První kvartál za námi (Týden 14)
Česká národní banka nepřekvapila. Přinejmenším v tom směru, že na svém bedlivě sledovaném zasedání prozatím neukončila intervenční režim proti české koruně. To byla hlavní zpráva, na níž čekala velká většina domácích investorů. Přesto jsme se ale jedné změny dočkali. Banka dosud říkala, že s intervencemi neskončí dříve než v polovině letošního roku. Tentokrát ovšem ve svém komentáři tuto větu nezopakovala. Podle guvernéra Rusnoka nechce banka naznačovat, kdy intervence ukončí. Může to být prakticky kdykoli od počátku dubna. Konec intervencí bude oznámen bezprostředně poté, co o něm bude rozhodnuto.
V Evropě hrál hlavní roli BREXIT respektive jeho oficiální spouštění, o které požádala britská ministerská předsedkyně Theresa May. Samotný akt ovšem, zcela podle očekávání, na trhy žádnou volatilitu nepřinesl. Ani britská libra se nevydala na neočekávanou zběsilou projížďku po horské dráze.
Uklidnění přinesl na trhy také výsledek posledního průzkumu veřejného mínění před volbami ve Francii. Podle průzkumu by porazil centrista Macron předsedkyni Národní fronty Marine Le Pen v obou kolech prezidentské volby.
Americké akcie povzbudil čerstvě oznámený údaj o růstu hrubého domácího produktu Spojených států, který zrychlil z původního růstu o 1,9 procenta na novou hodnotu o dvě desetinky procenta vyšší. Tradičně hlavním tahounem byly spotřebitelské výdaje, které vzrostly o tři a půl procenta.
Právě započatý týden bude tradičně plný silných makroekonomických údajů. Ve Spojených státech budou v centru pozornosti investorů tradiční měsíční údaje z tamního trhu práce a spolu s nimi přicházející údaje o osobní spotřebě a výši mezd. Německo bude zvědavé, jaká je situace v domácím průmyslovém sektoru a také v sektoru služeb.
S koncem března také skončil v tichosti velice solidní úvodní kvartál roku 2017. Dařilo se v něm, jak je vidět z grafu, zejména akciovým investicím, ale nelze říci, že by měli být třeba dluhopisoví investoři nějak mimořádně smutní. Kromě českých vládních dluhopisů a ropy jsme byli svědky dobrého kvartálu.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Příliš hořká švýcarská čokoláda? Co si odnést z problémů nejen okolo banky Credit Suisse
Patnáct let od krize v roce 2008 opět plní novinové titulky zprávy o krachujících bankách. V rychlém sledu zkolabovaly tři americké banky a také švýcarská vláda musela hasit problémy Credit…
Aktuálně s Janem Maňákem (BNP Paribas)
Naši analytici si sedli s Janem Maňákem z BNP Paribas a probrali jeho pohled na aktuální dění na trzích. Co říká na situaci kolem amerických bank nebo vývoj úrokových sazeb?…
Panika? Trhy končily minulý týden v plusu (Videokomentář: Týden 12)
Akcie zatím nesdílí mediální paniku kolem pádu několika bank a hlavním indexům se v uplynulém týdnu poměrně dařilo. Jak hodnotí na základě dat aktuální tržní sentiment náš investiční analytik Václav…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.