Portfoliím vládnou akcie

Lidé už zase milují akcie. Přinejmenším američtí individuální investoři. Vyplývá to z průzkumu Americké asociace individuálních investorů, který říká, že současné úrovně zastoupení akcií a akciových fondů v portfoliích jejích členů je srovnatelné s červnem roku 2007. Tedy s obdobím počátku finanční krize. Asociace pravidelně vydává dva široce sledované průzkumy. První z nich je zveřejňován každý pátek a hovoří o náladě, která mezi...

Lidé už zase milují akcie. Přinejmenším američtí individuální investoři. Vyplývá to z průzkumu Americké asociace individuálních investorů, který říká, že současné úrovně zastoupení akcií a akciových fondů v portfoliích jejích členů je srovnatelné s červnem roku 2007. Tedy s obdobím počátku finanční krize.

Asociace pravidelně vydává dva široce sledované průzkumy. První z nich je zveřejňován každý pátek a hovoří o náladě, která mezi respondenty aktuálně panuje. Členové asociace odpovídají, jaký je jejich názor na budoucí vývoj trhů a podle odpovědí se dělí na optimisty očekávající další růst indexu SP500, pesimisty předpokládajícími jeho pokles a těmi, kteří mají na další osud indexu neutrální názor. Výsledky tohoto průzkumu bývají velice často brány jakou „kontraindikátor“: pokud jsou respondenti mimořádně optimističtí, je pravděpodobný spíše pokles a naopak. Chování stáda je pořád aktuální a lidé touží dělat to, co všichni. Když trhy rostou, je všude spousta optimistů.

Druhý průzkum zveřejňovaný vždy na konci měsíce je podle mého soudu zajímavější. Nevypovídá o tom, co si členové asociace myslí, nýbrž o tom, kam mají investovány své peníze. Všichni to znáte. Můžeme si stokrát myslet, že americké akcie jsou příšerně drahé a čeká je krutý pád, ale v portfoliu je držíme, případně ještě přikupujeme. Ono trend je trend a neexistence podobně výnosných alternativ je potvora.

Jaká aktiva a v jakém množství tedy v březnu drželi američtí individuální investoři? V akciích a akciových fondech mají alokováno 68,6 % svých portfolií. To značí za březen nárůst o 0,3 %. Takové číslo je nejvyšší od června roku 2007. Alokace do akcií a akciových fondů se pohybuje nad svým historickým průměrem (60 %) již celé dva roky. Ohlášené číslo je třetím nejvyšším údajem za posledních deset let. Výše jsme s láskou k akciím byli jen v dubnu 2006 (70,3 %) a únoru 2007 (68,7 %). Naprostý historický primát pak drží březen roku 2000, kdy měli individuální investoři v akciích uloženo plných 77 % svých prostředků.

Nákupy dluhopisů a dluhopisových fondů v uplynulém měsíci také mírně vzrostly. Podíl těchto aktiv v portfoliích činil 16,5 % a březen byl desátým měsícem v řadě, v němž byla alokace do dluhopisových fondů nad svým historickým průměrem. Ten činí šestnáct procent.

Naopak v portfoliích opět poklesla úroveň hotovosti. Její aktuální hranice se pohybuje na 14,9 % a březen by čtyřicátým měsícem v řadě s nižší alokací, než je historický průměr této kategorie (24 %).

Jak vše interpretovat? Není už v akciích každý a nemáme se tedy bát stejného poklesu, jaký přišel po podobně vysoké alokaci v roce 2007?

– V akciích každý není. Současný výsledek průzkumu je prozatím hodně daleko od rekordních hodnot.

– Obavy jsou na místě vždy. Dlouhý býčí trh vábí do svých spárů další a další investory a fenomén „Johny comes late“ je v investičním světě dostatečně známý. O propadu trhu naštěstí nerozhodují průzkumy mezi individuálními investory ani grafy s vynesenou historickou hodnotou poměrů ceny vůči dosahovaným ziskům. K tomu, aby se trhy vydal jiným směrem, je potřeba fundamentální spouštěč. Nic takového přinejmenším prozatím v dohledu není.

– Jediné, co je z průzkumu dlouhodobě zřejmé, je to, že podíl konzervativní alokace již více než tři roky klesá. Lidé nevidí smysl v tom, aby ukládali své prostředky na spořicí účty či do fondů peněžního trhu. A chtějí je přesměrovat jinam. To je podle statistik stejné jak v USA, tak v České republice. Všichni chtějí výnos, ale ne všude se ho dá v období nulových úrokových sazeb dosáhnout.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.