Poroste Evropa o 20 %? (Týden 17)

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo bezesporu první kolo prezidentských voleb ve Francii. Jeho výsledky investory potěšily. Vítězem se stal umírněný centrista Emmanuel Macron, který o dvě procenta předstihl pravicovou kandidátku Marine Le Pen. Zároveň pro další kolo vyjádřili vítězi voleb podporu i někteří poražení kandidáti. Pro druhé kolo je tak Macron jasným favoritem a šance, že by se...

Hlavní událostí uplynulého týdne bylo bezesporu první kolo prezidentských voleb ve Francii. Jeho výsledky investory potěšily. Vítězem se stal umírněný centrista Emmanuel Macron, který o dvě procenta předstihl pravicovou kandidátku Marine Le Pen. Zároveň pro další kolo vyjádřili vítězi voleb podporu i někteří poražení kandidáti. Pro druhé kolo je tak Macron jasným favoritem a šance, že by se do čela Francie postavila obávaná Marine, je tak velmi malá. To je především pro evropské akciové trhy, přinejmenším krátkodobě, velmi dobrá zpráva. Například podle odhadů analytiků Citigroup mají evropské akcie v případě vítězství Emmanuela Macrona do konce roku růstový potenciál mezi deseti až dvaceti procenty. Máme se na co těšit. Pokud se tedy kluci ze Citi nepletou…

Ve stínu prezidentských voleb se objevovaly další důležité zprávy. Zápis z posledního jednání amerických centrálních bankéřů vyzněl také vesměs pozitivně. Podle FEDu pokračuje největší světová ekonomika v růstu a inflační tlaky zůstávají pod kontrolou. Určitá obava naopak po delší době panuje ohledně trhu práce, kde byla ohlášena horší než očekávaná data, když počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden vzrostl o deset tisíc.

Pohled na akciové indexy říká, že na těch evropských byla přece jen patrná určitá nervozita spojená s francouzskými volbami a většina z nich zakončila ve větším či menším záporu. Naopak dobře se dařilo americkým akciím a také akciím rozvíjejících se trhů.

Rozdílnou, i když nijak dramatickou výkonnost, vykázaly v uplynulém týdnu dluhopisy.

Velké věci se ale děly v komoditním světě. Ropa, která už plně zapomněla na někdejší snížení produkce ze strany OPECu, propadla během týdne o více než sedm procent. Rekordní zásoby této komodity společně s rostoucí produkcí v USA jsou pro černé zlato velkým břemenem. O téměř šest procent si pohoršila káva, kterou následovaly další velké propady cen pšenice, kukuřice, kakaa a zemního plynu.

V právě započatém týdnu budou investoři sledovat výsledky jednání Evropské centrální banky. Nepředpokládáme, že by mělo toto zasedání něco mimořádného změnit. Centrální banka nemá žádný důvod, aby jitřila již tak ne zcela klidnou atmosféru na našem kontinentu. Ve Spojených státech mohou zaujmout data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a také páteční čísla týkající se tamního hrubého domácího produktu.

Podrobný komentář včetně porovnání akciových fondů zaměřených na Japonsko najdete zde.

Související články

Výnosy

Čekání na recesi. Dva důvody, proč by nakonec nastat nemusela

Letošní rok zažívají akciové trhy výrazné propady. Hlavním důvodem je vysoká míra inflace a reakce centrálních bank, které zvyšují úrokové sazby. Taková situace zde nebyla přes 30 let, alespoň co…

1. 7. 2022 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dobrý týden (Videokomentář: Týden 25)

Po měsíci poklesu přišla první korekce medvědího trhu. Co bylo příčinou pozitivního vývoje? Zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

28. 6. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme čekat recesi?(Týden 24)

Hlavní americký index prohloubil v uplynulém týdnu svoje ztráty, které od počátku letošního roku činí již více jak pětinu své původní hodnoty.

22. 6. 2022 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.