Překvapivý BREXIT (Týden 26)
Rozšířený komentář včetně porovnání fondů zaměřených na Británii najdete zde.
Překvapivé rozhodnutí britských voličů odejít z Evropské unie bylo politickým šokem, který soudě i podle reakcí hlavních propagátorů BREXITu překvapil drtivou většinu lidí. Pro investory je klíčovou otázkou do jaké míry dokáže odchod Velké Británie zasáhnout spotřebitelskou a korporátní důvěru a zda se tato událost může stát katalyzátorem pro další globální recesi.
Na takovou otázku je dnes velice těžké odpovědět. Před námi je zřejmě několik let politického vyjednávání a jeho budoucnost závisí na měnové stabilitě, politických rozhodnutích a manévrování a také na politice centrálních bank. Ta se s velkou pravděpodobností nezmění a věříme, že v případě potřeby centrální banky naopak ještě více přitlačí a svoji pomoc trhům a postiženým ekonomikám navýší. Krátkodobí obchodníci mající horizont v rámci několika měsíců tak mohou dočasně reagovat, vyprodávat riziková aktiva a uchylovat se do bezpečných přístavů a přinášet tak na trhy volatilitu. Ti, kteří mají dlouhodobý horizont, a to je v naší branži drtivá většina, však nemají důvod propadat panice a svoji dosavadní strategii měnit.
I přestože trhy zareagovaly na výsledek referenda velice silně, je BREXIT sám o sobě spíše politickým šokem, než šokem pro finanční trhy. Důkazem toho je i fakt, že dosavadní prudký pokles vrátil většinu aktiv v čase jen na hodnoty z počátku či poloviny června.
Co ovlivní tento týden
Hlavní událostí na trzích bude nadále BREXIT a dění kolem něj. Reakce politiků a centrálních bankéřů budou zcela jistě mimořádně sledované. Poslední týden v měsíci bývá spojen také s vyhlašováním důležitých makroekonomických dat, která zřejmě díky dění v Británii tentokrát spíš zaniknou.
Rozšířený komentář včetně porovnání fondů zaměřených na Británii najdete zde.
Související články
Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit
V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…
Nový rekord (Týden 14)
Akciové trhy v závěrečném týdnu úvodního kvartálu letošního roku silně rostly, aby následně dosáhly na svoje historická maxima. Hlavním důvodem tohoto optimistického vývoje je americkými demokraty prosazené přijetí masivní podpory…
Drahé technologie (Týden 13)
Akciové trhy v předposledním týdnu úvodního kvartálu letošního roku vesměs rostly. Výjimkou z tohoto pravidla byly indexy rozvíjejících se ekonomik, na něž začíná doléhat růst hodnoty amerického dolaru. Uvnitř vyspělých…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.