Pokles evropských dluhopisů, předražené americké akcie a padající dolar (Týden 19)

V uplynulých třech týdnech jsme byli svědky několika událostí, které stojí za zmínku. Pád evropských dluhopisů Hlavní událostí druhé poloviny dubna a počátku května byl poměrně prudký pokles cen (a tím pádem také prudký růst výnosů) evropských vládních dluhopisů. Není to jev, který by nás mimořádně překvapoval. Výnosy evropských dluhopisů dosáhly v dubnu až absurdních hodnot. Kupříkladu desetiletý dluhopis...

V uplynulých třech týdnech jsme byli svědky několika událostí, které stojí za zmínku.

Pád evropských dluhopisů

Hlavní událostí druhé poloviny dubna a počátku května byl poměrně prudký pokles cen (a tím pádem také prudký růst výnosů) evropských vládních dluhopisů. Není to jev, který by nás mimořádně překvapoval. Výnosy evropských dluhopisů dosáhly v dubnu až absurdních hodnot. Kupříkladu desetiletý dluhopis Německa se obchodoval s výnosem 0,07 %, což při mírně kladné inflaci znamenalo vlastně záporný výnos a věřitelé tak reálně platili Německu za to, že mu mohou na deset let půjčit svoje peníze. Podobné excesy se pak odehrávaly také na dluhopisech italských a španělských. Tedy na dluhopisech zemí majících stále vážné ekonomické problémy. Výnosy sice nebyly záporné, jako v případě Německa, ale i tak byly například v porovnání s americkými dluhopisy směšně nízké.

Tydenní komentar 19 2015 obr 1Graf ukazuje vývoj výnosu německých dluhopisů a výnosu dluhopisů členských zemí eurozóny. Růst, kterého jsme byli svědky je dostatečně patrný. Tento vývoj nás nikterak nepřekvapil. Často jsem v minulosti psal (naposled v dubnovém kvartálním výhledu) o tom, že tato kategorie aktiv je opravdu drahá. Další prudký růst výnosů evropských vládních dluhopisů však nečekáme. A to zejména díky programu kvantitativního uvolňování, jehož prostřednictvím proudí nemalé prostředky právě na nákup zmíněné investiční kategorie.

Pokles dolaru

Americký dolar ztratil vůči české koruně více než šest procent. Díky horším, než očekávaným datům, přicházejícím z největší světové ekonomiky, je zřejmé, že původní optimistická očekávání ohledně rychlejšího zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech zřejmě nebyla na místě.

Tydenní komentar 19 2015 obr 2Hlavním zklamáním pak byla data o růstu HDP, kdy hodnota 0,2 % byla hluboce pod očekáváním trhu. Je tedy možné, že jsme byli v březnu a na počátku dubna svědky momentálního vrcholu růstu USD. To ovšem neznamená, že by měl dolar nadále vůči ostatním měnám klesat. Každá další pozitivní série dat jej mohou poslat opět vzhůru.

Janet Yellen říká, že sou US akcie drahé

Zasedání amerických centrálních bankéřů nepříznivá data z ekonomiky nijak nepřeceňuje a považuje je za dočasná. Přinejmenším to vyplynulo z výsledků jejich zasedání. FED prozatím zachoval svoji rétoriku ohledně zvyšování sazeb, když řekl, že k němu může dojít na kterémkoli z dalších mítinků. Situace uvnitř rady se pozvolna vyrovnává, ale prozatím by mělo mít nadále navrch umírněné křídlo dávající přednost pozdějšímu zvyšování sazeb.

To, co mohlo investory ve výstupu ze zasedání překvapit, je ale skutečnost, že guvernérka FEDu Janet Yellen po nějaké době opět prohlásila, že jsou americké akcie z jejího pohledu nyní poměrně drahé. To si myslíme i my.

Na trhy její tvrzení ale prozatím nijak nezapůsobilo. Americké akcie nadále předvádějí nevýrazný rok a pohybují se v poměrné úzkém obchodním pásmu. Na ostatních trzích také prozatím není po panice ani památky.

Tydenní komentar 19 2015 obr 3Růstové trendy jsou nadále platné. Jedinou obavou může být to, že zatímco dlouhodobější trendy jsou nadále evidentní, krátkodobé trendy jsou spíše neutrální a ukazují tak určitou nejistotu.

Optimismus nadále panuje také na trhu s rizikověji orientovanými dluhopisy. To ukazuje závěrečný graf.

Tydenní komentar 19 2015 obr 4

Související články

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jak drahé je neinvestovat?(Týden 1)

Přestože byl právě skončený investiční rok 2020 plný dramatických událostí a pro majitele všech tříd investičních aktiv nebyl zrovna jednoduchý, potvrdil jednoznačně to, že když chce člověk alespoň udržet hodnotu…

4. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje