Proč si zachovat odstup od tržního optimismu? (Týden 8)

Mraky se opět roztahují a v mezerách je vidět sluníčko. Hlavní roli v přílivu optimismu hrají opět politické reprezentace. Strach z války na Ukrajině zažehnala dohoda z Minsku (co na tom, že se na Ukrajině nadále střílelo a zřejmě i střílí dál).  Strach z řeckého krachu naopak vyhladilo do „ažúru“ páteční zasedání ministrů financí eurozóny. I zde je dohoda na světě. V uplynulém týdnu tedy...

Mraky se opět roztahují a v mezerách je vidět sluníčko. Hlavní roli v přílivu optimismu hrají opět politické reprezentace. Strach z války na Ukrajině zažehnala dohoda z Minsku (co na tom, že se na Ukrajině nadále střílelo a zřejmě i střílí dál).  Strach z řeckého krachu naopak vyhladilo do „ažúru“ páteční zasedání ministrů financí eurozóny. I zde je dohoda na světě. V uplynulém týdnu tedy nic nebránilo růstu na riziko orientovaných aktiv. Z technického hlediska tak můžeme považovat průlomy dosavadních rezistencí za potvrzené. A to jak na amerických, tak na evropských indexech.

Tydenni komentar 8 2015 obr 1Obr. 1: Vývoj amerického akciového indexu SP500 (zdroj: Stockcharts)

Tydenni komentar 8 2015 obr 2Obr. 2: Vývoj evropského akciového indexu STOXX50 (zdroj: Stockcharts)

Zatímco v Evropě se jednalo o kontinuální proces celotýdenního růstu, v Americe má na svědomí dosažení historických maxim až páteční seance, v jejímž průběhu došlo k oznámení dohody ohledně Řecka.

Když jsme u řecké dohody… Je třeba říct, že jásot je prozatím předčasný. Čtyřměsíční prodloužení toku peněz z Evropské centrální banky do Řecka je vázáno na to, že Řecko v průběhu pondělka dodá seznam konkrétních reformních opatření. Ten pak bude věřiteli posouzen. Pokud se ovšem nebude zdát dostatečný, může páteční dohoda padnout.

Společně s akciemi rostou hodnoty rizikověji orientovaných dluhopisů s vysokým výnosem a dluhopisů konvertibilních. Zde ovšem na proražení rezistencí a technické potvrzení pokračování růstových trendů stále ještě čekáme.

Tydenni komentar 8 2015 obr 3Obr. 3: Vývoj indexu high yield dluhopisů (zdroj: Stockcharts)

Tydenni komentar 8 2015 obr 4Obr. 4: Vývoj indexu konvertibilních dluhopisů (zdroj: Stockcharts)

V rozporu s optimismem ale stále zůstávají fundamenty. A to především ve Spojených státech. Přehled těch z uplynulého týdne ukazuje následující tabulka.

Tydenni komentar 8 2015 tab 1Pozitivní informace, tedy s výjimkou trhu práce v podobě jeho každotýdenní statistiky nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, nejsou. Smíšená data přišla z Evropy. Oproti odhadům zklamal velice sledovaný index ekonomické aktivity v Německu (ZEW). Ohlášené číslo je silně pod odhady, je ale také mnohem vyšší, než hodnota z minulého měsíce. Předběžná data z evropského výrobního sektoru dopadla také hůře, než se očekávalo. Potěšil ale výhled nevýrobního sektoru, kde jsme silně nad odhady.

Příliš se nevyvíjely ani údaje o ziskovosti US firem. Odhadovaná hodnota ziskovosti se v uplynulém týdnu nezměnila. Co se změnilo, je to, že díky dalšímu růstu hodnoty akcií se logicky zvýšily poměrové ukazatele P/E. Aktuální hodnota poměru ceny k odhadovaným budoucím ziskům (17,17) je nejvyšší od roku 2004.

Tydenni komentar 8 2015 5Obr. 5: Vývoj poměru P/E indexu SP500 (zdroj: FactSet)

Jak je patrné z posledního grafu, hodnoty akcií rostou rychleji než jejich zisky již od poloviny roku 2013.

Tydenni komentar 8 2015 6Obr. 6: Vývoj indexu SP500 a jeho odhadovaných budoucích zisků (zdroj: FactSet)

Z čistě technického a krátkodobějšího pohledu tak může růst optimismu a akciových trhů pokračovat. Nicméně pokud se opět nedostane do souladu s dalšími makroekonomickými ukazateli a ziskovostí korporátní sféry, je zřejmě rozumné zachovat si, coby dlouhodobý investor, od nadměrného optimismu určitý odstup.

Tydenni komentar 8 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 8 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje