Takové malé déjà vu (Týden 50)

Všechno je zase skvělé, zítřky budou stále jasnější a světové akcie jsou za týden opět o tři procenta výše. Příští rok můžeme očekávat další růst. Přinejmenším takový je můj dojem z právě skončeného týdne a různých komentářů, které jsem v jeho průběhu přečetl nebo slyšel. Množí se články přesvědčující nás o tom, že tentokrát je to už ale opravdu jiné a obavy...

Všechno je zase skvělé, zítřky budou stále jasnější a světové akcie jsou za týden opět o tři procenta výše. Příští rok můžeme očekávat další růst. Přinejmenším takový je můj dojem z právě skončeného týdne a různých komentářů, které jsem v jeho průběhu přečetl nebo slyšel. Množí se články přesvědčující nás o tom, že tentokrát je to už ale opravdu jiné a obavy nejsou na místě.

Vysoká valuace US akcií v podobě klasického P/E ratio je jednoduše přežitek a jeho aktuální vysoká hodnota je spíše výsledkem snahy těm hloupějším jednoduše vysvětlit složité věci. S realitou prý nemá nic společného.

Tydenni komentar 50 2016 obr 1V průběhu roku 2000 jsem slýchal ohledně internetových akcií podobné argumenty. P/E ratio byl tehdy nesmysl, který nemohl postihnout podstatu internetového byznysu. Moudré hlavy jej nahrazovaly poměrem P/C (price per click), který vysvětloval i těm méně bystrým, že není vůbec důležité, jestli firma za svou historii nevydělala ani dolar. Díky počtu kliků na jejich stránkách jich totiž v budoucnu vydělá tolik, že je všem těm chytřejším jasné, že její akcie jsou i dnes, v polovině roku 2000, stále neskutečně levné! A tak jen čekám, kdy se objeví podobný Matrix typu poměru ceny vztažené ke 100 metrům dálnice, kterou firma zřejmě ze státních dotací postaví v budoucích letech nebo čehosi podobného.

Dokonce i zavedené společnosti občas mění osoby píšící jejich pravidelné komentáře. Pesimisty nahrazují optimisté a člověk se jenom diví, jak se změnil během týdne názor významné globální investiční banky. Ale třeba se pletu a moje „Déjà vu“ není nic jiného než přelud.

Rekordmanem minulého týdne byly akcie evropské. Poměrně pozitivní makrodata, kterým jsme se věnovali v posledním komentáři, podpořila i Evropská centrální banka (ECB). Ta na svém zasedání prodloužila současné kvantitativní uvolňování až do konce roku 2017. Objem výkupu aktiv z trhu bude na úrovni 600miliard EUR každý měsíc a předmětem výkupu jsou jedno až třicetileté dluhopisy, jejichž výnos může být i pod hranicí depozitní sazby ECB, tady pod -0,4 %. Podpora evropským trhům je tedy garantována po celý příští rok, v němž proběhnou v Evropě několikery klíčové volby. Evropské akcie se tak nacházejí na svých jedenáctiměsíčních maximech.

Kromě zasedání ECB byl ovšem minulý týden na velká data poměrně chudý. V tomto týdnu by mělo být mnohem zajímavěji. Bezesporu hlavní událostí bude zasedání centrálních bankéřů v USA. Trh od nich prakticky jednomyslně očekává mírné zvýšení úrokových sazeb. Pokud k tomu dojde, mělo by to mít na dění na trzích jen omezený dopad. Evropa bude očekávat údaje o ekonomickém sentimentu a také první odhady vývoje v průmyslu a ve službách.

Podrobný komentář najdete zde.

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje