První výrazně růstový týden (Týden 5)

Máme za sebou první výrazně růstový týden. Akciové i dluhopisové trhy zamířily vzhůru poté, co z centrálních bank zazněla znamení, že bankéřům není další vývoj na trzích vůbec lhostejný. Evropská centrální banka ústy Maria Draghiho sdělila, že pravděpodobně opět vytáhne do boje s nízkou inflací. Přechod od slov k činům se očekává na březnovém zasedání. Obecně se předpokládá další...

Máme za sebou první výrazně růstový týden. Akciové i dluhopisové trhy zamířily vzhůru poté, co z centrálních bank zazněla znamení, že bankéřům není další vývoj na trzích vůbec lhostejný.

Evropská centrální banka ústy Maria Draghiho sdělila, že pravděpodobně opět vytáhne do boje s nízkou inflací. Přechod od slov k činům se očekává na březnovém zasedání. Obecně se předpokládá další snížení depozitní sazby o 0,1 % na -0,40 % a navýšení objemu kvantitativního uvolňování. Česky řečeno: pokud se tak stane, bude to dobrá informace jak pro evropské dluhopisy, tak také pro zdejší akciové trhy. Negativní důsledky by v tomto případě postihly společnou evropskou měnu.

Ze zápisu z lednového mítinku centrální banky Spojených států vyplývá, že v USA přetrvává pozitivní vývoj na trhu práce, ale zároveň mezi bankéři budí obavy nízká inflace a vývoj na globálních trzích. Ani číslo růstu HDP ve Spojených státech za závěrečné čtvrtletí nebylo pozitivní zprávou. HDP rostlo jen o 0,7 % a to bylo určitým zklamáním. Překlad do češtiny: pravděpodobnost, že FED na březnové schůzi přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, se nadále snižuje. To je opět dobrou zprávou pro dluhopisy, akcie a komodity a špatnou zprávou pro americký dolar.

Do boje za „svatou věc“ vyrazila také Bank of Japan. Ta v pátek snížila svoji depozitní sazbu na -0,1 %, čímž potvrdila stanovisko ECB, že nula není na cestě k normální inflaci a stimulaci růstu ekonomiky žádnou hranicí. Reakce trhu předvídatelná. Akcie a dluhopisy UP, japonský jen DOWN.

Ve Spojených státech je v plném proudu výsledková sezóna a její prozatímní odreportovaná čísla nejsou nijak přesvědčivá. Tržby zůstávají na stejné úrovni, zisky přepočtené na akcii poklesly o 3,7 %. Evropská sezóna právě začíná, ale dosud ohlášené údaje budí, na rozdíl od těch amerických, optimismus. Více jak šedesát procent společností překonalo tržní odhady jak na bázi tržeb, tak na bázi zisku na akcii. Zisky na akcii rostlou meziročně o 12 % a tržby o 6 %.

První týden v měsíci, na jehož prahu stojíme, je zpravidla plný důležitých makroekonomických dat, která mohou dát trhům nový impuls. Čekají nás údaje z průmyslu i služeb, projevy centrálních bankéřů a také páteční report z amerického trhu práce. Máme se skutečně na co těšit.

Tydenni komentar 5 2016 tab 1

Související články

Výnosy

Na optimistické vlně (Videokomentář: Týden 13)

Guvernéři FEDu okomentovali budoucí plány kolem dalšího snižování úrokových sazeb a akciové trhy tento komentář potěšil. Dočkali jsme se tak nových rekordů, které následně mírně korigovaly. Dluhopisy víceméně stagnují, komodity…

26. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

BONITES: BT Penze jsou probuzením do reality. Ještě nikdy nebyla možnost mít vše takto v kostce

V tomhle rozhovoru o zajištění na penzi si Tomáš Dvořák, spolumajitel finančně-poradenské společnosti BONITES group, nebere servítky. „Přibývá lidí, kteří si ‚něco‘ odkládají. Dříve to bylo 500 Kč do penzijka,…

22. 3. 2024 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nedařilo se dluhopisům (Videokomentář: Týden 12)

Optimistická inflační očekávání trhu se ne zcela naplnila, což ve svém důsledku znamená, že se v blízké době nemusíme dočkat rychlého snižování úrokových sazeb. Akciové trhy tuto negativní zprávy ustály…

21. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.