První výrazně růstový týden (Týden 5)

Máme za sebou první výrazně růstový týden. Akciové i dluhopisové trhy zamířily vzhůru poté, co z centrálních bank zazněla znamení, že bankéřům není další vývoj na trzích vůbec lhostejný. Evropská centrální banka ústy Maria Draghiho sdělila, že pravděpodobně opět vytáhne do boje s nízkou inflací. Přechod od slov k činům se očekává na březnovém zasedání. Obecně se předpokládá další...

Máme za sebou první výrazně růstový týden. Akciové i dluhopisové trhy zamířily vzhůru poté, co z centrálních bank zazněla znamení, že bankéřům není další vývoj na trzích vůbec lhostejný.

Evropská centrální banka ústy Maria Draghiho sdělila, že pravděpodobně opět vytáhne do boje s nízkou inflací. Přechod od slov k činům se očekává na březnovém zasedání. Obecně se předpokládá další snížení depozitní sazby o 0,1 % na -0,40 % a navýšení objemu kvantitativního uvolňování. Česky řečeno: pokud se tak stane, bude to dobrá informace jak pro evropské dluhopisy, tak také pro zdejší akciové trhy. Negativní důsledky by v tomto případě postihly společnou evropskou měnu.

Ze zápisu z lednového mítinku centrální banky Spojených států vyplývá, že v USA přetrvává pozitivní vývoj na trhu práce, ale zároveň mezi bankéři budí obavy nízká inflace a vývoj na globálních trzích. Ani číslo růstu HDP ve Spojených státech za závěrečné čtvrtletí nebylo pozitivní zprávou. HDP rostlo jen o 0,7 % a to bylo určitým zklamáním. Překlad do češtiny: pravděpodobnost, že FED na březnové schůzi přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, se nadále snižuje. To je opět dobrou zprávou pro dluhopisy, akcie a komodity a špatnou zprávou pro americký dolar.

Do boje za „svatou věc“ vyrazila také Bank of Japan. Ta v pátek snížila svoji depozitní sazbu na -0,1 %, čímž potvrdila stanovisko ECB, že nula není na cestě k normální inflaci a stimulaci růstu ekonomiky žádnou hranicí. Reakce trhu předvídatelná. Akcie a dluhopisy UP, japonský jen DOWN.

Ve Spojených státech je v plném proudu výsledková sezóna a její prozatímní odreportovaná čísla nejsou nijak přesvědčivá. Tržby zůstávají na stejné úrovni, zisky přepočtené na akcii poklesly o 3,7 %. Evropská sezóna právě začíná, ale dosud ohlášené údaje budí, na rozdíl od těch amerických, optimismus. Více jak šedesát procent společností překonalo tržní odhady jak na bázi tržeb, tak na bázi zisku na akcii. Zisky na akcii rostlou meziročně o 12 % a tržby o 6 %.

První týden v měsíci, na jehož prahu stojíme, je zpravidla plný důležitých makroekonomických dat, která mohou dát trhům nový impuls. Čekají nás údaje z průmyslu i služeb, projevy centrálních bankéřů a také páteční report z amerického trhu práce. Máme se skutečně na co těšit.

Tydenni komentar 5 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje