Tentokrát do strany (Týden 48)
Svoji pozitivní úlohu dosud nesehrála ani oznámení dalších farmaceutických společností ohledně vývoje vakcíny na nemoc COVID-19. Zdá se, že blízké vyřešení pandemie a opětovné nastartování ekonomik za pomoci štědrých vládních „balíčků“ je již v současných hodnotách indexů započteno.

Podporou pro trhy by mohla být zpráva o tom, že novou ministryní financí ve Spojených státech by se po nástupu nového prezidenta Joe Bidena měla stát investorům dobře známá Janet Yellen, která má za sebou nedávné působení v čele amerických centrálních bankéřů. Ve svém období neměla nejmenší problém s rozsáhlými podpůrnými opatřeními a velmi nízkými úrokovými sazbami, a to i v případě relativně dobře fungující ekonomiky. To je do budoucna pozitivním příslibem.
Samotná makroekonomická data, kterých jsme byli v uplynulém týdnu svědky, do tohoto stavu příliš světla nepřinesla. Ve Spojených státech potěšil předběžný údaj mapující dění v průmyslu a službách. Ohlášená čísla se pohybovala nad úrovni odhadů a stejně tak potěšily i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Jako tradičně silný se nadále ukazuje nemovitostní sektor, když počet prodejů nových domů poklesl mnohem méně, než se původně očekávalo. Naopak negativní překvapení přicházejí ze sektoru, který byl dlouho jasným tahounem největší světové ekonomiky. Spotřebitelská důvěra klesá a k dostižení svých úrovní dosažených před vypuknutím pandemie má opravdu daleko. S dalším silným postupem druhé vlny pandemie ve Spojených státech a opětovným uzavíráním některých segmentů ekonomiky již druhým týdnem roste počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Čísla také ukázala pokles příjmů Američanů v důsledku toho, že dosud platná stimulační opatření končí a také nárůst jejich výdajů je nejnižší od dubna letošního roku. Se zvyšujícími se žádostmi o podporu se zřejmě ani v příštím měsíci zlepšení nedočkáme.
Ani data z Evropy nedala minulý týden trhům jasný podklad pro změnu směru. Potěšila předběžná data mapující vývoj v německém průmyslu. Slabší je naopak ve stejné zemi oblast služeb, jejíž úroveň na odhady nedosáhla. Francie pak investory zklamala v obou sektorech.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Aktuálně s Janem Maňákem (BNP Paribas)
Naši analytici si sedli s Janem Maňákem z BNP Paribas a probrali jeho pohled na aktuální dění na trzích. Co říká na situaci kolem amerických bank nebo vývoj úrokových sazeb?…
Máme se bát další globální finanční krize?
V právě skončeném týdnu se akciové indexy po celém světě poměrně prudce propadly. Důvodem negativního vývoje byl krach tří amerických bank, když jedna z nich byla dokonce dvanáctou největší bankou…
Inflace má před sebou ještě divokou jízdu
Při pohledu na inflaci, respektive index spotřebitelských cen v USA vidíme od poloviny loňského roku klesající tendenci. Neočekávejme ale, že pokles zpět k inflačnímu cíli centrálních bankéřů bude plynulý a…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.