Trhy korigovaly kvůli oznámené inflaci (Týden 20)

Akciové trhy v uplynulém týdnu až na drobné vyjímky, mezi něž patří třeba náš domácí trh, poměrně významně ztrácely. Nadále platí, že vrtochy akciového trhu odnášejí citelněji růstové akcie a poměrně imunní vůči nim zůstávají tituly hodnotové a cyklické. V posledních pěti obchodních dnech se nedařilo ani dluhopisům a silných korekcí se dočkaly také některé komodity.

Hlavní síla poklesu akciového trhu byla koncentrována do úvodních třech dní obchodování, v nichž se ztráty amerického indexu SP500 blížily pěti procentům. Katalyzátorem tohoto vývoje byla úterní data týkající se inflace ve Spojených státech, která trhy i analytiky šokovala.

Meziroční míra inflace vyskočila na 4,2 procenta, což představuje nejvyšší pohyb od roku 2008. Jedná se o číslo, které významně převyšuje FEDem cílovanou úroveň inflace na hranici dvou procent. Jedna vlaštovka jaro nedělá, nicméně data mapující inflaci budou teď pravděpodobně těmi nejsledovanějšími čísly. Pokud bude inflace nadále na takto vysokých úrovních, bude pro FED těžké držet úrokové sazby na současné úrovni. A zvyšování sazeb je to poslední, co by si akciové i dluhopisové trhy přály. Solidní týdenní výsledek tak paradoxně zachránila až páteční slabší data ohledně maloobchodních tržeb, jejichž úroveň se k odhadům trhu ani nepřiblížila. Špatná data podsunula trhu úvahu, že to s tou inflací možné nebude zase až tak horké, jak to v úterý vypadalo.

Proč zareagovaly na obavy z inflace propadem některé komodity? Tady je vysvětlení jednoduché. Třeba zrniny a olejniny od počátku roku přímo letí vzhůru a tak korekce tohoto vývoje se přímo nabízela. S daty o inflaci bych to příliš nespojoval. V růstu naopak pokračovaly drahé kovy. Na rozdíl třeba od bitcoinu. Jeho hodnota se za poslední měsíc propadla o celou třetinu, když jeho nedávný hlavní zastánce Elon Musk oznámil, že Tesla již nebude přijímat bitcoiny při platbách za svá vozidla a navíc upozornil na možné dopady bitcoinu na životní prostředí. Armáda více než čtyř tisícovek kryptoměn, která je nejspíše pouze důsledkem narušení normálního fungování trhů díky rozvolněné politice centrálních bank, čím dál tím více připomíná armádu nových dot.com firem, které se vyrojily na burze na přelomu tisíciletí a stejně rychle jako vznikly, tak také většina z nich skončila. Netvrdím, že tak skončí právě bitcoin, ale kdyby s koncem rozvolněné měnové politiky zanikla velká většina z těch dosud existujících, tomu bych se nedivil.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Nepokoje v Číně znervóznily trhy (Videokomentář: Týden 46)

Akcie tak směřovaly spíše do strany a na proražení hranice rezistence to zatím nevypadá. A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

29. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Změna sentimentu (Videokomentář: Týden 45)

Oproti první polovině roku se tržní sentiment značně proměnil. Kam nyní směřují peníze investorů? A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

22. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

S&P 500 vylétl na 4000 bodů (Videokomentář: Týden 45)

Pozitivní údaje o spotřebitelské inflaci poslaly trh rychle nahoru. Co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

16. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.