Říjnový sešup, jak bude dál? (Týden 44)

Říjen byl pro investory mimořádně složitým měsícem. Akciové trhy po celém světě zaznamenaly vysoké ztráty a nijak mimořádně dobře se nevedlo ani dluhopisům. V komoditním světě byl vývoj rozdílný a najdeme zde jak vítěze, tak i poražené. Přestože říkám, že byl právě končící měsíc pro investory mimořádně složitým, rozhodně nemohu říci, že by tento vývoj byl nějak překvapivý. O tom, že...

Říjen byl pro investory mimořádně složitým měsícem. Akciové trhy po celém světě zaznamenaly vysoké ztráty a nijak mimořádně dobře se nevedlo ani dluhopisům. V komoditním světě byl vývoj rozdílný a najdeme zde jak vítěze, tak i poražené. Přestože říkám, že byl právě končící měsíc pro investory mimořádně složitým, rozhodně nemohu říci, že by tento vývoj byl nějak překvapivý. O tom, že jsou akcie drahé a jejich vývoj ne zcela reflektuje realitu, jsem psal v poslední době několikrát.Graf ukazuje výkonnost jednotlivých akciových trhů za poslední měsíc. Je z něj patrné, že i ti největší hrdinové v něm ztratili téměř deset procent. Nejhorší výkonnost měly emerging markets (EEM), s nimiž šly ruku v ruce Japonsko (EWJ), Čína (FXI) a také akcie evropské (EZU). Pod desetiprocentní hranicí se udržely jen Spojené státy (SPX) a celosvětový index (ACWI), v němž mají právě americké akcie vysoký podíl. Jak se uplynulý měsíc podepsal na celkové výkonnosti v roce 2018?Z pohledu celého letošního roku jsou všechny hlavní indexy ve ztrátě. Opět zde vidíme jasný rozdíl mezi USA a celosvětovým indexem a zbytkem pelotonu, který se na dva uprchlíky dívá již hodně zdaleka. Ani pohled na hlavní investiční aktiva v letošním roce není příliš veselý.Zde máme jediného vítěze, kterým jsou komodity. Komoditní index (GNX) si v roce 2018 pomohl o 3,70 % a je jasným lídrem. Ino snad něco o tom jednookém mezi slepými…

Jaké jsou příčiny korekce, která nás v říjnu potkala?

Nemám moc rád myšlenku, že by za každým pohybem muselo nutně stát něco hluboce fundamentálního. Pro hledače nabízím takových příčin hned několik. Centrální banky a zejména ta nejvýznamnější ve Spojených státech, mající přímý vliv na celosvětovou rezervní měnu, ukazují, že to s utahováním své politiky myslí opravdu vážně a při své činnosti nijak neberou ohled na názory politiků na čele s prezidentem USA. Dělají vše pro to, aby zpomalily rychlý ekonomický růst a světovou ekonomiku alespoň mírně ochladily. Spory mezi USA a Čínou ohledně jejich zahraničního obchodu neutichly. Některá makra, kterých jsme byli v posledních měsících svědky, ukazují, že globální makronadšení postupně uvadá. Poměrové ukazatele již dlouho ukazují na to, že jsou akcie, zejména americké, mimořádně drahé. Nic z toho není nová informace, kterou by trhy neměly k dispozici již v září. Jen na ně prostě nereagovaly. Z mého pohledu se jedná o očekávanou korekci, která nemohla zkušenějšího obchodníka překvapit.

Jaký bude další vývoj?

Jedná se už o definitivní konec desetiletého růstového trhu? To je otázka spíše pro kvalitního hvězdopravce než pro investora. Můj pohled je dlouhodobě spíše pesimistický, nicméně krátko a možná až střednědobě jsem naopak optimistou. Jsem přesvědčený, že desetiletý úprk směrem vzhůru již mele z posledního, nicméně indexy ještě neřekly své poslední slovo a mohou se podívat v dohledné době do vyšších pater. Důvodů pro to je několik.

Předně data ze Spojených států nadále nenaznačují žádný makroekonomický problém. Výsledková sezóna ve Spojených státech ukazuje nadále na dobré firemní hospodaření a čísla, která společnosti reportují, odpovídají průměrným číslům z posledních pěti let. Dobře se daří také americké ekonomice jako celku a ukazatele, které používám, prozatím nenaznačují příchod recese, která je historicky hlavním a jediným důvodem změny býčího trhu na medvědí. Spojené státy se nacházejí v období „midterm election“ a historicky je právě období po skončení těchto voleb pro akciové indexy zpravidla velice silné. Navíc, z technického hlediska jsou americké indexy těžce přeprodané a je možné čekat korekci směrem vzhůru.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Pauza v riskování, data z hlavních světových ekonomik nepotěšila (Týden 37)

V minulém týdnu se stalo přesně to, co jsem v předchozím komentáři předvídal. Hlavní americký index SP500 ztratil více než čtyři procenta a sesunul se do blízkosti hranice 5400 bodů.

10. 9. 2024 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Obavy o další vývoj ekonomiky (Týden 36)

Po klidném týdnu, kdy hlavní americký index S&P 500 získal jen nepatrné plus ve výši 0,25 %, přinesl úterní obchodní den výrazný obrat.

4. 9. 2024 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

V očekávání poklesu sazeb (Týden 35)

„A co se stalo? Nic,“ chce se mně říct slovy českého politika. Hlavní americký index SP500 se opět obchoduje v těsné blízkosti svých historických maxim.

27. 8. 2024 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.