Pokles evropských dluhopisů, předražené americké akcie a padající dolar (Týden 19)

V uplynulých třech týdnech jsme byli svědky několika událostí, které stojí za zmínku. Pád evropských dluhopisů Hlavní událostí druhé poloviny dubna a počátku května byl poměrně prudký pokles cen (a tím pádem také prudký růst výnosů) evropských vládních dluhopisů. Není to jev, který by nás mimořádně překvapoval. Výnosy evropských dluhopisů dosáhly v dubnu až absurdních hodnot. Kupříkladu desetiletý dluhopis...

V uplynulých třech týdnech jsme byli svědky několika událostí, které stojí za zmínku.

Pád evropských dluhopisů

Hlavní událostí druhé poloviny dubna a počátku května byl poměrně prudký pokles cen (a tím pádem také prudký růst výnosů) evropských vládních dluhopisů. Není to jev, který by nás mimořádně překvapoval. Výnosy evropských dluhopisů dosáhly v dubnu až absurdních hodnot. Kupříkladu desetiletý dluhopis Německa se obchodoval s výnosem 0,07 %, což při mírně kladné inflaci znamenalo vlastně záporný výnos a věřitelé tak reálně platili Německu za to, že mu mohou na deset let půjčit svoje peníze. Podobné excesy se pak odehrávaly také na dluhopisech italských a španělských. Tedy na dluhopisech zemí majících stále vážné ekonomické problémy. Výnosy sice nebyly záporné, jako v případě Německa, ale i tak byly například v porovnání s americkými dluhopisy směšně nízké.

Tydenní komentar 19 2015 obr 1Graf ukazuje vývoj výnosu německých dluhopisů a výnosu dluhopisů členských zemí eurozóny. Růst, kterého jsme byli svědky je dostatečně patrný. Tento vývoj nás nikterak nepřekvapil. Často jsem v minulosti psal (naposled v dubnovém kvartálním výhledu) o tom, že tato kategorie aktiv je opravdu drahá. Další prudký růst výnosů evropských vládních dluhopisů však nečekáme. A to zejména díky programu kvantitativního uvolňování, jehož prostřednictvím proudí nemalé prostředky právě na nákup zmíněné investiční kategorie.

Pokles dolaru

Americký dolar ztratil vůči české koruně více než šest procent. Díky horším, než očekávaným datům, přicházejícím z největší světové ekonomiky, je zřejmé, že původní optimistická očekávání ohledně rychlejšího zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech zřejmě nebyla na místě.

Tydenní komentar 19 2015 obr 2Hlavním zklamáním pak byla data o růstu HDP, kdy hodnota 0,2 % byla hluboce pod očekáváním trhu. Je tedy možné, že jsme byli v březnu a na počátku dubna svědky momentálního vrcholu růstu USD. To ovšem neznamená, že by měl dolar nadále vůči ostatním měnám klesat. Každá další pozitivní série dat jej mohou poslat opět vzhůru.

Janet Yellen říká, že sou US akcie drahé

Zasedání amerických centrálních bankéřů nepříznivá data z ekonomiky nijak nepřeceňuje a považuje je za dočasná. Přinejmenším to vyplynulo z výsledků jejich zasedání. FED prozatím zachoval svoji rétoriku ohledně zvyšování sazeb, když řekl, že k němu může dojít na kterémkoli z dalších mítinků. Situace uvnitř rady se pozvolna vyrovnává, ale prozatím by mělo mít nadále navrch umírněné křídlo dávající přednost pozdějšímu zvyšování sazeb.

To, co mohlo investory ve výstupu ze zasedání překvapit, je ale skutečnost, že guvernérka FEDu Janet Yellen po nějaké době opět prohlásila, že jsou americké akcie z jejího pohledu nyní poměrně drahé. To si myslíme i my.

Na trhy její tvrzení ale prozatím nijak nezapůsobilo. Americké akcie nadále předvádějí nevýrazný rok a pohybují se v poměrné úzkém obchodním pásmu. Na ostatních trzích také prozatím není po panice ani památky.

Tydenní komentar 19 2015 obr 3Růstové trendy jsou nadále platné. Jedinou obavou může být to, že zatímco dlouhodobější trendy jsou nadále evidentní, krátkodobé trendy jsou spíše neutrální a ukazují tak určitou nejistotu.

Optimismus nadále panuje také na trhu s rizikověji orientovanými dluhopisy. To ukazuje závěrečný graf.

Tydenní komentar 19 2015 obr 4

Související články

Výnosy

Na optimistické vlně (Videokomentář: Týden 13)

Guvernéři FEDu okomentovali budoucí plány kolem dalšího snižování úrokových sazeb a akciové trhy tento komentář potěšil. Dočkali jsme se tak nových rekordů, které následně mírně korigovaly. Dluhopisy víceméně stagnují, komodity…

26. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

BONITES: BT Penze jsou probuzením do reality. Ještě nikdy nebyla možnost mít vše takto v kostce

V tomhle rozhovoru o zajištění na penzi si Tomáš Dvořák, spolumajitel finančně-poradenské společnosti BONITES group, nebere servítky. „Přibývá lidí, kteří si ‚něco‘ odkládají. Dříve to bylo 500 Kč do penzijka,…

22. 3. 2024 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nedařilo se dluhopisům (Videokomentář: Týden 12)

Optimistická inflační očekávání trhu se ne zcela naplnila, což ve svém důsledku znamená, že se v blízké době nemusíme dočkat rychlého snižování úrokových sazeb. Akciové trhy tuto negativní zprávy ustály…

21. 3. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.