Trhy rostou a internetoví giganti taktéž (Týden 26)

Hlavní světové akciové indexy v právě skončeném týdnu rostly a smazaly tak částečně předchozí ztráty, které trhu způsobilo prohlášení guvernéra FEDu o tom, že velká část ztracených míst se do největší světové ekonomiky již tak rychle, jak se obecně předpokládá, nevrátí. Na celkovém číselném růstu se podílely hlavně první dva obchodní dny týdne, na jejichž konci oznámil FED, že rozšíří svůj výkup korporátních dluhopisů z trhu tak, že předmětem jeho nákupního apetitu nebudou už jen ETF zaměřená na korporátní dluhopisy, ale také jednotlivé dluhopisy amerických společností. Po zbytek týdne již index ve Spojených státech mírně klesal.

Na válečném poli s nemocí COVID-19 se toho příliš nemění. Snad jen věčný skeptik, americký imunolog Anthony Fauci potěšil investory s tím, že podle jeho názoru nemají již plošná opatření význam a boj s nemocí COVID-19 by se mohl přesunout na konkrétní opatření v regionech se zvýšeným nebezpečím a do nově vznikajících ohnisek.  Tuto pozitivní novinku ovšem negují zprávy z Číny, která zaznamenala možné nově vznikající ohnisko nákazy, a to přímo v hlavním městě Pekingu. Čísla zatím nejsou nijak děsivá, ale na zavření celé jedné čtvrti stačila. Počet nakažených roste i také v samotných Spojených státech a váže se zejména k jejich jižní části. Guvernér Floridy opět doporučil nošení roušek a guvernér Texasu bude v případě pokračování nárůstu nakažených uvažovat o opětovném omezení ekonomiky.

V nejisté době se investoři chovají vesměs rozumně. Posílají své peníze do bezpečných přístavů, za něž považují šestici velkých internetových společností: Facebook, Apple, Amazon, Google, Netflix a Amazon a tlačí jejich ceny nadále prudce nahoru. Jsou to přece akcie, které neztratily významně ani v té nejhorší koronavirové krizi, zatímco ty ostatní se potácely u svých často historicky nejnižších hodnot. Aktuálně je jejich váha v indexu taková, že těchto šest firem tvoří celou pětinu indexu SP500. Index tak rychle roste a pohled na jeho graf vyvolává dojem, že nikdy nebylo lépe. Zbylým 494 členům se ovšem již tak dobře nedaří. A není to jen otázka dneška.

Jak ukazuje obrázek, za posledních pět let (od roku 2015) index SP500 po vypreparování šesti zmíněných gigantů přidal na své hodnotě pouhých dvanáct procent. Šestice velkých mezitím nabobtnala na více než trojnásobek a tvoří tak většinu zisků, které si americké indexy připsaly.

Z makroekonomických událostí potěšily ve Spojených státech zejména maloobchodní tržby, jejichž úroveň silně předčila odhady trhu. Několikadenní výpověď Jeroma Powella před senátory, ač byla poměrně ostře sledována, nepřinesla na trh nic nového. V USA také mírně zklamala data ze stavebnictví. V Evropě potěšil vývoj indexu ekonomického sentimentu ZEW. Naopak pod odhady skočila průmyslová výroba v Číně a také tamní úroveň maloobchodních tržeb.

Související články

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.