářů je asi zřejmé, že jsem přehnané obavy ze zpomalování druhé největší světové ekonomiky...

Jak rychle se dá zapomenout na nedávné strašáky, ukazuje právě skončený týden. Ten patřil k tomu nejlepšímu, co jsme v roce 2015 viděli. Akciové indexy přidaly v průběhu posledních pěti obchodních dní v průměru pět procent. Zpomalování v Číně jakoby už nikoho na trhu nezajímalo.

Z předchozích komentářů je asi zřejmé, že jsem přehnané obavy ze zpomalování druhé největší světové ekonomiky zcela nesdílel. I data, která minulý týden z této země přišla, byla spíše pozitivní. Hlavní událostí ale bylo zveřejnění zápisu z poslední schůze amerických centrálních bankéřů. Na svět se tak dostal i důvod, proč FED na svém zářijovém zasedání nepřikročil k očekávanému zvýšení úrokových sazeb. Převládly obavy o vývoj na rozvíjejících se trzích, pro něž by zvýšení sazeb, doprovázené posílením dolaru a čínská nejistota mohly být velice nepříjemnou zprávou. Připočteme-li k tomu horší, než očekávaný report z amerického trhu práce, který přišel až po zmíněném zasedání, je pravděpodobné, že se Janet Yellen a její bankéři do zvyšování sazeb v nejbližší budoucnosti nijak nepohrnou. Prozatím platí, že nejpravděpodobnějším termínem zvýšení sazeb je prosinec, postupně se ovšem také zvyšují pravděpodobnosti toho, že se celý proces odloží až na rok 2016. Pokles hodnoty amerického dolaru je pak přímým důsledkem této situace.

Svůj zápis z jednání zveřejnila také Evropská centrální banka. I ta se zmiňuje o čínském zpomalování, které by podle ní mohlo mít negativní vliv na ekonomický růst a inflaci. Ta je už podle posledních čísel opět záporná a tak se na trhu objevují spekulace o navýšení současného objemu evropské verze kvantitativního uvolňování. To by byla pro cenné papíry a jejich hodnotu spíše pozitivní zpráva. Pro společnou evropskou měnu by měl být efekt, pokud se spekulace potvrdí, opačný.

V právě začínajícím týdnu budeme sledovat zejména úterní údaje o čínské obchodní bilanci či tamní inflaci. V USA jsou na programu projevy několika členů FEDu, údaje ze spotřebitelského sektoru a zejména páteční statistiky o nově otevřených pracovních místech. V Evropě budou důležitá čísla informovat o průmyslové produkci a hodnotě německého indexu ekonomického sentimentu ZEW.

Tydenni komentar 41 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 41 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 41 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Indexy tentokrát ztrácely (Týden 37)

Září bývá pro akciové investory z pohledu výkonnosti zpravidla nejhorším měsícem roku a minulý týden naznačil, že by ani letošní rok nemusel být výjimkou. Hlavní akciové indexy v minulém, o…

14. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcinace pomáhá ekonomikám (Týden 36)

Akciové trhy v uplynulém týdnu konsolidovaly svoje v minulých týdnech dosažené zisky a pohybovaly se těsně pod svými historickými maximy.

8. 9. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobré zprávy z trhů (Týden 35)

Akciové trhy hnané neustálým přílivem likvidity opět prorazily na nová historická maxima. Obavy, kterých jsme byli svědky v předminulém týdnu, zcela vymizely a trhy ovládl opět optimismus. Ke krátkému přerušení…

31. 8. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.