Trhy korigovaly kvůli oznámené inflaci (Týden 20)

Akciové trhy v uplynulém týdnu až na drobné vyjímky, mezi něž patří třeba náš domácí trh, poměrně významně ztrácely. Nadále platí, že vrtochy akciového trhu odnášejí citelněji růstové akcie a poměrně imunní vůči nim zůstávají tituly hodnotové a cyklické. V posledních pěti obchodních dnech se nedařilo ani dluhopisům a silných korekcí se dočkaly také některé komodity.

Hlavní síla poklesu akciového trhu byla koncentrována do úvodních třech dní obchodování, v nichž se ztráty amerického indexu SP500 blížily pěti procentům. Katalyzátorem tohoto vývoje byla úterní data týkající se inflace ve Spojených státech, která trhy i analytiky šokovala.

Meziroční míra inflace vyskočila na 4,2 procenta, což představuje nejvyšší pohyb od roku 2008. Jedná se o číslo, které významně převyšuje FEDem cílovanou úroveň inflace na hranici dvou procent. Jedna vlaštovka jaro nedělá, nicméně data mapující inflaci budou teď pravděpodobně těmi nejsledovanějšími čísly. Pokud bude inflace nadále na takto vysokých úrovních, bude pro FED těžké držet úrokové sazby na současné úrovni. A zvyšování sazeb je to poslední, co by si akciové i dluhopisové trhy přály. Solidní týdenní výsledek tak paradoxně zachránila až páteční slabší data ohledně maloobchodních tržeb, jejichž úroveň se k odhadům trhu ani nepřiblížila. Špatná data podsunula trhu úvahu, že to s tou inflací možné nebude zase až tak horké, jak to v úterý vypadalo.

Proč zareagovaly na obavy z inflace propadem některé komodity? Tady je vysvětlení jednoduché. Třeba zrniny a olejniny od počátku roku přímo letí vzhůru a tak korekce tohoto vývoje se přímo nabízela. S daty o inflaci bych to příliš nespojoval. V růstu naopak pokračovaly drahé kovy. Na rozdíl třeba od bitcoinu. Jeho hodnota se za poslední měsíc propadla o celou třetinu, když jeho nedávný hlavní zastánce Elon Musk oznámil, že Tesla již nebude přijímat bitcoiny při platbách za svá vozidla a navíc upozornil na možné dopady bitcoinu na životní prostředí. Armáda více než čtyř tisícovek kryptoměn, která je nejspíše pouze důsledkem narušení normálního fungování trhů díky rozvolněné politice centrálních bank, čím dál tím více připomíná armádu nových dot.com firem, které se vyrojily na burze na přelomu tisíciletí a stejně rychle jako vznikly, tak také většina z nich skončila. Netvrdím, že tak skončí právě bitcoin, ale kdyby s koncem rozvolněné měnové politiky zanikla velká většina z těch dosud existujících, tomu bych se nedivil.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Čekání na recesi. Dva důvody, proč by nakonec nastat nemusela

Letošní rok zažívají akciové trhy výrazné propady. Hlavním důvodem je vysoká míra inflace a reakce centrálních bank, které zvyšují úrokové sazby. Taková situace zde nebyla přes 30 let, alespoň co…

1. 7. 2022 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobrý týden (Videokomentář: Týden 25)

Po měsíci poklesu přišla první korekce medvědího trhu. Co bylo příčinou pozitivního vývoje? Zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

28. 6. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme čekat recesi?(Týden 24)

Hlavní americký index prohloubil v uplynulém týdnu svoje ztráty, které od počátku letošního roku činí již více jak pětinu své původní hodnoty.

22. 6. 2022 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.