Růst pokračuje pozvolným tempem (Týden 30)

I další týden byl ve znamení růstu většiny akciových trhů. Jen se tentokrát už jednalo spíše o růst pozvolný a nikoli skokový, jakého jsme byli svědky v týdnech předchozích. Při pohledu na tabulku dluhopisových indexů se ukazuje, že i tady většina indexů rostla. Jediným sektorem, ve kterém jsme byli svědky vybírání zisků, jsou tak komodity. Zde „plakaly“ zemědělské komodity a více...

I další týden byl ve znamení růstu většiny akciových trhů. Jen se tentokrát už jednalo spíše o růst pozvolný a nikoli skokový, jakého jsme byli svědky v týdnech předchozích. Při pohledu na tabulku dluhopisových indexů se ukazuje, že i tady většina indexů rostla. Jediným sektorem, ve kterém jsme byli svědky vybírání zisků, jsou tak komodity. Zde „plakaly“ zemědělské komodity a více jak pětiprocentnímu poklesu se nevyhnula ani ropa. Naopak jako silné se stále jeví drahé kovy.

Hlavní makroekonomickou událostí byl meeting Evropské centrální banky. Evropští bankéři ovšem neměli čím překvapit. Ponechali beze změny současné nastavení úrokových sazeb a ECB bude nadále pokračovat ve výkupu eurových dluhopisů v nezměněném objemu.  Podle vyjádření banky bude tento režim trvat minimálně do března příštího roku.

Přes poměrně příznivou situaci, která panuje na globálních trzích, snížily hned dva významné subjekty své odhady výnosů akcií a dluhopisů v nejbližších pěti letech. Největší světový správce aktiv, společnost Blackrock, vidí díky vysoké valuaci akciových i dluhopisových trhů budoucích pět let takto:

Tydenni komentar 30 2016 obr 1„K tomu, aby mohl investor doufat ve vyšší ziskovost svého portfolia, bude muset být připraven přijmout vyšší míru rizika nebo likvidity, než tomu bylo v minulosti,“ komentuje svá očekávání Blackrock považující za aktiva hodná pozornosti investorů zejména dluhopisy rozvíjejících se ekonomik a akcie firem pravidelně zvyšujících dividendu. „V rámci diverzifikace mají v portfoliích místo také vládní dluhopisy a korporátní dluhopisy investičního stupně.“ To, že akcie emerging markets budou mít v budoucnu vyšší výnos než akcie rozvinutých trhů, soudí ve svém komentáři také Citigroup. Dodává ovšem, že tyto vyšší výnosy mohou být spojeny s vyšší volatilitou a také to, že redukuje v této kategorii svoje vysoké zaměření na rozvíjející se asijské trhy a jako perspektivní vidí také akcie z Latinské Ameriky a skupinu EMEA.

Hitem právě započatého týdne bude zasedání amerického FEDu. I přes solidní makrodata, které z největší světové ekonomiky přicházejí, neočekáváme, že by na tomto zasedání došlo ke zvýšení úrokových sazeb. Trhem může pohnout také páteční zasedání Bank of Japan, kde je naopak ze strany bankéřů očekávána silná podpůrná akce. V pátek se také dozvíme, jaké jsou odhady růstu US ekonomiky ve 2Q 2016 a stejná data budou svět zajímat také ze Spojeného království a Evropy.

Rozšířenou verzi komentáře včetně tabulek najdete zde.

Související články

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se…

5. 4. 2024 10 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.