Trhům vládne optimismus (Týden 46)

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém růstu započatém na přelomu října a listopadu, kdy prorazily silnou úroveň technické rezistence a nadále šplhají na své historicky nejvyšší hodnoty. Důvodem k růstu je rostoucí optimismus ohledně pokroku jednání mezi světovými velmocemi – Spojenými státy a Čínou – a také znovuzrozená podpůrná politika ze strany centrálních bank, které pokračují ve snižování úrokových...

Akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém růstu započatém na přelomu října a listopadu, kdy prorazily silnou úroveň technické rezistence a nadále šplhají na své historicky nejvyšší hodnoty. Důvodem k růstu je rostoucí optimismus ohledně pokroku jednání mezi světovými velmocemi – Spojenými státy a Čínou – a také znovuzrozená podpůrná politika ze strany centrálních bank, které pokračují ve snižování úrokových sazeb.

V minulém týdnu investorská obec oslavovala vyhlášení mluvčího čínského ministerstva obchodu. Ten oznámil, že mezi USA a Čínou došlo k dohodě, že v závislosti na pokroku jednání budou obě strany postupně rušit cla zavedená na dovozy druhé strany. Jediné, co zatím chybí, je nějaký časový harmonogram, podle kterého by to mělo probíhat. Ruka v rukávě tedy ještě není, nicméně pozitivní pokrok je evidentní.

Centrální banka Spojených států na svém posledním zasedání oznámila, že se v tomto roce již k dalšímu snížení úrokových sazeb nechystá, na druhé straně rok 2020 je docela blízko a pro něj již toto vyhlášení neplatí. FED říká, že jeho rozhodování budou i v dalším roce závislá na datech, která budou z ekonomiky přicházet. A ta jsou prozatím spíše smíšená. Tedy v lepším případě. Americký výrobní sektor se nachází v kontrakci.

Růst zisků amerických korporací oznámených v rámci aktuální výsledkové sezóny je nejslabším za poslední tři roky. Na druhé straně minulý týden ukázal, že trh práce je nadále velice silný a nevýrobní sektor se těší také lepší než očekávané kondici.

Z hlediska sentimentu na trhu opět vládne optimismus. Zatímco po většinu roku 2019 plynul zisk amerického indexu zejména z defenzivněji orientovaných akcií s nižší volatilitou, vývoj v posledních týdnech otáčí a peníze investorů se opět vrací k dravějším růstovým titulům. O uklidnění na trzích v souvislosti s pravděpodobně pozitivním rozuzlením obchodních sporů vypovídá také silná ztráta, kterou utrpěly v uplynulém týdnu „bezpečné přístavy“, za něž jsou považovány zlato a dluhopisy. Nedařilo se ani kryptoměnám. Nejznámější z nich, bitcoin, byl mezi poraženými.

Nálada na trhu je tedy více než optimistická, což potvrzuje i další obrázek. Takové hodnoty bezstarostnosti nejsou normálním stavem a často jsou používány jako „kontraindikátor“. Nelze tedy vyloučit, že se v nejbližších týdnech dočkáme vybírání zisků na amerických indexech. Pokud by k tomu došlo, pak by se zřejmě jednalo jen o korekci. Pro ukončení několikaletého růstového cyklu a prudký propad prozatím stále chybí důvody.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.