Poroste Evropa o 20 %? (Týden 17)

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo bezesporu první kolo prezidentských voleb ve Francii. Jeho výsledky investory potěšily. Vítězem se stal umírněný centrista Emmanuel Macron, který o dvě procenta předstihl pravicovou kandidátku Marine Le Pen. Zároveň pro další kolo vyjádřili vítězi voleb podporu i někteří poražení kandidáti. Pro druhé kolo je tak Macron jasným favoritem a šance, že by se...

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo bezesporu první kolo prezidentských voleb ve Francii. Jeho výsledky investory potěšily. Vítězem se stal umírněný centrista Emmanuel Macron, který o dvě procenta předstihl pravicovou kandidátku Marine Le Pen. Zároveň pro další kolo vyjádřili vítězi voleb podporu i někteří poražení kandidáti. Pro druhé kolo je tak Macron jasným favoritem a šance, že by se do čela Francie postavila obávaná Marine, je tak velmi malá. To je především pro evropské akciové trhy, přinejmenším krátkodobě, velmi dobrá zpráva. Například podle odhadů analytiků Citigroup mají evropské akcie v případě vítězství Emmanuela Macrona do konce roku růstový potenciál mezi deseti až dvaceti procenty. Máme se na co těšit. Pokud se tedy kluci ze Citi nepletou…

Ve stínu prezidentských voleb se objevovaly další důležité zprávy. Zápis z posledního jednání amerických centrálních bankéřů vyzněl také vesměs pozitivně. Podle FEDu pokračuje největší světová ekonomika v růstu a inflační tlaky zůstávají pod kontrolou. Určitá obava naopak po delší době panuje ohledně trhu práce, kde byla ohlášena horší než očekávaná data, když počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden vzrostl o deset tisíc.

Pohled na akciové indexy říká, že na těch evropských byla přece jen patrná určitá nervozita spojená s francouzskými volbami a většina z nich zakončila ve větším či menším záporu. Naopak dobře se dařilo americkým akciím a také akciím rozvíjejících se trhů.

Rozdílnou, i když nijak dramatickou výkonnost, vykázaly v uplynulém týdnu dluhopisy.

Velké věci se ale děly v komoditním světě. Ropa, která už plně zapomněla na někdejší snížení produkce ze strany OPECu, propadla během týdne o více než sedm procent. Rekordní zásoby této komodity společně s rostoucí produkcí v USA jsou pro černé zlato velkým břemenem. O téměř šest procent si pohoršila káva, kterou následovaly další velké propady cen pšenice, kukuřice, kakaa a zemního plynu.

V právě započatém týdnu budou investoři sledovat výsledky jednání Evropské centrální banky. Nepředpokládáme, že by mělo toto zasedání něco mimořádného změnit. Centrální banka nemá žádný důvod, aby jitřila již tak ne zcela klidnou atmosféru na našem kontinentu. Ve Spojených státech mohou zaujmout data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a také páteční čísla týkající se tamního hrubého domácího produktu.

Podrobný komentář včetně porovnání akciových fondů zaměřených na Japonsko najdete zde.

Související články

Výnosy

Nepokoje v Číně znervóznily trhy (Videokomentář: Týden 46)

Akcie tak směřovaly spíše do strany a na proražení hranice rezistence to zatím nevypadá. A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

29. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Změna sentimentu (Videokomentář: Týden 45)

Oproti první polovině roku se tržní sentiment značně proměnil. Kam nyní směřují peníze investorů? A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

22. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

S&P 500 vylétl na 4000 bodů (Videokomentář: Týden 45)

Pozitivní údaje o spotřebitelské inflaci poslaly trh rychle nahoru. Co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

16. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.