Tentokrát do strany (Týden 48)

Hlavní světové akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly ve stagnaci, k níž částečně přispěl také (díky státnímu svátku) citelně zkrácený obchodní týden ve Spojených státech amerických. Investorům a obchodníkům evidentně chybí nové impulsy k tomu, aby s hodnotou indexů nějak výrazněji pohnuli nahoru nebo dolů.

Svoji pozitivní úlohu dosud nesehrála ani oznámení dalších farmaceutických společností ohledně vývoje vakcíny na nemoc COVID-19. Zdá se, že blízké vyřešení pandemie a opětovné nastartování ekonomik za pomoci štědrých vládních „balíčků“ je již v současných hodnotách indexů započteno.

Podporou pro trhy by mohla být zpráva o tom, že novou ministryní financí ve Spojených státech by se po nástupu nového prezidenta Joe Bidena měla stát investorům dobře známá Janet Yellen, která má za sebou nedávné působení v čele amerických centrálních bankéřů. Ve svém období neměla nejmenší problém s rozsáhlými podpůrnými opatřeními a velmi nízkými úrokovými sazbami, a to i v případě relativně dobře fungující ekonomiky. To je do budoucna pozitivním příslibem.

Samotná makroekonomická data, kterých jsme byli v uplynulém týdnu svědky, do tohoto stavu příliš světla nepřinesla. Ve Spojených státech potěšil předběžný údaj mapující dění v průmyslu a službách. Ohlášená čísla se pohybovala nad úrovni odhadů a stejně tak potěšily i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Jako tradičně silný se nadále ukazuje nemovitostní sektor, když počet prodejů nových domů poklesl mnohem méně, než se původně očekávalo.  Naopak negativní překvapení přicházejí ze sektoru, který byl dlouho jasným tahounem největší světové ekonomiky. Spotřebitelská důvěra klesá a k dostižení svých úrovní dosažených před vypuknutím pandemie má opravdu daleko. S dalším silným postupem druhé vlny pandemie ve Spojených státech a opětovným uzavíráním některých segmentů ekonomiky již druhým týdnem roste počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Čísla také ukázala pokles příjmů Američanů v důsledku toho, že dosud platná stimulační opatření končí a také nárůst jejich výdajů je nejnižší od dubna letošního roku. Se zvyšujícími se žádostmi o podporu se zřejmě ani v příštím měsíci zlepšení nedočkáme.

Ani data z Evropy nedala minulý týden trhům jasný podklad pro změnu směru. Potěšila předběžná data mapující vývoj v německém průmyslu. Slabší je naopak ve stejné zemi oblast služeb, jejíž úroveň na odhady nedosáhla. Francie pak investory zklamala v obou sektorech.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.