Trend odolal (Týden 21)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu vesměs mírně rostly. Celosvětový index MSCI World si na své hodnotě polepšil o necelou desetinu procenta. O něco lépe se dařilo evropským akciím a slušné zisky si připsaly indexy rozvíjejících se trhů. Ty posílily jako celek o více jak jedno procento, když premiantem mezi nimi byl pražský index PX. Ten ukončil pětici obchodních dní minulého týdne se zhodnocením vyšším než čtyři procenta. Výjimkou z poměrně pozitivního vývoje minulého týdne byly Spojené státy. Tamní akciové indexy ukončily třetí květnový týden ve ztrátě.

Ztráta může být spojena s letošním velice silným rokem a byla tedy možná jen drobnou vadou na kráse. V prvních třech obchodních dnech index SP 500 opětovně silně ztrácel a hráz dalšímu poklesu tradičně vystavil padesátidenní klouzavý průměr, který působí již od počátku roku jako silná hranice podpory. Prozatím byli při pokusu o její narušení všichni „diverzanti“ zpacifikováni a hlavní index tak zůstává i nadále v růstovém trendu.

Dalším důvodem slabšího výkonu amerického hlavního indexu může být také zveřejněný zápis z jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Z něj vyplynulo, že neochvějná jednota centrálních bankéřů ohledně názoru na jejich budoucí politiku začíná získávat první trhlinky. Zatímco na předešlých jednáních panovala mezi členy výboru shoda, že největší světovou ekonomiku v dohledné době nečeká ani změna úrokových sazeb, ani omezení nebo snad dokonce ukončení výkupu dluhových aktiv z trhu, v zápisu z posledního jednání je zmíněno, že několik členů výboru se nechalo slyšet, že pokud bude americká ekonomika pokračovat ve své expanzi současným tempem, bylo by možné na některém z budoucích zasedání začít uvažovat o plánu úpravy tempa nákupu dluhových aktiv.

Pohled na makroekonomická data prozatím potvrzuje, že tempo růstu americké ekonomiky přinejmenším nevykazuje známky žádného zpomalení. Investory pozitivně překvapil údaj o nákupu zboží dlouhodobé spotřeby, který jasně předčil původní odhady trhu. Podobně pozitivní čísla přišla i z předběžných údajů o vývoji ve výrobním sektoru a zejména v sektoru služeb. Lépe než odhady dopadl také počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. A tek černého Petra držely pouze data ze stavebního sektoru, kde na odhady nedosáhly předstihové ukazatele počtu nově vydaných stavebních povolení a započatých staveb domů. Celkově byl právě skončený týden na opravdu důležitá data poměrně skoupý a byl tak jen předehrou k týdnu na přelomu měsíců, kdy jsou obvykle zveřejňována nejsledovanější data.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Výnosy

MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory

„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…

27. 2. 2025 5 minut čtení

Výnosy

Od tulipánů po kávu, ropu nebo zlato. Jak dnes investovat do komodit?

Komodity fascinovaly investory vždy. Právě na únor připadá výročí, kdy před téměř 400 lety v roce 1637 došlo ke zhroucení první evropské komoditní bubliny, známé jako „tulipánová horečka“. Dnešní nabídka…

14. 2. 2025 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306