Trhy na vlně pesimismu (Týden 50)

Když jsem minulý týden psal, že růst, kterého jsme se na trhu po několika špatných týdnech dočkali, je nejspíše jen růstová korekce předchozích propadů, netušil jsem, jakou budu mít pravdu. První prosincový týden byl pro akciové indexy jedním z nejhorších, jakého jsme byli v letošním roce svědky. Na akciové trhy se, čest výjimkám, vrátil pesimismus. Nadšení z „dohody“ mezi...

Když jsem minulý týden psal, že růst, kterého jsme se na trhu po několika špatných týdnech dočkali, je nejspíše jen růstová korekce předchozích propadů, netušil jsem, jakou budu mít pravdu. První prosincový týden byl pro akciové indexy jedním z nejhorších, jakého jsme byli v letošním roce svědky. Na akciové trhy se, čest výjimkám, vrátil pesimismus.

Nadšení z „dohody“ mezi Spojenými státy a Čínou odeznělo. Na papíře není nic, věc je stále ve stavu jednání. Nic, co by trh zcela uklidnilo. Spojené státy navíc v průběhu týdne uvalily na dobu pěti let dovozní cla na výrobky z hliníkových plechů z Číny. Mírně také zklamala klíčová měsíční statistika z amerického trhu práce. Největší světová ekonomika podle ní vytvořila v minulém měsíci méně nových pracovních míst, než se konsensuálně čekalo. Nižší než odhady byl také růst hodinových výdělků.

Evropským trhům zcela jistě na klidu nepřidává nejistota kolem již skutečně otřepaného tématu odchodu Británie z Evropské unie. K ní se také přidaly nepokoje ve francouzské metropoli a není divu, že Evropa investory zjevně neláká.

Pohled na výkonnost evropských indexů je letos skutečně nehezký. Na druhé straně… Po dvacetiprocentních ztrátách, které letošek přinesl německému DAXu a ETF zaměřenému na akcie eurozóny (EZU), je otázkou, jestli právě tady nezačít OPATRNĚ budovat nějaké portfolio. Politické riziko je stále velké. Přidejme k uvedeným skutečnostem ještě třeba rozhazovačnou italskou vládu. Ale kdyby bylo všechno modré a usměvavé, byly by pak ceny tam, kde teď jsou? Co je teď, nemusí být za deset nebo patnáct let.

V komoditním světě mírně překvapil ropný kartel OPEC, když v reakci na prudký pokles cen ropy způsobený nadměrnými zásobami této komodity rozhodl o větším snížení produkce, než bylo původně uvažováno. I proto vidíme ropu jako komoditu, která hrála ve světě surovin v uplynulém týdnu první housle.

Mezi dluhopisy se mimořádně dařilo americkým dlouhodobým dluhopisům. Avizované možné zvolnění tempa zvyšování úrokových sazeb ze strany FEDu a také klesající inflační očekávání jsou pro dlouhodobější dluhopisy dobrou živnou půdou. Na růstu pak jistě přidá i panika na akciových trzích a hledání bezpečných přístavů.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Malé akcie, velké zisky: Proč by small caps neměly chybět ve vašem portfoliu

Nalijme si čistého vína, kdo z vás to má? Řeč není o botách od Armaniho, obleku či košili. Mluvím o akciích menších firem, které nejsou mezi investory příliš populární. A…

25. 4. 2025 5 minut čtení

Výnosy

Daně za rok 2024: Jak správně danit výnosy z prodeje cenných papírů nebo dividendy?

Obliba investování u nás roste. Podle aktuální průzkumu pro AKAT ČR jednorázově či pravidelně investuje každý třetí Čech a meziročně klesl o 7 procentních bodů počet Čechů, kteří s investováním…

27. 3. 2025 10 minut čtení

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.