Pozitivní čísla pomohla (Týden 35)
Ponurá nálada, která v uplynulých týdnech panovala na akciových trzích, se v týdnu minulém přece jenom zlepšila a dovolila hlavním indexům návrat na dosah hodnot z konce července. Po Kimovi nebylo dlouho ani vidu ani slechu, data přicházející z hlavních ekonomik veskrze pozitivní. To vše vyústilo v tradiční optimistickou náladu, kdy opět rostlo prakticky vše, s čím se dá obchodovat. Snad jen v komoditním světě bychom našli několik „zaostalců“, kteří namísto všeobecného růstu výrazně ztráceli.
Všude říkám, že komodity jsou posledním investičním světem, který ještě nepostrádá zdravý rozum. A buďme za to rádi. Když trh vyžene akciový index do nadoblačných výšin, tak to nikomu nevadí. Nikdo ke svému životu akcie bezpodmínečně nepotřebuje, a tak se takový, třeba nesmyslný růst, nikoho výrazně nedotkne. Zkuste ale vyhnat několikanásobně vzhůru ceny ropy nebo pšenice! Pocítí to všichni, a to hodně tvrdě. Vývoj cen komodit je logický právě z tohoto důvodu. Je-li některé komodity výrazný nadbytek, jako je tomu u kukuřice a pšenice, pak její cena zřejmě výrazně neporoste a bude s velkou pravděpodobností klesat. Nabídka a poptávka, tak je to jednoduché.
Pojďme ale zpět do složitého světa akcií a dluhopisů. Kromě dočasného zmizení severokorejského vůdce vedly akciové tituly vzhůru i další události. Na bedlivě sledovaném zasedání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole se ani Janet Yellen, ani Mario Draghi nerozpovídali o tom, jakým směrem se bude ubírat politika jejich centrálních bank. Ze zápisů z posledních jednání FEDu a Evropské centrální banky je patrné, že se banky do utahování politiky příliš neženou.
Dobře se daří také čínským firmám. K dnešnímu datu ohlásila výsledky hospodaření polovina firem, z nichž dvě třetiny svojí výkonností překonaly očekávání analytiků. Silný růst čínských akcií a akcií emerging markets tak dostává další podporu. K dobré náladě přispívají také další data. Nad očekávání potěšily investory čísla z evropského a japonského průmyslu a také široce sledovaný německý index obchodního sentimentu IFO. Snad jedinou slabinou jsou nadále data z amerického realitního sektoru.
Právě započatý závěrečný týden měsíce bude tradičně plný důležitých makroekonomických údajů, mezi nimiž budou hrát prim čísla z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství a údaje o průměrných hodinových mzdách budou zřejmě čísly, která mohou mít velký vliv na dění na trzích. V Evropě sehrají důležitou roli čísla o místní inflaci. Vyšší, než očekávaný údaj by mohl dát signál Evropské centrální bance o tom, že cesta k utažení její politiky je volná. Zajímavé budou také německé maloobchodní tržby.
Podrobný komentář včetně porovnání akcií ze sektoru „Čína“ najdete zde.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Čekání na recesi. Dva důvody, proč by nakonec nastat nemusela
Letošní rok zažívají akciové trhy výrazné propady. Hlavním důvodem je vysoká míra inflace a reakce centrálních bank, které zvyšují úrokové sazby. Taková situace zde nebyla přes 30 let, alespoň co…
Dobrý týden (Videokomentář: Týden 25)
Po měsíci poklesu přišla první korekce medvědího trhu. Co bylo příčinou pozitivního vývoje? Zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.
Máme čekat recesi?(Týden 24)
Hlavní americký index prohloubil v uplynulém týdnu svoje ztráty, které od počátku letošního roku činí již více jak pětinu své původní hodnoty.
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.