Reálná ekonomika kontra dění na Wall Streetu (Týden 23)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly. Hlavní americký index SP500 prorazil obchodní range, v níž se obchodoval po celé dva měsíce a opět zamířil vzhůru. Velká většina propadu z konce prvního kvartálu je tedy zažehnána a investoři držící vyvážená portfolia již možná zažívají další ziskový rok.

Další z investičních moudrostí potvrzena. Je-li člověk investor, měl by ho více než aktuální stav na trzích zajímat jeho investiční horizont.

Pro budoucí vývoj je potěšitelné, že za růstem trhů stojí, pochopitelně kromě technologií, index malých a středních firem, který svojí výkonností překonává „pětisetčlenný spolek blue chips“ a ukazuje tak na odvahu investorů opětovně podstupovat riziko. Stejně tak jako dravé akcie označované přívlastkem „high beta“ hravě opět překonávají výkonnost bezpečněji orientovaných akcií s nízkou volatilitou.

S makroekonomickými daty je to stále stejné. Čísla jsou většinou mírně lepší, než jaké bylo očekávání, ale z dlouhodobého pohledu jsou nadále neuvěřitelně slabá. Zřejmě hlavním údajem minulého týdne byl propad hrubého domácího produktu ve Spojených státech. Největší světová ekonomika v prvním kvartálu propadla o pět procent. Tedy o hodnotu mírně horší, než jaké bylo očekávání. O tom, že druhé pololetí bude ještě mnohem a mnohem horší, prakticky nikdo nepochybuje. Za mořem také mírně zklamaly hodnoty spotřebitelské důvěry, naopak potěšily objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Zejména tady jde o před chvílí zmíněnou situaci. Zdaleka ještě není dobře, ale mohlo by být i hůře. Asi tak bych přeložil výsledky do češtiny. Jak jinak popsat více jak sedmnáctiprocentní propad, který byl ještě příkřejší, než tomu bylo minulý měsíc? Na druhé straně… mám již nějakou dobu dojem, že reálná ekonomika a dění na Wall streetu jsou dvě zcela odlišné a navzájem nesouvisející reality.

Hlavním evropským tématem je pomoc zemím výrazně zasaženým řáděním koronaviru a diskuse o eurobondech, které by měly být hlavním tahounem zmírnění dopadů. Název, o němž Evropská komise hovoří, zní: EU příští generace a jasně tak naznačuje, kdo celé to mnohaleté udílení dotací a zachraňování nezachranitelného nakonec zaplatí. Příští generace se má na co těšit.

Ještě jednu věc by mohl a asi i měl investor zavnímat. A tou jsou blížící se prezidentské volby ve Spojených státech. V listopadu, tedy ani ne za půl roku, může být nejmocnějším mužem světa zvolen zcela jiný člověk. Člověk, jehož prioritou nebude hodnota indexu Dow-Jones, tak jak tomu je u Donalda Trumpa. To může mít pro trhy velice nepříjemné důsledky. Proč na to upozorňuji už teď? Po celých Spojených státech probíhají velice silné a násilné protesty, které započaly jako poklidné demonstrace proti smrti jednoho černého Američana. S postupem času začínají mít po nějaké době jiný charakter. Stále více se řeší majetková nerovnost uvnitř Ameriky, vysoké korporátní zisky, a naopak chudoba nízkopříjmových obyvatel a slábnutí silné střední vrstvy. To nepochybně žene vodu na demokratický mlýn a nepřispívá prezidentu Trumpovi, který ještě poměrně neobratně přilívá na Twitteru olej do ohně.  A příchodu demokrata do Bílého domu bych se jako investor s odpuštěním bál více něž současného koronaviru.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Nepokoje v Číně znervóznily trhy (Videokomentář: Týden 46)

Akcie tak směřovaly spíše do strany a na proražení hranice rezistence to zatím nevypadá. A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

29. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Změna sentimentu (Videokomentář: Týden 45)

Oproti první polovině roku se tržní sentiment značně proměnil. Kam nyní směřují peníze investorů? A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

22. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

S&P 500 vylétl na 4000 bodů (Videokomentář: Týden 45)

Pozitivní údaje o spotřebitelské inflaci poslaly trh rychle nahoru. Co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

16. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306