Státní dluhopisy stahují výnosy dolů (Týden 23)

Minulý týden se příliš nepovedl a ani výsledky roku 2015 po něm nejsou takové, na které jsme za poslední roky zvyklí. Nespokojení jsou zejména konzervativní investoři. Jak ukazují tabulky na konci článku, klasická konzervativní portfolia od počátku roku ztrácejí více jak jedno procento. To je nejslabší výsledek ze všech typů portfolií. Ceny dluhopisů nadále padají Viníky jsou...

Minulý týden se příliš nepovedl a ani výsledky roku 2015 po něm nejsou takové, na které jsme za poslední roky zvyklí. Nespokojení jsou zejména konzervativní investoři. Jak ukazují tabulky na konci článku, klasická konzervativní portfolia od počátku roku ztrácejí více jak jedno procento. To je nejslabší výsledek ze všech typů portfolií.

Ceny dluhopisů nadále padají

Viníky jsou zde jednoznačně státní dluhopisy a to zejména ty evropské. Jejich výnosy ve druhém čtvrtletí roku prudce vzrostly a to i přes spuštěný rozsáhlý program kvantitativního uvolňování. Hlavními hybateli uplynulého týdne byly opět centrální banky a pochopitelně Řecko. Řecko nejprve oznámilo, že v pondělí poslalo svým věřitelům plán řešení dluhové krize. Euro ve vidině dosažení dohody posílilo. Reakce ze strany věřitelů však byla poměrně chladná. Řecko následně oznámilo, že nezaplatí Mezinárodnímu měnovému fondu dříve oznámenou páteční splátku a dodalo, že všechny červnové splátky v objemu 1,6 mld. EUR uhradí najednou na konci června. To opět zvedlo nejistotu a poslalo dolů ceny evropských dluhopisů. Výprodej ještě zesílil poté, co Mario Draghi na tiskové konferenci oznámil, že ECB díky ožívání evropské ekonomiky nehodlá navyšovat objem vykupovaných aktiv.

Výborná data z USA

Páteční hlavní americká makrodata vypovídají, že tamní ekonomika vytvořila v květnu 280 000 nových pracovních míst. To bylo vysoko nad tržním očekáváním a síla pracovního trhu tak opět oživila spekulace o možném zvyšování sazeb ze strany FEDu, které je očekávané nejspíše na zářijovém zasedání. Americký dolar, který již dva týdny strádal, opět vyrazil vzhůru. Data navíc ukázala, že více než očekávaným tempem rostly také mzdy a jejich předstihový ukazatel naznačuje, že by tento trend mohl pokračovat. A to je pro centrální bankéře další argument pro nějakou akci.

Sílu růstu výnosů a tím pádem také poklesu cen dluhopisů ukazuje následující graf výnosu desetiletého německého a US dluhopisu.

Tydenní komentar 23 2015 obr 1Pozorní čtenáři vědí, že jsme byli k evropským vládním dluhopisům již dříve velice skeptičtí a tak nás tento vývoj příliš nepřekvapuje. Růst výnosů také logicky snížil rizikovou prémii, kterou inkasují akcioví investoři za svoji ochotu podstupovat riziko.

Tydenní komentar 23 2015 obr 2Ta se ovšem stále nachází vysoko v kladných hodnotách. Mít akcie v portfoliu se tak podle tohoto ukazatele stále vyplatí. Podrobněji jsme o něm psali zde.

Akcie v útlumu

Poklesy se ovšem tentokrát neomezily jen na aktiva považovaná za bezpečná. „Na své“ si přišli také rizikověji orientovanější hráči. Akciové indexy i rizikověji orientované dluhopisy se také ponořily do ztrát.

Tydenní komentar 23 2015 obr 3Jak je vidět z grafu, hlavní světové indexy se dostaly pod svůj padesátidenní průměr. To je technickými analytiky považováno za známku ochabnutí trendu. A lépe to nevypadá ani v Asii. Tedy s vyjímkou Číny. Krátkodobé růstové trendy započaté na přelomu roku zde pravděpodobně vzaly za své.

Tydenní komentar 23 2015 obr 4Trh je stále optimistou

Přesto ale není vše černé, jak by se mohlo z výše uvedeného zdát. Dluhopisy, akcie i komodity klesají, ale do medvědího trhu je zejména na akciovém poli ještě zřejmě daleko. Tváří v tvář zvyšování sazeb v USA, řeckému problému a nejisté politické situaci se trhy o svůj osud evidentně příliš neobávají.

Trendy indexu VIX (známý jako index strachu) jsou stále evidentní.

Tydenní komentar 23 2015 obr 5Optimisticky se tváří také samotný řecký akciový index, který tvoří z technického pohledu vyšší low a poslední měsíc táhnoucí se debaty o možném řeckém bankrotu oslavil poměrně silným růstem.

 

Tydenní komentar 23 2015 obr 6

Tydenní komentar 23 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenní komentar 23 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenní komentar 23 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306