Přes pěkná čísla si dal trh pauzu (Týden 17)

Akciové indexy skončily uplynulý týden bez významnějších změn. Za tento výsledek vděčíme především pátečnímu obchodování, které přineslo na trhy silný růst a dokázalo tak zkorigovat ztráty, které indexy v úvodní části týdne utrpěly.

Navenek poklidný týden tedy akciovým investorům jejich zisky nerozmnožil. A to i přesto, že data přicházející z ekonomiky a z korporátní sféry byla také v minulém týdnu mimořádně silná.

Analytiky příjemně překvapil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který byl citelně nižší, než jak předpovídaly původní odhady, a nižší hodnotu vykázal i ve srovnání s předchozím týdnem. Potěšily také předběžné ukazatele vývoje ve výrobním sektoru a sektoru služeb, které se v obou případech drží na velice silných růstových hodnotách. A na realitním trhu počet prodejů nových domů dramaticky překročil původní odhady.  Není si na co stěžovat, makroekonomická data jsou v největší světové ekonomice nadále mimořádně příznivá.

Jak již bylo napsáno, výborně si vede také korporátní sféra, o čemž svědčí výsledky, které prozatím jednotlivé společnosti z indexu SP500 ohlašují. Do pátku zveřejnila výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí roku 2021 přibližně čtvrtina firem z indexu a osmdesát čtyři procent z nich oznámilo pozitivní překvapení na bázi zisku přepočteného na jednu akcii. Pokud by se tento výsledek udržel až do konce sezóny, byli bychom svědky nejzdařilejší výsledkové sezóny od roku 2008. Meziroční růst ziskovosti firem je aktuálně na úrovni 33,8 procenta, což je nejvyšší údaj od třetího kvartálu roku 2010.

Proč tedy přes to všechno v minulém týdnu trhy nepokračovaly v silném růstu? Důvodem mohou být nepříznivá čísla ohledně pandemie nemoci COVID-19, která svůj boj celosvětově prozatím evidentně nevzdává, ale za opatrným vývojem na trhu je možno také vidět očekávání trhu směrem k návrhu Joe Bidena týkajícího se zvyšování daní. A vyloučit nelze ani to, že si investoři dávají oddych a budou čekat, jak dopadnou velcí technologičtí giganti, kteří v tomto týdnu ohlašují svoje výsledky.

Nejdůležitější evropskou makroekonomickou událostí bylo zasedání Evropské centrální banky (ECB). Z výstupů jednání pro investory nevzešla žádná mimořádně důležitá informace. Banka ponechala svoji základní úrokovou sazbu na nule a depozitní sazba je nadále mírně záporná. Banka bude také pokračovat v čistých nákupech aktiv v celkovém objemu 1,85 bilionu EUR přinejmenším do konce prvního kvartálu příštího roku. Změna pravidel hry se zkrátka a dobře v dohledné době nekoná a díky zadlužení jižních států eurozóny ani konat nemůže.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Nezařazené, Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 30)

Investoři přesouvali peníze z technologií do cyklických sektorů (finance, průmysl, energetika), což s sebou přineslo i výraznější pokles hlavního amerického indexu. Technická korekce byla určitě očekávatelná a není známkou výraznějších…

25. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Inflační data potěšila (Videokomentář: Týden 29)

Data o inflaci dopadla v Americe o něco lépe, než se čekalo. Pozitivní zpráva poslala trhy na nové rekordy. I pohled na dluhopisové trhy je optimistický, a tak snad jen…

16. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

K novým rekordům (Videokomentář: Týden 28)

Technologické akcie se opět probudily a vytáhly index k novým historickým maximům. Absolutním rekordmanem minulých týdnů je ovšem Tesla, která za poslední měsíc zhodnotila o polovinu. Dařilo se i dluhopisovému…

9. 7. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306