Trhy už se nebojí (Týden 28)

Panika z důsledků odchodu Velké Británie z Evropské unie postupně slábne. Všechny centrální banky ukázaly, že jsou připraveny silně přispět ke zklidnění situace a když v uplynulém týdnu přestaly znít silácké řeči unijních politických špiček, trhy se vracejí opět do klidu. Svědčí o tom také známý index strachu VIX. Ten se během několika dní vrátil z „pobrexitové“ hodnoty kolem 26 zpět...

Panika z důsledků odchodu Velké Británie z Evropské unie postupně slábne. Všechny centrální banky ukázaly, že jsou připraveny silně přispět ke zklidnění situace a když v uplynulém týdnu přestaly znít silácké řeči unijních politických špiček, trhy se vracejí opět do klidu. Svědčí o tom také známý index strachu VIX.

Tydenni komentar 28 2016 obr 1Ten se během několika dní vrátil z „pobrexitové“ hodnoty kolem 26 zpět na podprůměrnou třináctku a zdá se tak, že trhy jsou teď zcela klidné a nevidí nic, čeho by se měly v nejbližší době bát. Podobná situace panuje ohledně aktuální volatility také v Evropě, kde se obdobný index (V2TX VSTOXX Volatility Index) také z extrémních hodnot během několika dnů navrátil na hodnoty v posledním roce běžné.

Hlavní událostí uplynulého týdne byl páteční údaj z US trhu práce. Největší světová ekonomika přidala ve sledovaném měsíci 287 000 nových pracovních míst. Ohlášené číslo bylo vysoce nad odhady analytiků a ukázalo, že americký trh práce se nachází v poměrně dobré kondici. Zpráva obnovený optimismus na trzích ještě silně přiživila a americké indexy po ní zaútočily na nová historická maxima.   Hovoříme-li o historických maximech u US indexů, není zcela jistě na místě hovořit o maximech u ostatních „neamerických“ indexů. Pokud přijmeme obecně platnou investiční poučku definující započatý medvědí trh poklesem z historických maxim o více jak 20 %, pak se většina světových indexů práv v takovém stadiu nachází.

Přítomnost centrálních bank na trhu a s tím spojený nadbytek superlevných peněz na trhu potvrzují také naprosto rozvrácené tradiční korelace mezi aktivy.  Jak je vidět z přiložených tabulek, na trhu rostlo prakticky všechno. Americký akciový index, dolar, zlato a pochopitelně také US dluhopisy. To není běžná situace a jen budoucnost ukáže, jaký z těchto pohybů byl skutečně oprávněný.

Rozšířenou verzi komentáře včetně tabulek najdete zde.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.