Sklenice poloprázná nebo poloplná (Týden 24)?

Světové akciové trhy již druhým týdnem silně rostou. Hlavními důvody tentokrát byly výstup zasedání Evropské centrální banky a také mírně lepší makroekonomická data, která přicházela z největší světové ekonomiky.

Evropská centrální banka ukázala, že to se zesílením své podpory ekonomice myslí opravdu vážně. Ponechala sice úrokové sazby na předešlých úrovních, nicméně rozhodla o rozšíření a prodloužení programů výkupu dluhopisových aktiv z trhu z původního objemu 60 miliard euro na 1,35 bilionu. Výkup bude provádět nejméně do června příštího roku, což je o půl roku déle, než bylo původně zamýšleno.

Hlavním impulzem pro prudký růst ve Spojených státech byl páteční report z trhu práce, který investory doslova šokoval. Analytický sbor očekával další ztrátu téměř osmi milionů pracovních míst. Namísto toho bylo ohlášeno, že největší světová ekonomika v uplynulém měsíci naopak vytvořila dva a půl milionu míst. Slovo vytvořila není zcela jistě přesné. Velkou zásluhu na něm má návrat pracovníků z nejpostiženějších odvětví zpět do práce. Pracovní místa zde již byla, jen lidé byli doma na podpůrných programech. Přesto se jedná nepochybně o pozitivní překvapení.

Lidé s pesimističtějším pohledem na věc, jako jsem třeba já, vidí i v této zprávě drobný problém. Již jsem o něm mluvil v minulých týdnech. Při pohledu shora to celé již tak nádherně nevypadá a příliš nevidím důvod, proč by měl být třeba technologický NASDAQ na historických maximech.

Zveřejněná pozitivní čísla při pohledu shora znamenají jen ten malý háček na konci grafu. Zisk dvou a půl milionu „nových“ míst následoval ztrátu 20,7 milionu pracovních míst z měsíce předcházejícího. Za dva měsíce tedy největší světová ekonomika ztratila 18,2 milionu míst. To mi nepřijde jako super zpráva, která vystřelí trhy na historická maxima.

Míra nezaměstnanosti podle ohlášených čísel klesla z 14,7 % na 13,3 %, ale ani toto není pravděpodobně číslo konečné. Vydavatel dat, Bureau of Labor Statistics, uvedl, že v reportu došlo při zpracování dat k chybám a reálné číslo se bude pohybovat kolem 16,3 %. Nezaměstnanost se tedy nejspíše prohloubila.

Další makroekonomická data již tak významná a velkolepá nebyla. Mírně zklamal vývoj ve výrobní sféře, kde byla kontrakce v uplynulém měsíci o něco silnější, než odhady předpokládaly, nicméně situace je mírně lepší, než v uplynulém měsíci. Naopak mírně potěšil vývoj v sektoru služeb. Počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti mírně zklamal, když o podporu požádalo více Američanů, než se předpokládalo.

Rasové nepokoje ve Spojených státech po úmrtí několikrát soudně trestaného George Floyda nadále pokračují za naprostého nezájmu akciových trhů. Pomalu ale jistě ovšem roste ve společnosti podpora demokratů na úkor Trumpových republikánů. Je to vidět jak na samotném prezidentském souboji, tak také na preferencích voleb do Senátu Spojených států.

Příchod Joe Bidena do Bílého domu by zřejmě nebylo to, co by trhy nějak zvlášť potěšilo. Ve srovnání s nadšeným komunistou Berniem Sandersem je Biden sice poměrně přijatelný pragmatik a je pravděpodobné, že by jeho prezidentství otupilo „trumpovské“ ostří obchodních sporů s ostatními světovými velmocemi, nicméně demokraté se netají tím, že jejich cílem je omezit ziskovost korporátní sféry. A to by mohlo být pro koronavirem zasažené trhy docela bolestivé.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Příliš hořká švýcarská čokoláda? Co si odnést z problémů nejen okolo banky Credit Suisse

Patnáct let od krize v roce 2008 opět plní novinové titulky zprávy o krachujících bankách. V rychlém sledu zkolabovaly tři americké banky a také švýcarská vláda musela hasit problémy Credit…

24. 3. 2023 6 minut čtení minut čtení

Výnosy

Aktuálně s Janem Maňákem (BNP Paribas)

Naši analytici si sedli s Janem Maňákem z BNP Paribas a probrali jeho pohled na aktuální dění na trzích. Co říká na situaci kolem amerických bank nebo vývoj úrokových sazeb?…

22. 3. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Panika? Trhy končily minulý týden v plusu (Videokomentář: Týden 12)

Akcie zatím nesdílí mediální paniku kolem pádu několika bank a hlavním indexům se v uplynulém týdnu poměrně dařilo. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav…

21. 3. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.