Silný povolební růst (Týden 45)

Akciové trhy ve Spojených státech v uplynulém týdnu silně rostly a přiblížily se na dohled svým historickým maximům. Optimismus panoval také na zbylých kontinentech.

Hlavním důvodem pro návrat kupců na trh bylo pravděpodobné vítězství kandidáta demokratické strany Joea Bidena v prezidentských volbách. Od obou kandidátů se v případě jejich vítězství očekávalo schválení dalšího balíku finančních stimulů, ale jak je známo, demokraté bývají v takových situacích přece jenom o něco štědřejší. Očekávání jsou velká, odpovědi dá jen budoucnost.

V průběhu rušného týdne zasedali ve Spojených státech také centrální bankéři. FOMC ponechal podle očekávání úrokové sazby na současných úrovních a investory tak především zaujal komentář, s čím asi členové výboru přijdou. Ti naznačili, že citlivě vnímají aktuální vzedmutí nových případů nemoci COVID-19 ve Spojených státech, a tak centrální banka neuvažuje v blízké době o tom, že by započala utahovat svoji rozvolněnou politiku. Sama ovšem nesdělila, že by z její strany došlo na další stimulační opatření. Míč je tedy zcela na straně amerického Kongresu, od něhož se očekává schválení dvoubiliónového balíčku.

Pohled na reálná makroekonomická data investory převážně potěšil. Nad očekávání rostl ve Spojených státech průmysl i počet pracovních míst mimo zemědělství. Poklesla také míra nezaměstnanosti. Zklamání jsme se tak dočkali jen z pomalejšího růstu v sektoru služeb. Evropská data z minulého týdne žádný nový a výrazný impuls nepřinesla.  Potěšil vývoj průmyslu i služeb v klíčovém Německu, na výraznější úspěch to ale v celoevropském měřítku nestačilo.

Ve Spojených státech také pozvolna končí výsledková sezóna, kterou lze z hlediska dosažených výsledků považovat za úspěšnou. Osmdesát šest procent firem, které dosud své výsledky ohlásilo, překonalo očekávání trhu na bázi zisku přepočteného na jednu akcii a téměř osmdesát procent firem překonalo odhady také z pohledu tržeb. Aktuální P/E ratio se pohybuje na úrovni 21,6, což je vysoko nad pětiletých průměrem tohoto ukazatele (17,3) a stejně tak nad průměrem desetiletým (15,5). Z tohoto pohledu je teda americký trh jako celek drahý.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Vydařený týden (Videokomentář: Týden 21)

Minulý týden zaznamenaly akciové trhy poměrně silné růstové seance. Výrazně posílil technologický Nasdaq či ropa, ale dařilo se i malým akciím a indexům velkých společností. Na chvostu růstu se nachází…

26. 5. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nuda na Wall Street (Videokomentář: Týden 20)

Akciové, dluhopisové a až na ropu i komoditní trhy pokračují v přešlapování na místě a neví, na kterou stranu se pohnout. Sentiment je na straně umírněného rizika a klidnějších akciových…

18. 5. 2023 1 minut čtení minut čtení

Rizika, Výnosy

Dokud nás finance nerozdělí: 7 tipů, jak nenechat peníze pošlapat váš vztah

Podle průzkumů je soulad v oblasti financí jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují spokojenost v páru. A pokud dobře nefunguje, pak často bývá důvodem rozchodu. Otevřeně komunikovat s partnerem o…

12. 5. 2023 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.