Sociálně odpovědné investování – utopie, ekoterorismus, nebo smysluplné zhodnocení?

Na naší planetě žije díky technologickému pokroku a vědě stále více lidí. Zvyšuje se průměrný věk dožití, snižuje se úmrtnosti dětí, v rozvojových zemích dochází k populační explozi.  Mezi lety 1990 a 2010 vzrostla světová populace z 5,3 na 6,9 miliardy lidí (nárůst o 30 %) a tento trend neustále pokračuje. Země však není nafukovací a má své přírodní limity, což si stále více...

Na naší planetě žije díky technologickému pokroku a vědě stále více lidí. Zvyšuje se průměrný věk dožití, snižuje se úmrtnosti dětí, v rozvojových zemích dochází k populační explozi.  Mezi lety 1990 a 2010 vzrostla světová populace z 5,3 na 6,9 miliardy lidí (nárůst o 30 %) a tento trend neustále pokračuje. Země však není nafukovací a má své přírodní limity, což si stále více uvědomuje především vyspělý svět. Mnoho investorů zde dnes hodnotí při výběru investic vedle klasických kritérií (ziskovost, zadluženost a podobně) i nefinanční ukazatele posuzující společenskou odpovědnost firem. Pro tento fenomén se vžily termíny sociálně odpovědné investování (SRI – Social Responsible Investment), popřípadě ESG (environmental, social and corporate governance).

ESG řeší přístup k životnímu prostředí, sociální odpovědnosti a Corporate governance, což je systém, kterým je firma vedena a kontrolována. U výkonného managementu se například řeší zlaté padáky nebo příliš vysoké odměny, u zaměstnanců se sledují jejich pracovní podmínky. Pod sociální odpovědností si lze pro ilustraci představit, zda nadnárodní společnosti nezaměstnávají v rozvojových zemích děti.

K principům ESG se hlásí i nadnárodní společnosti jako jsou Total, SAP, Allianz, BASF, Vodafone, Novartis, Unilever nebo Roche. Všechny tyto evropské společnosti jsou součástí ESG indexu. A tento index měl za posledních devět let celkem v sedmi případech lepší výkonnost než evropský akciový index jako celek. I čistě z pohledu investiční výkonnosti se tedy jedná o zajímavou příležitost.

Na první pohled překvapí, že součástí ESG indexu je například Total, největší evropská rafinérie. Také Vám to nezní příliš ekologicky? Nicméně společnost Total se zavázala snížit v letech 2010–2020 produkci emisí o 50 procent, čehož již téměř dosáhla, když v letech 2010-2015 produkce emisí poklesla o 40 procent.

Rok Roční výkonnost v procentech
MSCI Europe ESG Leaders Index MSCI Europe index
2008 -45,92 % -46,08 %
2009 35,65 % 36,81 %
2010 5,15 % 4,49 %
2011 -9,18 % -10,50 %
2012 21,03 % 19,93 %
2013 26,96 % 25,96 %
2014 -5,39 % -5,68 %
2015 1,21 % -2,34 %
2016 -2,08 % 0,22 %

Zdroj: MSCI Inc.

Z uvedeného plyne, že u ESG nejde o zelený extremismus, ale o dlouhodobě udržitelné podnikání, kdy se společnosti neřídí přístupem „po nás potopa“.

Je několik způsobů, jak zainvestovat do ESG společností. Investor může nakoupit cenné papíry jednotlivých společností přímo na burze (resp. přes prostředníka, jako je obchodník s cennými papíry nebo investiční zprostředkovatel či investiční poradce). Méně riskantní variantou je využít podílový fond, který je zaměřen na sociálně odpovědné investování, a který ve svém portfoliu má již několik desítek takovýchto firem. V nabídce investičních společností jsou na výběr například následující.

  • Parvest Aqua RH (CZK) investuje do akcií vydaných mezinárodními společnostmi, jejichž činnost je spojená s vodou. V těchto činnostech jsou zahrnuty především: technologie na úpravu a čištění vody, instalace, údržba a renovace systémů pro dodávání vody, řízení vodního hospodářství (čerpání, ošetřování pitné vody, čištění odpadních vod, dekontaminace a recyklace). Portfolio fondu tvoří pět desítek akcií z celého světa.
  • Fond Parvest Global Environment investuje do akcií společností, které generují minimálně 20 procent tržeb v oblasti environmentálních technologií, tedy vedle vodního hospodářství také z oblasti péče o ovzduší, odpadového hospodářství nebo například energetických úspor.
  • Pioneer Funds – Global Ecology se zaměřuje ještě šířeji než fond od Parvestu, a to i díky tomu, že investuje nejen do firem působících v environmentálních technologiích, ale také do výrobců spotřebitelského zboží a obalů, které jsou ekologické a šetrné k životnímu prostředí.
  • Generali Fond živé planety se zaměřuje na investice do společností, které mají pozitivní přístup ke změně klimatu, chovají se ekologicky a jsou sociálně zodpovědné. Konkrétně jde o oblasti, jako jsou například zpracování a úprava vody, ekologický controlling, recyklace, biopotraviny, alternativní zdroje energie, nové materiály.

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust

Související články

Výnosy

Na optimistické vlně (Videokomentář: Týden 13)

Guvernéři FEDu okomentovali budoucí plány kolem dalšího snižování úrokových sazeb a akciové trhy tento komentář potěšil. Dočkali jsme se tak nových rekordů, které následně mírně korigovaly. Dluhopisy víceméně stagnují, komodity…

26. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

BONITES: BT Penze jsou probuzením do reality. Ještě nikdy nebyla možnost mít vše takto v kostce

V tomhle rozhovoru o zajištění na penzi si Tomáš Dvořák, spolumajitel finančně-poradenské společnosti BONITES group, nebere servítky. „Přibývá lidí, kteří si ‚něco‘ odkládají. Dříve to bylo 500 Kč do penzijka,…

22. 3. 2024 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nedařilo se dluhopisům (Videokomentář: Týden 12)

Optimistická inflační očekávání trhu se ne zcela naplnila, což ve svém důsledku znamená, že se v blízké době nemusíme dočkat rychlého snižování úrokových sazeb. Akciové trhy tuto negativní zprávy ustály…

21. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.