Takové malé déjà vu (Týden 50)

Všechno je zase skvělé, zítřky budou stále jasnější a světové akcie jsou za týden opět o tři procenta výše. Příští rok můžeme očekávat další růst. Přinejmenším takový je můj dojem z právě skončeného týdne a různých komentářů, které jsem v jeho průběhu přečetl nebo slyšel. Množí se články přesvědčující nás o tom, že tentokrát je to už ale opravdu jiné a obavy...

Všechno je zase skvělé, zítřky budou stále jasnější a světové akcie jsou za týden opět o tři procenta výše. Příští rok můžeme očekávat další růst. Přinejmenším takový je můj dojem z právě skončeného týdne a různých komentářů, které jsem v jeho průběhu přečetl nebo slyšel. Množí se články přesvědčující nás o tom, že tentokrát je to už ale opravdu jiné a obavy nejsou na místě.

Vysoká valuace US akcií v podobě klasického P/E ratio je jednoduše přežitek a jeho aktuální vysoká hodnota je spíše výsledkem snahy těm hloupějším jednoduše vysvětlit složité věci. S realitou prý nemá nic společného.

Tydenni komentar 50 2016 obr 1V průběhu roku 2000 jsem slýchal ohledně internetových akcií podobné argumenty. P/E ratio byl tehdy nesmysl, který nemohl postihnout podstatu internetového byznysu. Moudré hlavy jej nahrazovaly poměrem P/C (price per click), který vysvětloval i těm méně bystrým, že není vůbec důležité, jestli firma za svou historii nevydělala ani dolar. Díky počtu kliků na jejich stránkách jich totiž v budoucnu vydělá tolik, že je všem těm chytřejším jasné, že její akcie jsou i dnes, v polovině roku 2000, stále neskutečně levné! A tak jen čekám, kdy se objeví podobný Matrix typu poměru ceny vztažené ke 100 metrům dálnice, kterou firma zřejmě ze státních dotací postaví v budoucích letech nebo čehosi podobného.

Dokonce i zavedené společnosti občas mění osoby píšící jejich pravidelné komentáře. Pesimisty nahrazují optimisté a člověk se jenom diví, jak se změnil během týdne názor významné globální investiční banky. Ale třeba se pletu a moje „Déjà vu“ není nic jiného než přelud.

Rekordmanem minulého týdne byly akcie evropské. Poměrně pozitivní makrodata, kterým jsme se věnovali v posledním komentáři, podpořila i Evropská centrální banka (ECB). Ta na svém zasedání prodloužila současné kvantitativní uvolňování až do konce roku 2017. Objem výkupu aktiv z trhu bude na úrovni 600miliard EUR každý měsíc a předmětem výkupu jsou jedno až třicetileté dluhopisy, jejichž výnos může být i pod hranicí depozitní sazby ECB, tady pod -0,4 %. Podpora evropským trhům je tedy garantována po celý příští rok, v němž proběhnou v Evropě několikery klíčové volby. Evropské akcie se tak nacházejí na svých jedenáctiměsíčních maximech.

Kromě zasedání ECB byl ovšem minulý týden na velká data poměrně chudý. V tomto týdnu by mělo být mnohem zajímavěji. Bezesporu hlavní událostí bude zasedání centrálních bankéřů v USA. Trh od nich prakticky jednomyslně očekává mírné zvýšení úrokových sazeb. Pokud k tomu dojde, mělo by to mít na dění na trzích jen omezený dopad. Evropa bude očekávat údaje o ekonomickém sentimentu a také první odhady vývoje v průmyslu a ve službách.

Podrobný komentář najdete zde.

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.