Skončí první kvartál ztrátou? (Týden 13)
Nejistota na trzích s rizikovějšími aktivy, která započala s příchodem února letošního roku, nadále pokračuje.
Velká většina akciových indexů v uplynulém týdnu výrazně ztrácela a je tedy možné, že i přes rekordní lednový vstup zakončí indexy úvodní „čtvrtrok“ ve ztrátách. Nedařilo se ani rizikověji orientovaným typům dluhopisů. Naopak dobře se dařilo podkladům, které jsou v období bouří na akciových trzích považovány za poměrně bezpečné přístavy. V uplynulém týdnu posílil japonský jen, americký dolar a daří se také bezpečným státním dluhopisům.
Co stojí za poklesem cen (zejména) amerických indexů?
Především to, že jsou prakticky ze všech pohledů mimořádně drahé a zdá se, že všechny dobré zprávy jsou v jejich cenách již započítány. Jsme v době, kdy se u leckterých firem vyplatí koupit si spíš jejich korporátní dluhopis a držet jej do splatnosti než samotné akcie. Na druhé straně s těmi špatnými zprávami se dlouhou dobu nepočítalo nebo trhu přišly jako nepodstatné, protože Trump.
Jestliže dříve jméno současného prezidenta Spojených států investory motivovalo k masivnímu nakupování amerických akcií, v posledních týdnech se zdá, že trhům Trump více překáží, než pomáhá. Scénář obchodních válek zhmotněných v uvalení dovozních cel začíná děsit. Dobrá není ani mezinárodně politická situace, i když tady bych zřejmě citoval poručíka Hamáčka „ale prosím vás, kdy byla…“
Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání centrální banky Spojených států. Ta podle očekávaní navýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Ty se nyní pohybují v pásmu 1,5 -1,75 %. FED také potvrdil, že jeho plán ohledně počtu zvýšení sazeb v roce 2018 nadále trvá a odmítl tak spekulace o tom, že bude zvyšovat sazby rychleji, než původně předpokládal. Podle projekce pak vidí v roce 2020 úrokové sazby nad třemi procenty.
O dovozních clech ze strany Spojených států již byla řeč. Prezident Trump podepsal dekret, jehož důsledkem by mohlo být uvalení cel na dovoz zboří z Číny v hodnotě až šedesát milionů dolarů. Peking pak odpověděl, že v odvetě uvažuje o zavedení cla na zboží dovážené ze Spojených států. Strach z obchodních třenic zcela zastínil pozitivní makro data z USA, jako dlouhodobě nejnižší počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti a lepší než očekávané objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.
Na domácím, českém trhu zaujala zpráva pocházející od viceguvernéra České národní banky Vladimíra Tomšíka. Ten oznámil, že naše centrální banka má dostatečný prostor k vyčkávání s dalším zvyšováním úrokových sazeb.
I v tomto týdnu bude zřejmě v centru pozornosti investorů Donald Trump a třenice mezi USA a Čínou ohledně dovozních cel. Menší, i kdy ne malou váhu pak budou investoři připisovat německé inflaci, zprávě o vývoji HDP ve Spojených státech a datům z trhu s nemovitostmi.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů
V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…
MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory
„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…
Od tulipánů po kávu, ropu nebo zlato. Jak dnes investovat do komodit?
Komodity fascinovaly investory vždy. Právě na únor připadá výročí, kdy před téměř 400 lety v roce 1637 došlo ke zhroucení první evropské komoditní bubliny, známé jako „tulipánová horečka“. Dnešní nabídka…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.