Slabé ruce se třesou (Týden 36)

Akcie v uplynulém týdnu opět silně poklesly. Jejich pokles ale přesto nebyl tak prudký, aby otestoval nejnižší hodnoty indexů, kterých jsme byli svědky v posledních prázdninových týdnech. To je zcela jistě pozitivní informace. Netvrdím ale, že k tomu nemůže ještě dojít. Technický pohled na významné světové akciové trhy není radostný a tak obchodníci s krátkodobějším horizontem spoléhající z velké části právě...

Akcie v uplynulém týdnu opět silně poklesly. Jejich pokles ale přesto nebyl tak prudký, aby otestoval nejnižší hodnoty indexů, kterých jsme byli svědky v posledních prázdninových týdnech. To je zcela jistě pozitivní informace. Netvrdím ale, že k tomu nemůže ještě dojít. Technický pohled na významné světové akciové trhy není radostný a tak obchodníci s krátkodobějším horizontem spoléhající z velké části právě na technickou analýzu mohou od trhu „vyžadovat“ další pohyb jižním směrem.

Nejprve pohled na makra z minulého týdne. Data přicházející z epicentra akciových otřesů příliš nepotěšila. Čínský průmysl je v kontrakci. To trh očekával, oznámené číslo bylo ale ještě o něco horší, než kam cílily analytické odhady. Sektor služeb druhé největší ekonomiky podle posledních údajů nadále roste, jen o něco volnějším tempem, než v minulých měsících. Čínská data přesto hodnotím zcela neutrálně. Jsou v souladu se strategií tamní vlády mající za úkol přeměnit tamní ekonomiku na ekonomiku taženou zejména sektorem služeb.

Druhým velkým údajem, který byl sledován se značnou zvědavostí, byla data z US trhu práce. Počet nově vytvořených míst mimo zemědělství zklamal, když místo odhadovaných 215.000 nových míst je reálné číslo na hranici 173.000. Přesto se jedná, jak je vidět z grafu, o poměrně solidní údaj.

   vápe1

Obr. 1: Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství v USA (zdroj: forexfactory)

Navíc jak ukazují šipky, bylo v září oznámené číslo v posledních pěti letech hned čtyřikrát výrazně slabší, než okolní měsíce a mohou zde tak hrát roli sezónní faktory.

Přes neutrální, nebo mírně horší, než očekávaná data, akciové trhy výrazně poklesly. Kdo tedy na trhu akcie pořád prodává a kdo je kupuje? Jednu odpověď jsem si již v předešlých odstavcích dal. Krátkodobí tradeři uvažující na horizontu několika málo týdnů až několika málo minut. Zde je vše jasné. Krátkodobý trend je sestupný a tato skupina se drží trendu.

Zbytek otázky je už o něco složitější. Na odpověď použijeme dvě statistiky. První je každotýdenní průzkum mezi členy Americké asociace individuálních investorů (AAII), která tradičně představuje to, čemu se na trhu říká „slabé ruce“. První otázka se ptá na jejich mínění o vývoji US akciového trhu v příštích měsících.

vápe2

 

Obr. 2: Procento optimistických členů AAII ke 3.9.2015 (zdroj: AAII)    

Z aktuálního průzkumu vyplývá, že poměr optimistů v řadách asociace se pohybuje jen okolo třiceti procent a to je z pohledu historického průměru (39 %) poměrně málo. Takové situace jsou velice často spojeny s okamžiky, kdy byly trhy velice blízky k tomu, aby našly své dno. Druhá otázka se každý měsíc ptá na skutečnou alokaci aktiv v portfoliích členů AAII.

vápe3

 

 Obr. 3: Uspořádání aktiv v portfoliích členů AAII 2014-2015 (zdroj: AAII)   

Tato otázka je z mého pohledu mnohem důležitější, protože ukazuje to, co individuální investoři opravu dělají a ne jen to, co si myslí o značně nejisté budoucnosti. I z tohoto grafu je patrné, že se drobní investoři akcií od března 2015 pomalu ale jistě zbavují a nahrazují je cashem a nyní i dluhopisy. Individuální investoři jsou tedy spíše prodejci.

Podobný obrázek ukazuje také graf COT reportu, který odhaluje, jaké pozice na trhu drží jednotlivé skupiny obchodníků. Graf ukazuje čisté pozice malých obchodníků.

vápe4

  Obr. 4: Čisté pozice malých obchodníků 2008-2015 (zdroj:cftc.gov)   

Tato skupina drží aktuálně o pět tisíc futures kontraktů spekulujících na pokles amerických akcií více, než kontraktů spekulujících na růst. Přitom na počátku prázdnin tomu bylo přesně naopak. Další důkaz o tom, že „slabé ruce“ na trhu silně prodávají.

A kdo je tedy kupcem? Každý prodej přece musí mít také svého kupce? Podívejme se na jiný průzkum. Ten je veden časopisem Barron´s a mapuje nákupy a prodeje insiderů, tedy lidí pracujících uvnitř byznysu, mající po ruce dostatek informací jak o sektoru podnikání, tak také o firmě, kterou řídí. Následující graf vznikl jako poměr mezi prodeji a nákupy takovýchto insiderů. Ještě poznámku na okraj. To, že člověk z vedení velké firmy prodává své akcie, může mít hodně důvodů. Možná si myslí, že jsou akcie už příliš drahé a chce svůj podíl snížit, ale možná také jednoduše potřebuje peníze na nějaký svůj jiný projekt. Na druhé straně pokud takový člověk nakupuje, pak to má jen jediný důvod.

vápe5

Z obrázku vyplývá, že insideři v posledních měsících (a tedy i v srpnu) akcie poměrně silně nakupují. To může mít, jak již bylo zmíněno, jen jeden důvod. Považují akcie své firmy za levné. Slabé ruce tedy spíše na straně prodejců, lidé s vhledem do byznysu kupují.   Pokud je tomu skutečně tak, pak nelze současnou paniku na trhu považovat za nic jiného, než korekci.

vápe6

Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

 

vápe7

Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

 

 

 

vápe8

Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

 

Související články

Výnosy

Pokračující korekce (Videokomentář: Týden 17)

Akcie i dluhopisy nadále klesaly, a to i v reakci na komentář guvernéra FEDu ohledně dalšího tempa snižování úrokových sazeb. Drží se komoditní trh, byť i ropa a v pondělí…

24. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.