Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech, a naopak rychlejší než očekávaný postup vakcinace uvnitř největší světové ekonomiky, dávají reálnou šanci na rychlejší oživení.

Připočteme-li k tomu mimořádný stimulační balík, který se Bidenovi demokraté chystají prohlasovat, pak před sebou máme solidní vitaminový koktejl pomáhající trhům rychle zapomenout na události, kterých jsme byli před rokem svědky. A připočteme-li k tomu nadále bezprecedentní podporu ze strany centrálních bank, je těžké si krátko až střednědobě představit nějakou závažnou pohromu, kterou by mohly akciové trhy projít. Vytvořila se na trzích bublina? Se vší pravděpodobností ano, otázkou je, zda je tento vývoj plně iracionální, a tady mám dojem (s ohledem na množství likvidity, kterou jsou trhy zaplaveny), že se vývoj prozatím iracionálním nazvat nedá.

Lidé se mě často ptají, jestli není čas vše prodat a akciový trh opustit. To si nemyslím. Sám jsem jen vybral zisky z pravidelných investic za posledních sedm let a pokračuji se stejnou částkou a stejnými fondy opět od nuly. A také jsem mírně snížil zastoupení akcií ve svých portfoliích. Namísto odchodu z trhů radím spíše zaměřit se na jiné typy akcií, které jsou obchodovány na dobrých poměrových ukazatelích a odpovídají cyklu, v němž se právě nacházíme.

V uplynulém týdnu jsme nebyli svědky žádných veledůležitých makroekonomických dat. Oproti poslednímu měření mírně poklesl počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ohlášené číslo však bylo horší, než očekávali analytici. Trh zklamal také předběžný odhad spotřebitelského sentimentu a naopak mírně potěšila hodnota nesplácených hypotéčních úvěrů, která oproti minulému čtvrtletí mírně poklesla.  

Překvapení jsme se nedočkali ani z centrálních bank. Úrokové sazby tak zůstanou nadále nízké, přinejmenším do té doby, než se inflace vyšplhá nad dvě procenta a možná i déle. Evropská komise aktualizovala svoji prognózu vývoje ekonomiky v eurozóně. Komise vidí, díky dopadu lockdownů, pomalejší zotavování, než se dosud čekalo a nyní počítá pouze s růstem 3,8 %, tedy číslem o 0,4 % nižším než původně. A tento vývoj by měl setrvat i v roce 2022.

Technický pohled na hlavní americký index SP500 ukazuje, že se trh i po proražení historických high nadále nachází v silném rostoucím trendu, který má podporu všech důležitých klouzavých průměrů. Dvoutýdenní úprk vzhůru si říká o korekci, nicméně prudký a dlouhodobější pokles nejspíš nelze, i díky výše řečenému, očekávat.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Dluhopisy Republiky: dobrá nabídka, špatné rozhodnutí?

Stačil týden a objednávky Dluhopisů Republiky přesáhly plánovaných 20 miliard korun. Ministerstvo financí rovnou oznámilo navýšení emise. Na první pohled to vypadá jako jasný hit. Úrok přes čtyři procenta, daňové…

22. 5. 2026 7 minut čtení

Výnosy

Zbrojařská CSG je na burze pod palbou. Chytili se investoři na až moc dokonalý příběh?

Kupoval jsem akcii za osm stovek a teď koukám, že je k mání za méně než polovinu. Jak se to mohlo stát? Vždyť přece i v televizi říkali, že „ta…

6. 5. 2026 6 minut čtení

Výnosy

Cyničtí investoři? Tři věci, kterých se trhy skutečně bojí v případě konfliktu s Íránem

Dvacátá léta zatím připomínají černou kroniku plnou krizí. Intuitivně by člověk čekal, že taková série šoků musí akciové trhy srazit na kolena. Jenže pohled na grafy hlavních indexů ukazuje něco…

5. 3. 2026 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.