Rotace lídrů pokračuje (Týden 12)

Akciové trhy v uplynulém obchodním týdnu na svých hodnotách převážně ztrácely. Výjimkou byly pouze akcie evropské a také akcie patřící do kategorie high dividend, případně akcie s nízkou volatilitou.

Příčinou takového vývoje je pravděpodobně již několik měsíců probíhající rotace lídrů trhu, v jejímž rámci se investoři odklánějí od dravých růstových akcií a posílají svoje peníze do několik let opomíjených hodnotových titulů. To, jak jsou technologické akcie slabé, ukazuje následující graf vývoje technologického indexu NASDAQ.

Zatímco se široký index pohybuje těsně pod svými historickými maximy, technologie do nich mají poměrně daleko a hodnota indexu se nachází pod dvousetdenním klouzavým průměrem.

Hlavní makroekonomickou událostí týdne bylo jednání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Ti po svém jednání trh nijak nepřekvapili, když ponechali úrokové sazby na stejné úrovni a nijak nezměnili ani tempo nákupu aktiv v celkové hodnotě 120 miliard dolarů. FED nadále počítá s tím, že úrokové sazby zůstanou nízko až do roku 2023, a to i přesto, že aktualizovaná prognóza růstu ukazuje na rychlejší tempo zotavení, než bylo původně předpokládáno, nižší míru nezaměstnanosti a rychlejší tempo růstu cen. Členy výboru tak prozatím zjevně neznervózňuje rostoucí tempo inflačních očekávání a rostoucí úrokové sazby na delším konci výnosové křivky, o kterém vypovídá prudký růst výnosu desetiletých dluhopisů (viz následující obrázek).

Poslední týdny ukazují, že možná ani nemoc COVID-19 neřekla svoje úplně poslední slovo. A to proto, že i přes rychle pokračující vakcinaci ve Spojených státech se pokles počtu nových případů prakticky zastavil a v polovině států unie za poslední týden dokonce vzrostl.  Pozitivní zprávou ovšem je to, že zároveň rychle klesá počet hospitalizovaných a také počet úmrtí.

Z dalších makroekonomických dat minulý týden investory zklamaly maloobchodní tržby, jejichž úroveň poklesla citelně více, než se očekávalo. Nepotěšila ani míra využití stávajících výrobních kapacit a horší než očekávané údaje přišly také z nemovitostního sektoru díky nižšímu počtu vydaných stavebních povolení a započatých staveb domů. Vzrostl také počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?

Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu…

15. 9. 2023 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciový trh zavelel k odpočinku (Videokomentář: Týden 37)

Akcie ztratily růstový elán a směřují spíše do strany. U dluhopisů se nic nezměnilo, a ty tak setrvávaly na sestupné trajektorii. Zato komoditní index, pod vlivem prudkého růstu cen ropy,…

13. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Další příznivý týden (Videokomentář: Týden 36)

Akcie i přes problémy v závěru minulého týdne poměrně výrazně rostly. Dařilo se i dluhopisům, ale ty nadále setrvávají v dlouhodobém downtrendu, navíc jim přitížily i oznámené ekonomické indikátory z…

6. 9. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.