Přes pěkná čísla si dal trh pauzu (Týden 17)
Navenek poklidný týden tedy akciovým investorům jejich zisky nerozmnožil. A to i přesto, že data přicházející z ekonomiky a z korporátní sféry byla také v minulém týdnu mimořádně silná.

Analytiky příjemně překvapil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který byl citelně nižší, než jak předpovídaly původní odhady, a nižší hodnotu vykázal i ve srovnání s předchozím týdnem. Potěšily také předběžné ukazatele vývoje ve výrobním sektoru a sektoru služeb, které se v obou případech drží na velice silných růstových hodnotách. A na realitním trhu počet prodejů nových domů dramaticky překročil původní odhady. Není si na co stěžovat, makroekonomická data jsou v největší světové ekonomice nadále mimořádně příznivá.
Jak již bylo napsáno, výborně si vede také korporátní sféra, o čemž svědčí výsledky, které prozatím jednotlivé společnosti z indexu SP500 ohlašují. Do pátku zveřejnila výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí roku 2021 přibližně čtvrtina firem z indexu a osmdesát čtyři procent z nich oznámilo pozitivní překvapení na bázi zisku přepočteného na jednu akcii. Pokud by se tento výsledek udržel až do konce sezóny, byli bychom svědky nejzdařilejší výsledkové sezóny od roku 2008. Meziroční růst ziskovosti firem je aktuálně na úrovni 33,8 procenta, což je nejvyšší údaj od třetího kvartálu roku 2010.
Proč tedy přes to všechno v minulém týdnu trhy nepokračovaly v silném růstu? Důvodem mohou být nepříznivá čísla ohledně pandemie nemoci COVID-19, která svůj boj celosvětově prozatím evidentně nevzdává, ale za opatrným vývojem na trhu je možno také vidět očekávání trhu směrem k návrhu Joe Bidena týkajícího se zvyšování daní. A vyloučit nelze ani to, že si investoři dávají oddych a budou čekat, jak dopadnou velcí technologičtí giganti, kteří v tomto týdnu ohlašují svoje výsledky.
Nejdůležitější evropskou makroekonomickou událostí bylo zasedání Evropské centrální banky (ECB). Z výstupů jednání pro investory nevzešla žádná mimořádně důležitá informace. Banka ponechala svoji základní úrokovou sazbu na nule a depozitní sazba je nadále mírně záporná. Banka bude také pokračovat v čistých nákupech aktiv v celkovém objemu 1,85 bilionu EUR přinejmenším do konce prvního kvartálu příštího roku. Změna pravidel hry se zkrátka a dobře v dohledné době nekoná a díky zadlužení jižních států eurozóny ani konat nemůže.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Mýty vs fakta. Září jako nepříznivý měsíc pro akcie?
Americké akciové trhy zažívají od začátku letošního roku růst. Významně posílil technologický index Nasdaq, nicméně i hlavní index S&P 500 vzrostl od ledna o více jak 16 %. V srpnu…
Akciový trh zavelel k odpočinku (Videokomentář: Týden 37)
Akcie ztratily růstový elán a směřují spíše do strany. U dluhopisů se nic nezměnilo, a ty tak setrvávaly na sestupné trajektorii. Zato komoditní index, pod vlivem prudkého růstu cen ropy,…
Další příznivý týden (Videokomentář: Týden 36)
Akcie i přes problémy v závěru minulého týdne poměrně výrazně rostly. Dařilo se i dluhopisům, ale ty nadále setrvávají v dlouhodobém downtrendu, navíc jim přitížily i oznámené ekonomické indikátory z…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.