Překoupeno, ale možnosti jsou (Týden 16)

Akciové, dluhopisové i komoditní trhy v uplynulém týdnu silně rostly. Ano, rostlo prakticky všechno, co je možné na burzách obchodovat a obchodníci i investoři se radují. V záplavě pozitivních zpráv jsou pesimisté považováni za skupinku podivínů nevidících to, co je přece všem zcela jasné. Jsme zpět ve skvělých časech!

O jakých pozitivních zprávách to tady mluvím? Předně ve Spojených státech zahájená výsledková sezóna ukazuje, že firmy, které dosud ohlásily výsledky svého hospodaření, významně ve svých ziscích překročily očekávání, která před ně Wall Street postavil. Makroekonomická data, kterých jsme se minulý týden dočkaly, jsou mimořádně robustní. Maloobchodní tržby, zřejmě pod vlivem stimulačních benefitů ve výši 1400 dolarů, které Američané od své štědré vlády dostávají, silně rostly a také počet nových žádostí o podporu prudce poklesnul na nové nejnižší hodnoty od vypuknutí pandemie. Nejsilnější světová ekonomika pokračuje rychle ve svém znovuotevírání, k němuž pomáhá to, že téměř čtyřicet procent Američanů již obdrželo minimálně první dávku vakcíny proti covidu-19.

Fundamentem je tedy vše v pořádku a vše je růžové také při pohledu na činnost centrálních bankéřů. Ti se chystají ekonomiku i navzdory výborným datům nadále silně podporovat a nehodlají ve své dosavadní činnosti polevovat. Úrokové sazby a objemy výkupu aktiv z trhů zůstanou podle centrálních bankéřů nedotčeny, a to i při růstu inflace nad cílovanou hodnotu.

Z technického pohledu jsou po intenzivním více jak dvoutýdenním růstu akciové trhy silně překoupené a korekce předchozího vývoje je nejspíš na spadnutí. Pokud ne přímo korekce, tak alespoň konsolidace trhu na současných hodnotách. Možnosti případné korekce naznačuje na obrázku naznačená trendová čára případně padesátidenní průměr.

Případných korekcí bychom se jako investoři ovšem neměli bát a měli bychom je brát spíše jako příležitosti. Na trhu je stále dostatek poměrně levných titulů, nabízejících investorům hodnotu i na současných cenách, které se mohou v případě poklesu trhu jako celku ještě snížit. Ať už jsou to solidní dividendové tituly jako telekomunikační gigant ATaT, nebo třeba velké firmy z energetického sektoru, kam patří BP, Royal Dutch Shell či francouzská TOTAL. Draho není ani ve farmacích, kde vypadají celkem stravitelně ceny firem jako Pfizer nebo Bristol Myers.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Obavy o další vývoj ekonomiky (Týden 36)

Po klidném týdnu, kdy hlavní americký index S&P 500 získal jen nepatrné plus ve výši 0,25 %, přinesl úterní obchodní den výrazný obrat.

4. 9. 2024 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

V očekávání poklesu sazeb (Týden 35)

„A co se stalo? Nic,“ chce se mně říct slovy českého politika. Hlavní americký index SP500 se opět obchoduje v těsné blízkosti svých historických maxim.

27. 8. 2024 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Síly medvědů a býků se vyrovnaly (Týden 33)

Řeči o konci světa a biblickém propadu akciových indexů utichly. Ještě před týdnem jsme si možná i v nějakém ženském časopisu mohli přečíst věštby o blížícím se burzovním krachu.

14. 8. 2024 2 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.