Příležitost v energiích? (Týden 4)

Rád bych vám o dění na akciových napsal něco jiného, než jsem psal v posledních třech týdnech. Byla by to vítaná změna. Nejen pro vás, jako čtenáře, ale také pro mě, jako pisatele. Nemuselo by to nutně být o velkém propadu. Ten si nikdo nepřeje. Nějaká, byť jen drobná zápletka, by nám ale všem prospěla. Ta se však,...

Rád bych vám o dění na akciových napsal něco jiného, než jsem psal v posledních třech týdnech. Byla by to vítaná změna. Nejen pro vás, jako čtenáře, ale také pro mě, jako pisatele. Nemuselo by to nutně být o velkém propadu. Ten si nikdo nepřeje. Nějaká, byť jen drobná zápletka, by nám ale všem prospěla. Ta se však, alespoň prozatím, nekoná.

Akciové trhy napříč světem i v uplynulém týdnu silně rostly. Důvodem pro tento růst je absence jakýchkoli negativních zpráv. Amerika podepsala s Čínou první fázi obchodní dohody. Čína se zavázala odebrat ze Spojených států více zboží, zejména zemědělských surovin, než tomu bylo v minulosti. Americká cla na čínský dovoz nadále platí. Platnost by pozbyly až po podepsání druhé fáze dohody, s čímž se ovšem za aktuálního funkčního období Donalda Trumpa v Bílém domě spíše nepočítá.

Trumpovo odvolání z funkce je nadále zkazkou pro spolek přátel paranormálních jevů, brexit vyřešen, a dokonce i americká výsledková sezóna, která nedávno započala, nepřináší žádná negativní překvapení. Modrá kam se podíváš, mráčky vymeteny.

Rozdílný pak byl v právě skončeném týdnu výkon uvnitř dluhopisového vesmíru. Rizikověji orientovaným dluhopisům, tedy dluhopisům s vysokým výnosem, konvertibilním dluhopisům a dluhopisům rozvíjejících se ekonomik, se dařilo opět dobře a připsaly si mírné zisky. Naopak bezpečné státní dluhopisy na svých hodnotách ztrácely. Přesto ale data dávají tušit, že při nízké inflaci a aktivní podpůrné politice centrálních bank jejich ceny v nejbližší době nijak nepropadnou.

Mezi komoditami je pod tlakem nadále sektor energií na čele se zemním plynem. Ten minulý týden odepsal devět procent a stal se tak nejzápornějším hrdinou. Na vině jsou solidní zásoby a vyhlídka mimořádně teplé zimy. Pod jejich tlakem se zdá, že cenové dno pro tuto komoditu prakticky neexistuje. Silný pokles v sektoru energií a k nim přináležejícím akciím by mohl na i na prudce rostoucím indexu vytvořit příležitost pro dlouhodobé investory. Aktuální názor společnosti, prohlašující tradiční zdroje energie za nežádoucí zlo a modlící se k „novým“ ekologickým zdrojům, posílá ceny zavedených energetických gigantů typu Exxon, Chevron nebo Royal Dutch Shell na úrovně, které by mohly být pro dlouhodobější investory zajímavé.

V horní části je poměrový graf ukazující, jak moc výkonnost energetického sektoru „podstřelovala“ výkonnost indexu. Spodní dva grafy ukazují roční výkonnost indexu SP500 (+28,63 %) a výkonnost energetických akcií (+0,85 %). Je zřejmé, že energetické akcie jsou odvětvím, kde se doslova zastavil čas.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Zapomeňte na technologické giganty? Novým hitem investorů jsou akcie zbrojařů

V době, kdy akcie technologických gigantů klesají a různé virálně populární akcie ztrácejí lesk i hodnotu o desítky procent, obracejí investoři svou pozornost ke zbrojařským společnostem. Firmy jako Rheinmetall či…

20. 3. 2025 5 minut čtení

Výnosy

MAGA, nebo MEGA? Evropské akcie nabízejí příležitost pro hodnotové investory

„Ty máš opravdu v portfoliu české akcie? To jako fakt?“ zeptal se mě nedávno kamarád, s nímž jsme před čtvrt stoletím kupovali naše první akcie ČEZu. „Já už mám jen…

27. 2. 2025 5 minut čtení

Výnosy

Od tulipánů po kávu, ropu nebo zlato. Jak dnes investovat do komodit?

Komodity fascinovaly investory vždy. Právě na únor připadá výročí, kdy před téměř 400 lety v roce 1637 došlo ke zhroucení první evropské komoditní bubliny, známé jako „tulipánová horečka“. Dnešní nabídka…

14. 2. 2025 6 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.